مرکز علم و موزه تکنولوژی “نوسیس”

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

موزه‌ي تکنولوژي نوسيس

موزه‌ي تکنولوژي نوسيس در تسالونيکي در شمال يونان، از سال ۱۹۹۶ میلادی دستاوردهاي تکنولوژيکي يونان باستان را در معرض ديد علاقمندان قرار داده است. موزه تکنولوژی نوسیس مرکزی برای علم می‌باشد؛ موزه‌ای با موضوع کاملاً متماز و متفاوت. این موزه یک نهاد بدون منفعت فرهنگی و آمورشی است. این مرکز کاری می‌کند تا مردم با فرهنگ تکنولوژی آشنا شوند. از اینرو این عمل منجر به درک عمیق‌تری از علم و تکنولوژی می‌شود. این ساختمان در محافظت از میراث تکنولوژیکی یونان فعالانه شرکت دارد.

در اینجا می‌توانید از شبیه‌ساز واقعی، آسمان‌نما، تئاتر جهانی، و موزه تکنولوژی لذت ببرید و نکات و زیادی یاد بگیرید. وقتی به این مرکز علم بیابید، دنیایی خارق‌العاده‌ از علم و تکنولوژی را از نزدیک کشف می‌کنید.

این مرکز در تلاش است تبدیل به یک جاذبه‌ی گردشگری هدایت‌گر در زمینه‌ی فرهنگ علم و تکنولوژی نه تنها در یونان، بلکه در سرتاسر جنوب شرقی اروپا شود. در این مرکز بازدیدکنندگان نمایش‌های دیجیتالی مختلف و بکری را مشاهده می‌نمایند. این مجموعه‌ی موزه بر بالای یک تپه‌ی کوچک واقع شده است. بنابراین می‌توانید چشم انداز وسیعی از مناظر اطراف نیز داشته باشید.

مرکز علم و موزه تکنولوژی نوسیس
مرکز علم و موزه تکنولوژی نوسیس

تاریخچه

در سال 1998، موزه پروژه‌ای را شروع کرد که هدف آن ساخت یک ساختمان جدید و توسعه‌ی یک طیف جدید از فعالیت‌ها بود. این پروژه با موفقیت تکمیل شد و ساختمان جدید “مرکز علمی تسالونیکی و موزه تکنولوژی نوسیس” بنا شد. بودجه‌ی کلی این پروژه تقریبا 29 میلیون پوند بود. این پروژه با همکاری اتحادیه اروپا، ایالت منطقه اقتصادی اروپا – اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EEA – EFTA) و دولت یونان به پایان رسید. این بنا به وسیله‌ی معماری فرانسوی به نام دنیس لامینگ طراحی شد.

مرکز علم و موزه تکنولوژی نوسیس
مرکز علم و موزه تکنولوژی نوسیس

نهادی که به تکنولوژی و علم تعلق دارد

مهمترین هدف مرکز، توسعه‌ی دانش مدرن و معرفی آن برای عموم مردم می‌باشد. این کار از طریق نمایشگاه‌ها، فیلم‌ها، سمینار‌ها و سخنرانی‌ها انجام می‌شود. قصد موسسان این مرکز این بود که دانش علمی را برای همه‌ی مردم در دسترس قرار دهند.

بازدیدکننده‌ها به طور فعالانه در موارد زیادی شرکت می‌کنند و همین شرکت بازدید فعالانه باعث یادگیری موثر فرد، ارتباط مستقیم با موضوع و جذابیت موزه می‌شود. این موزه شامل 40 نمایش می‌شود که به موضوع‌های مختلف علمی اشاره می‌کند؛ از قبیل الکتریسیته، علم مغناطیس، نورشناسی و علم مکانیک. تکنولوژی یونان باستان در این موزه به معرض دید گذاشته شده است. در این قسمت داده‌ها و نمونه‌هایی برای چندین دستاورد تکنولوژیکی یونان باستان ارائه می‌گردد. این‌ کار را با مدل‌هایی مجازی که بر طبق منابع کتبی ساخته شده‌اند و مربوط به سازندگی، کشتی سازی، اندازه گیری، مهندسی و غیره می‌باشد تهیه و ارائه شده است.

النا پاریزو، یک خواننده‌پاپ یونانی، بخش‌هایی از کلیپ خود را در آهنگ “نفر اول” در این موزه ضبط کرد. این آهنگ توانست برنده‌ی مسابقه‌ی آواز یوروویژن سال 2005 (یک مسابقه بین‌المللی موسیقی است که از سال ۱۹۵۶ به صورت سالیانه برگزار می‌شود) شود.

آسمان نمای مرکز علم و موزه تکنولوژی نوسیس
آسمان نمای مرکز علم و موزه تکنولوژی نوسیس

تئاتر جهانی و آسمان نمای دیجیتال

یکی از پرابهت‌ترین ویژگی‌های مرکز، “تئاتر جهانی” (Cosmotheater) می‌باشد. این تئاتر به یک سالن خاص با 300 صندلی، و بزرگترین صفحه‌ نمایش تخت در یونان مجهز شده است.

یکی دیگر از جاذبه‌های مهم این مرکز علمی”آسمان نمای دیجیتال” است. این آسمان‌نمای دیجیتال یک گنبد حیرت‌انگیز با یک صفحه‌ی نیم‌‌کره دارد. قطر 25 متری دایره قادر است پذیرای 150 نفر بیننده باشد. در اینجا مردم می‌توانند به تماشای پدیده‌های نجومی و فیزیکی بنشینند. این آسمان‌نمای دیجیتال از ابزارهای خاص و به روز شده‌ای استفاده می‌کند که مربوط به تصویر دیجیتال است.

یک دستگاه شبیه‌ساز مجازی که قادر است پذیرای 18 نفر بیننده همزمان باشد، موقعیت‌های مختلف را شبیه‌سازی می‌کند. موقعیت‌هایی از جمله سفری به فضا یا به ته اقیانوس؛ سفری حیرت‌انگیز که برای مهمانان قابل دسترس می‌باشد و می‌توانند از آن لذت ببرند. لحظه‌ای گمان می‌کنید بر روی سطح ماه معلق هستید، _عدم جاذبه یک لحظه باعث می‌شود تعادل خود را از دست دهد_ و سپس می‌بینید که در کنار یک کوسه‌ی سفید شنا می‌کنید. حس می‌کنید موجودات زیر دریایی چند متر عقب‌تر از شما قرار دارند.

در چند کلمه به طور خلاصه می‌توان گفت، نوسیس بر حسب سن و دانش علمی شما یک تجربه‌ی پویای خارق العاده به شما ارائه می‌دهد. اگرچه اینجا در مرکز شهر قرار نگرفته است، اما جاذبه‌ای است که حتما باید دیده شود. این مرکز علمی برای خانواده‌ها و بچه‌ها یک مکان ایده‌ال است. به علاوه از اینجا تا جهان مدیترانه (Mediterranean Cosmos) و منطقه‌ی زیبای کالاماریا (شهر کالاماریا در استان مقدونیه مرکزی در کشور یونان واقع شده است) کمتر از دو دقیقه راه است!

همچنین این مرکز همچنین دارای یک سالن آمفی تئاتر می‌باشد که دارای 200 صندلی است.

 

نمایشگاه ماشین های قدیمی در مرکز علم و موزه تکنولوژی نوسیس
نمایشگاه ماشین های قدیمی در مرکز علم و موزه تکنولوژی نوسیس

 

کلکسیون و نمایشگاه‌ها

موزه در حال حاضر میزبان نمایشگاه‌های زیادی است، از جمله ” تکنولوژی حمل و نقل”، شامل تاریخچه‌ی اتومبیل در اینجا به چشم می‌خورد. همچنین نوسیس در آینده‌ای نزدیک اقدام به بازگشایی ساختمانی برای پرورش خلاقیت و نوآوری دانش آموزان کودک و نوجوان خواهد نمود.

از این رو یک تجربه‌ی خیلی جالب برای گروه‌های سنی خواهد بود. اگرچه اینجا در 6 کیلومتری شرق شهر تسالونیکی قرار دارد، اما رفتن به موزه علم و تکنولوژی، و بازدید از آثار جدید و قدیم آن، این فاصله را برای بازدیدکنندگان بی‌اهمیت می‌نماید.

نوسیس همچنین دارای:

  • مرکز کنفرانسی با تالارهای چندگانه؛ دارای ابزارهای تکنولوژیکی پیشرفته می‌باشد که می‌تواند میزبان کنفرانس‌ها و رخدادها باشد؛
  • تالار موقت نمایشگاه؛ یک تالاری که مخصوصا برای نمایشگاه‌های دوره‌ای از موزه‌های دیگر یونان و موزه‌های خارجی و موسسات فرهنگی طراحی شده است؛
  • کتابخانه علم، تکنولوژی و کامپیوترها؛
  • فروشگاه هدیه؛ شامل ابزارهای خاص (تلسکوپ، دوربین شکاری، میکروسکوپ)، کتاب‌ها، اسباب بازی‌های آموزشی و سایر سوغاتی‌ها است؛
  • کافه و رستوران با خدمات زیاد برای میهمانان.

ساعات‌ بازگشایی

مرکز علمی از سه شنبه تا یک شنبه باز است. برای اینکه به عنوان یک بازدیدکننده‌ به شما بهتر خدمت داده شود، آخر هفته (یکشنبه‌ها) را ترجیحاً برای زمان بازدیدتان انتخاب کنید. شما همچنین می‌توانید برای هر سالن تئاتر یا بخشی که مایلید، به طور آنلاین برای خود و همراهانتان صندلی رزرو کنید. با وجود تمام این امکانات بازدید از اینجا را از دست ندهید. غیر از تابستان، این مرکز در ساعت 1 بعد ازظهر در آخر هفته‌ها باز می‌شود. اتوبوس‌های شهر مستقیماً به ایستگاه نوسیس می‌روند. در غیر این صورت می‌توانید سوار تاکسی شوید و به آنجا بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *