مجسمه اسکندر کبیر

( 5٫00 امتیاز از 2 رای )
Loading...

مقدمه‌ای درباره‌ی مجسمه اسکندر کبیر

در منطقه نئاپارالیا که یکی از پرجمعیت‌ترین نواحی شهر تسالونیکی است، مجسمه اسکندر کبیر را پیدا خواهید کرد که یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین شخصیت های تمام ادوار تاریخ است. فردی که یک افسانه ساخت و داستان آن افسانه تا امروز شنیده می‌شود. این بنای تاریخی اسکندر سوم است که همچنین به عنوان “اسکندر کبیر” نیز مشهور است.

مجسمه اسکندر کبیر از نمایی زیبا
مجسمه اسکندر کبیر

مجسمه اسکندر کبیر‌، برنزی است و سوار بر اسب وفادار 20 ساله‌اش ووکفالاس در نئاپارالیای تسالونیکی قرار گرفته و چند متر دورتر از برج سفید بنا شده است. این یکی از پرطرفدارترین مناظر از لحاظ عکاسی است که در سال 1973 با جمع‌آوری کمک‌های دولتی ساخته شد. در سال 1974 پرده‌برداری شد. مجسمه‌ی این فرمانده بزرگ و بلندمرتبه‌ی مقدونی توسط مجسمه‌ساز اواجلوس موستاکاس ساخته شده است و بلندترین مجسمه در یونان بوده و تقریبا 6.15 متر ارتفاع دارد.

زندگی و دستاوردهای اسکندر سوم

 اسکندر سوم 356 سال قبل از میلاد مسیح، در شهر پلا مقدونیه متولد شد؛ او پسر پادشاه فیلیپ دوم مقدونیه و شاهزاده المپیادا است که اصالتش به اپیروس برمی‌گردد. او دارای یک امتیاز تاریخی بود؛ توسط یکی از بزرگ‌ترین فیلسوفان تمام تاریخ آموزش دید، او شاگرد ارسطو بود. اسکندر تخت پادشاهی مقدونیه را درست پس از قتل پدرش در 336 سال قبل از میلاد مسیح به ارث برد. با بهره گیری از اصلاحات مالی و نظامی پدرش که در دوران سلطنتش به وقوع پیوست، الکساندر موفق شد نفوذ مقدونیه را به اکثر شهرهای یونان گسترش دهد. اسکندر کشوری نیرومند و ارتشی کارآزموده را از سلطنت پدرش به ارث می‌برد.

مجسمه پرابهت اسکندر کبیر
مجسمه پرابهت اسکندر کبیر

پس از کنترل لیگ پانلیلیان (اتحاد یونانی) که توسط پادشاه فیلیپ ساخته شده بود تا با هجوم ایرانیان رویارویی کند، از بهترین استراتژی‌ها و تاکتیک‌های نظامی استفاده کرد. در نتیجه بزرگترین پیروزی‌های تاریخ بشری را به‌دست آورد. جنگ‌های ایزوس، رود گرانیسوس و گوگاملا هنوز هم توسط مورخان و متخصصان تحلیل می‌شود.

اسکندر کبیر در جوانی

اسکندر در مسیر لشکرکشی‌اش، در حدود بیست شهر جدید بنا کرد که نام اسکندر را بر خود داشتند و اکثرشان در شرق رود دجله بودند. نخستین و مهم‌ترین آنان، اسکندریه در مصر بود که در آینده به یکی از مهم‌ترین شهرهای مدیترانه مبدل گشت.

اسکندر کبیر تا زمان مرگش در 323 سال قبل از میلاد در بابل، یک امپراطوری عظیم را از تراکیه و مقدونیه تا مصر و شبه جزیره هند در شرق دور پایه‌گذاری کرده بود. برای اولین بار مسیرهای تجاری جدید ایجاد شد. موجب ارتباط تمدن‌هایی شد که تا قبل از آن هیچگاه با هم مواجه نشده بودند!

این مجسمه نمادی از پیروزی است.
این مجسمه نمادی از پیروزی است.

دستاوردهای اسکندر پایه‌ای برای دوره‌ی پیشِ‌­رو بود. عصری که تمدن یونان در سراسر جهان به صورت بی‌سابقه‌ای گسترش یافت و بر علم، هنر و فرهنگ جهان اثر گذاشت. در بسیاری کشورها، صدها افسانه و داستان دربارۀ او نقل شده است. در حالی که چندین مرجع دربارۀ او در سنت‌ها و هنر عربی، فارسی، اسلامی، بیزانس و اروپایی وجود دارد.

مجسمه اسکندر کبیر – نئاپارالیا تسالونیکی

مجسمه اسکندر کبیر در یکی از شلوغ ترین مناطق تسالونیکی، در نئاپارالیا درست در کنار دریا واقع شده است. به راحتی آن را بعد از نماد شهر یعنی برج سفید و تئاتر سلطنتی در شرق، پیدا خواهید نمود. این یک بنای تاریخی تاثیرگذار و شش متری است که نماد اسکندر است، در حالی که سوار بر اسب خود “ووکفالاس” می‌باشد؛ یکی از مشهورترین اسب‌های دوران باستان.

پیاده‌رو آرام‌بخش منتهی به مجسمه اسکندر کبیر
پیاده‌رو آرام‌بخش منتهی به مجسمه اسکندر کبیر

پس از بازسازی گسترده‌ای که به مدت دو سال و نیم طول کشید، کل اسکله‌ی تسالونیکی در طول نئاپارالیا به یک مکان شگفت انگیز، ایده‌آل برای پیاده روی آرامش‌بخش، دویدن آهسته و یا دوچرخه‌سواری تبدیل شد.

در کنار بازدید از مجسمه اسکندر کبیر، همچنین می‌توانید از پارک‌های جدید ساخته‌شده دیدن فرمایید و بسیاری از اهالی تسالونیکی را در فعالیت های روزمره خودشان ملاقات کنید، از نوشيدن قهوه‌ لذت ببرید یا غروب خورشید را تماشا نمایید!

به زودی خواهید فهمید که چرا مردم محلی این مکان را خیلی دوست دارند … اگر بخواهید از این مجسمه­‌ی دیدنی بازدید کنید، آرامش این منطقه مجذوبتان خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *