محله آنافیوتیکا

Loading...

آنافیوتیکا، یک جزیره پنهان در قلب آتن

خب بیایید فکر کنیم که شاید یونان چیزهایی بیشتر از خدایان، مجسمه ها و آکروپولیس و المپیک دارد. ببینیم شاید دقیقا در مرکز آتن، چیزی باشد که شما را شگفت زده خواهد کرد. بیایید به محله آنافیوتیکا سری بزنیم.

یک صبح آفتابی گرم است و شما در مرکز آتن در حال پیاده روی هستید. از بازار سرزنده و رنگارنگ میدان موناستیراکی، قدم هایتان شما را به سمت تپه‌ی آکروپولیس برده و سر و صدای شهر دیگر به گوش نخواهید رسید و به سکوت محله پلاکا دوست داشتنی خواهید رسید.

همانطور که در خیابان های باریک سرگردان می شوید، دیگر گذشت زمان را نمیفهمید و ناگهان خودتان را در حال بالا رفتن از پله های سنگفرش شده پیدا میکنید که شما را به جایی جادویی میبرد! به آنافیوتیکا خوش آمدید، یک جزیره پنهانی در قلب آتن!

موقعیت مکانی محله آنافیوتیکا

آنافیوتیکا یک محله کوچک در قلب آتن و شمال شرقی آکروپولیس است. بخشی از قدیمی‌ترین محله ی آتن یعنی پلاکا است. چیزی که باعث خاص بودن آن میشود، این است که شما را به یاد جزیره سیکلادیک می اندازد. کوچه های باریکی دارد که به تراس های زیبا ختم شده و خانه های سفید مکعبی با درها و پنجره های آبی، ترکیبی همگون و چشم انداز دارد.

بیشتر در و دیوارهای خانه‌ها با گل‌های فراوان و گیاهان زینتی رنگارنگ کاملا پوشانیده شده اند. محله آنافیوتیکا همچنین ساکنین بامزه ای دارد که اکثر اوقات زیر آفتاب دراز کشیده اند، یعنی همان گربه‌ها.

کوچه ای در محله آنافیوتیکا

اگر جزیره سیکلادیک را دیده باشید و به معماری آن علاقمند باشید؛ میتوانید شباهت های این محله را با آنجا درک کنید! زیبایی و جو سنتی این منطقه، مهربانی ساکنین و مجاورت آن با مرکز شهر،همه و همه باعث شده که محله آنافیوتیکا مقصد مناسبی برای مسافران و همچنین برای خود آتنی‌ها است.

تاریخچه

این منطقه نام خودش را از جزیره ی سیکیلادیکِ آنافی گرفته است. در اواسط قرن نوزدهم هنگامی که اتو (Otto) پادشاه یونان بود، برای ساخت کاخ هایش و ساختمان های دیگر در اطراف آتن، نیاز به برخی بنایان و سازندگان داشت. بهترین سازندگان در آن زمان، از جزیره سیکلادیکِ آنافی بودند. هنگامی که بنایان و سازندگان برای کار وارد آتن شدند، نیاز به جایی داشتند تا بتوانند در آنجا بمانند؛ بنابراین این خانه های سفید کوچک را در زیر آکروپولیس ساختند تا شبیه خانه هایشان در جزیره باشد.در طول ساخت آنافیوتیکا، سازندگانش سعی کردند آنجا شبیه به خانه بنظر برسد؛ بیایید اقرار کنیم که در کارشان خیلی ماهر بودند.

در طول چند سال بعدش، کارگران آنافی خانه های بیشتری را برای خودشان و خانواده هایشان ساختند و دو کلیسای منطقه را مرمت کردند؛ کلیسای سنت سیمئون و کیسای سنت جرجِ سنگ ها که تماماً از تخته سنگ های تپه ی آکروپولیس ساخته شده است.

خانه ای در محله آنافیوتیکا

مقامات یونانی در دهه ی 70 گفتند که این خانه ها قانونی نیستند و تصمیم گرفتند چندتایی را خراب کنند. برخی از ساکنان آنافیوتیکا حاضر به ترک خانه هایشان نشدند و در حال حاضر 60 ساختمان در منطقه وجود دارد.در اواسط قرن بیستم، با توجه به کاوش های باستان شناسی که بر روی تپه رخ داد، بخش بزرگی از این ناحیه، متاسفانه تخریب شد و ساکنانش مجبور شدند از خانه های خود نقل مکان کنند.

بسیاری از ساختمان ها نیز توسط وزارت فرهنگ مصادره شده است و تنها 45 خانه باقی مانده که هنوز هم افرادی ساکن آن ها هستندو خانواده های باقی مانده یک جامعه محکم تشکیل داده اند که مصمم به حفظ میراث خودشان هستند.

ویژگی های محله آنافیوتیکا

به غیر از گردشگران و مردم محلی، این منطقه توسط ده‌ها تن از عکاسان و روزنامه نگاران مورد بازدید قرار گرفته است که رویدادهای مربوط به آن را ثبت میکنند.جای تعجب نیست زیرا این محله سنتی منحصر به فرد، یکی از زیباترین و خوش منظره ترین مکان های آتن است.

 خانه های کوچک سفید با پنجره های آبی روشن، کوچه ها و راه پله های سنگفرش شده و بوی درختان و گل ها واقعا باعث میشود فراموش کنید که دقیقا در وسط شهر هستید! پیرزنی که به گل و گیاهش آب میدهد، بوی غذای خانگی که از یک پنجره باز به مشام میرسد یا گربه ای که از خوابیدن زیر آفتاب لذت می‌برد، تنها چند لحظه ای است که می‌توانید در محله ی آنافیوتیکا تجربه کنید؛ فراموش می‌کنید که در وسط شهر هستید، بلکه فکر می‌کنید در یک محله یونانی بسیار کوچک بسیار دور تر از زندگی عادی به سر می‌برید.

فضای زیبای محله آنافیوتیکا

وقتی بازدید شما از محله آنافیوتیکا تمام میشود، بی شک فکر میکنید که این محله متعلق به زمان دیگری است. از طرز ساختن خانه ها تا داستان‌های بومی یا زندگی روزمره اهالی، ثروت تاریخی منطقه را درک کرده و همچنین ارتباط آن با گذشته و ریشه اش را درخواهید یافت.

رهایی از زندگی مدرن

اما این تنها اصالت و سنت محله آنافیوتیکا نیست که شما را مسحور خواهد کرد؛ زمانی که در خیابانهای باریکش راه می روید، احساس می کنید که تمام نگرانی ها و مشکلات شما از بین رفته است و ذهن شما دیگر درگیر چیزی نیست. از بوی گیاهان و گلهایی که هوا را پر می کنند، لذت ببرید؛ مردم محلی را در انجام کارهای روزانه خود تماشا کنید و به هر گوشه ای این محله ی زیبا سرک بکشید. خود را به از دنیای مدرن به جایی دیگر ببرید، به یک جزیره ی کوچک در وسط دریای اژه؛ جاییکه زندگی سرعت آرام و آهسته‌ای داشته و سکوت آرامش بخشی دارد. این رویا نیست؛ محله آنافیوتیکا است، یک جزیره ی آرام کوچک درون شلوغی آتن!

یک کوچه زیبا در محله آنافیوتیکا

 محله آنافیوتیکا یکی از قدیمی ترین مکان های دیدنی در شهر آتن است. این محله در زمان شب زیبا و رومانتیک است و یک گزینه مناسب برای توریست‌هایی است که به دنبال آرامش و سکوت هستند. محله آنافیوتیکا آتن به واسطه ساختمان های سفید رنگ احاطه شده است. کوچه های آن زیبا و چراغانی شده اند که در زمان شب جلوه خاصی را به شهر می دهند.

دسترسی به محله آنافیوتیکا

ساده ترین راه برای رسیدن به آن، از ایستگاه مترو آکوپولیس است. به خیابان ویرونوس بروید، بنای یادبود لیسیکراتس را رد کنید و به سمت تسپیدوس بروید تا به کوچه ی استراتونوس برسید. از سمت راست در کوچه ی استراتونوس مستقیم قدم بزنید و به آنجا خواهید رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *