فانوس دریایی چانیا

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

فانوس دریایی چانیا

فانوس دریایی چانیا ، فانوس دریایی اصیل ونیزی که در اواخر قرن شانزدهم ساخته شد و وظیفه ی آن حفاظت از بندر بود. به وسیله ی زنجیری که به پایه ی اصلی‌ این فانوس بسته می‌شد و تا قلعه ی فیرکاس ادامه پیدا می‌کرد، می توانستند بندر را ببندند و از تردد در آن جلوگیری کنند.

در زمان اشغال ترک‌های ترکیه، این فانوس دریایی بدون رسیدگی ماند و رو به خرابی رفت تا اینکه در سال های 1824 و 1832 در قالب مناره‌ای بازسازی شد.

فانوس دریایی چانیا
فانوس دریایی چانیا

بعضی اوقات به این فانوس دریایی “مصری” هم گفته می شود، چون فانوس دریایی در زمانی ساخته شد که جزیره کرت در اشغال نیروهای مصری بود. نیرو‌های مصری همواره از تضعیف نمودن امپراتوری ترک‌های عثمانی در مقابل فرماندهان شورشی حمایت می‌کردند.

در پایان امپراتوری عثمانی این عملیات ساخت با نصب یک نردبان در قسمت شرقی فانوس دریایی و نصب لوله هایی که آب دریا را از زیر پایه‌ی فانوس دریایی انتقال می‌داد به اتمام رسید.

فانوس دریایی چانیا
فانوس دریایی چانیا

ساختار فانوس دریایی

ارتفاع این فانوس دریایی 21 متر است و نور آن در شب تا محدوده‌ی 7 مایلی به چشم می‌خورد. پایه ی اصلی این فانوس به شکل هشت ضلعی است و قسمت میانی 16 گوشه‌ای می شود و این درحالی است که قسمت بالایی آن به شکل دایره است.

این فانوس یکی از قدیمی‌ترین فانوس‌های دریایی در جهان است. فانوس دریایی چانیا که بر روی لبه‌ی موج‌شکن ساخته شده تنها یک نگهبان برای بندر نیست بلکه بعنوان جواهری برای این شهر به حساب می آید. وجود این فانوس جلوی ویژه‌ای به این منطقه داده است. گویی نماد بندر و نماینده‌ی قدمت تاریخی آن است.

پایه‌ی فعلی فانوس دریایی همان پایه‌ی اصیل فانوس دریایی ونیزی است. اگرچه شیری که نشان قدیس روی آن حک کرده بودند، مدت زمان زیادی است که از بین رفته است.

فانوس دریایی چانیا در بمباران‌های سالهای جنگ جهانی دوم و زمین لرزه‌های شدید بقدر زیادی کج شده بود، اما تا حدود قابل توجهی در سال 2005 بازسازی شد و در حال حاضر سالم  به نظر می‌رسد.

فانوس دریایی چانیا
فانوس دریایی چانیا

موقعیت فانوس

فانوس دریایی در طول مسیر موج شکن طولانی است که بندر ونیزی را در برابر دریا حفظ  و این دو را از هم جدا کرده است. این منظره‌ی جالب از جنب و جوش بندر که از انتهای این مسیر موج شکن پیداست، ارزش پیاده روی کردن تا آخر این مسیر طولانی را دارد.

بازدیدکنندگان مجاز به ورود به داخل برج فانوس دریایی نیستند، این فانوس دریایی که اولین ساخته‌های ونیزی‌هاست در سال 1596 تا 1601 ساخته شده و در آخر شکل نهایی آن تقریبا در سال 1839 بشکل مناره درآمد و در بازسازی‌ای که در سال 2006 انجام شد، تلاش گردید تا به شکل ونیزی آن بازگردد ولی همچنان شکل مناره‌ای آن پیداست.

فانوس دریایی چانیا
فانوس دریایی چانیا

امروزه فانوس دریایی دیگر کارایی خود به شکل یک فانوس دریایی را ندارد. بلکه دیگر به یک جاذیه گردشگری در بندر تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *