قصر تسالونیکی در شهر قدیمی آنوپولی(Ano Poli)

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

قصر تسالونیکی در شهر قدیمی آنوپولی(Ano Poli)

قصر تسالونیکی که به نام‌های (هپتاپیرگیون) یا (یدیکوله) نیز معروف است، در تپه‌ای واقع در بالای شهر قدیمی آنوپولی(Ano Poli) قرار دارد.

مکان این شهر در جایی قرار گرفته است که دید بسیار زیبایی به شهر، بندر و دریای اژه دارد. قصر تسالونیکی روی مکانی ساخته شده که آکروپولیس کهن در آن قرار داشت و توسط کاساندر (Cassander) در سال 316 قبل از میلاد مسیح تأسیس شد. دیوارهای این قصر که هنوز پابرجا هستند، متعلق به قرن 4 بعد از میلاد مسیح می‌باشند. یعنی زمانیکه تئودوزیس اول، امپراطور روم شرقی (بیزانس)، شهر را برای محافظت از دشمنان بازسازی کرد و در آنجا برج و بارو ساخت.

قصر تسالونیکی در شهر قدیمی آنوپولی(Ano Poli)
قصر تسالونیکی در شهر قدیمی آنوپولی(Ano Poli)

از بيزانس تا قرن بيستم

در دوران بیزانس و تا زمانیکه شهر توسط عثمانی‌ها در سال 1430 فتح شد، برج‌ها و ساختمان‌های زیادی در آن ساخته شد. چند سال بعد در سال 1444 قصر بازسازی شد. ساختمان‌های قدیمی خراب شدند و برج‌های بیشتری در آن ساخته شدند. در واقع قصر در کل ده برج دارد اما بر اساس نامش که هپتاپیرگیون است می‌توان فهمید که در اصل می بایست هفت برج داشته باشد. تا دهه ی 1890 قصر اقامتگاه فرماندهان داخل دژ بوده و پس از آن تا سال 1989 به زندان تبدیل گردید. این زندان در بین مردم به عنوان بدترین شکنجه‌گاه در آن زمان معروف بود.

مخالفان سیاسی زیادی در دوره‌ی متاکساس(Metaxas) (1941-1936)، اشغال متحد یونان یا جنگ داخلی یونان(1949-1946) و رژیم سرهنگ های یونان (1974-1967) این شهر را رهبری کردند. از زندان‌های یدیکوله در اشعار زیرزمینی ربتیکا، شاعر یونان به کرّات یاد شده است. قصر تسالونیکی به دلیل گذر زمان، زمین لرزه و جنگ‌هایی که رخ داده است، بسیار صدمه دیده و در حال نوسازی است. اما درهای آن همچنان رو به بازدیدکنندگان باز است.

قصر تسالونیکی مجتمعی متشکل از قلعه، برج و بارو و دیوارهایی است که در طی قرن‌ها برای حفاظت از شهر ساخته شده‌اند. برج سفید، اپتاپیرگیون (Eptapyrgion) و قلعه‌ی وارداری(Vardari) همگی جزو باروی تسالونیکی هستند.

تاریخچه

تسالونیکی در سال 316 قبل از میلاد مسیح توسط کاساندر که با خواهر اسکندر مقدونی، تسالونیکی، ازدواج کرده بود، تأسیس شد و اسم شهر را هم به افتخار همسرش تسالونیکی گذاشت.

در این شهر از زمان تأسیس برج و بارو ساخته شد تا به راحتی بتوان از آن در مقابل دشمنان دفاع کرد. اما بخشی از دیوارهایی که هم اکنون در این مکان قرار دارد متعلق به دوره‌ی بیزانس یعنی حدوداً سال 390 و  بخشی دیگر متعلق به دوران قبل‌تر یعنی اواخر قرن سوم است. دیوارها از سنگ‌های دست ساخته‌ای ساخته شده‌اند که استفاده از آنها  در دوران روم بسیار متداول بود و این ساختار با استفاده از آجر ترکیب شده است. قسمت شمالی دیوارها کنار شهر آکروپولیس است و در آن قلعه‌ی دیگری به نام  اپتاپیرگیون (Eptapyrgion) قرار دارد.

بازسازي و مرمت بنا

این بنا در دوره‌ی فرماندهی تئودوس کبیر اول  توسط اورمیسداس (ormisdas)  دوباره مرمت و بازسازی شد (اواخر قرن چهارم و اوایل قرن 5). در این زمان بربرها به کرّات به این شهر یورش می‌بردند و در نتیجه بازسازی و تقویت دیوارها لازم و ضروری بود. راحتی یورش قبایل صحرا نشین سوریه که شهر را در سال 904 و به دلیل قصور مدافعان دیوارها تسلیم این قبایل کرد، باعث شد تا این دیوارها برای جلوگیری از ورود بلغارها دوباره تقویت شود.

قصر تسالونیکی در شهر قصر تسالونیکی در شهر قدیمی آنوپولی(Ano Poli)قدیمی آنوپولی(Ano Poli)
قصر تسالونیکی در شهر قدیمی آنوپولی(Ano Poli)

تعمیر اساسی دیوارها مثل دَرِ آنا پالئولوگینا(Anna Palaeologina) و آپتاپیرگیون (که در کنار آکروپولیس قرار داشت) دوباره در قرون سیزدهم و چهاردهم توسط خاندان پالئولوگان(Palaeologan)) انجام شد. سهل انگاری ونیزی‌ها باعث شد ترک‌ها در سال 1430 تسالونیکی را فتح کنند. ترک ها بعد از تسلط بر شهر توجه بسیاری به تقویت برج و باروی شهر کردند.

دیوارهای تسالونیکی در طول قرون وسطی دور شهر را به طور کامل احاطه کرده بودند. اما در اواخر قرن نوزدهم که شهر در تسلط عثمانی‌ها بود، قسمت اعظمی از دیوارها بعلاوه‌ی قسمتی که رو به دریا بود، برای بازسازی نواحی روستایی تسالونیکی خراب شد.

 برج و بناها

دیوارهای تسالونیکی در اصل 7 کیلومتر بوده است. اما متاسفانه فقط 3 دیوار تا کنون به طور کامل از بین نرفته‌اند. این دیوارها در فواصل معینی با برج‌ها و دروازه‌ها تقویت می‌شدند. دیوارهای دفاعی دو لایه بوده و فاصله‌ای ده متری بین این دو وجود داشت. در دیوارهایی که رو به دریا بودند هیچ دری وجود نداشت اما بندری مصنوعی‌ که توسط کنستانتین بزرگ ساخته شد دیوار کوچکی در دور خود داشت که در آن رو به دریا بود و یک موج شکن به اسم (Tzeremboulon) نیز در همان قسمت وجود داشت.

ساختار بنا

طرح کلی دیوارها به شکل ذوزنقه بود. دو ضلع آن در زاویه‌های قائمه‌ی رو به شرق و غرب آکروپولیس که مثلثی شکل بود قرار داشتند. ارتفاع دیوارها بین 10 تا 12 متر بودند و از بلوک‌های سنگی‌ای تشکیل شده بودند که توسط ملات متشکل از شن در کنار هم قرار داشتند. از قطعات سنگ‌های مرمری که از بناهای کهن موجود در شهر باقیمانده بودند، نیز در مصالح دیوارها استفاده شده بود.ارتباط بین شهر و روستا از طریق چندین دروازه صورت می‌گرفت. متاسفانه تنها دروازه‌های شمالی شهر تا کنون به طور کامل از بین نرفته‌اند.

برج و باروی تسالونیکی تا اواخر قرن نوزدهم در شرایط خوبی قرار داشت اما در اواخر این قرن قلعه‌ها و برج‌ها برای وسعت بخشیدن به شهر خراب شدند.

نمای نزدیک از قسمتی از قلعه
قصر تسالونیکی در شهر قدیمی آنوپولی(Ano Poli)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *