طاق گالریوس (کامارا)

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

مقدمه

طی پیاده‌روی از خیابان اِگناتیا (Egnatia) به سمت مرکز شهر تسالونیکی، توریست‌ها و بازدیدکنندگان با طاق گالریوس روبرو می‌شوند؛ یادمانی رومی متعلق به سال ۲۹۷ میلادی! این طاق، دروازه ورودی اصلی شهر باستانی بوده است. از بنای اصلی امروزه تنها سه ستون غربی آن باقیمانده‌اند. دو عدد از این ستون‌ها به وسیله طاقی به هم متصل شده‌اند که با نقش برجسته‌های پرکاری تزئین شده و تصاویری از صحنه‌های جنگ امپراتور گالریوس (Galerius) در لشکرکشی‌هایش به ایران، بین‌النهرین و ارمنستان در قرن ۳ و ۴ را به نمایش می‌گذارند. در حقیقت طاق گالریوس (کامارا) به یاد موفقیت‌های نظامی در استانهای شرقی روم ساخته شد.

نمایی از طاق گالریوس
نمایی از طاق گالریوس

گالریوس که بود؟

گالریوس از سال ۳۰۵ تا ۳۱۱ میلادی امپراطور روم بود. او در اوایل قرن چهارم، دستور به ساختن دو عمارت طاق گالریوس و ساختمان مدور را به عنوان عناصری از حوزه شاهنشاهی وابسته به کاخ او در تسالونیکی داد. این دو عمارت در طی سال‌ها و به‌وسیله پادشاهان متعدد به منظورهای گوناگونی مانند معبد، مسجد اسلامی و کلیسای مسیحیان استفاده شده‌اند.

این طاق به افتخار گالریوس ساخته شد. کسی که پس جنگ در برابر ایرانیان، پیروزی و غرور را به شهر تسالونیکی بازگرداند. این طاق که در واقع به نشانه­‌ی پیروزی ساخته شده، به صورت عمودی در جاده‌ی اگناتیای روم باستان قرار گرفته که مردم می‌توانستند از زیر آن عبور و مرور کنند. این طاق بخشی از کاخ رومی و جایی بود که اکنون میدان‌های ناوارینو (Navarinou) و ایپودرومیو (Ippodromiou) در آنجا هستند.

نمایی از روبروی طاق گالریوس
نمایی از روبروی طاق گالریوس

ویژگی‌های طاق گالریوس

یکی از برجسته‌ترین بناهای تاریخی تسالونیکی در سمت بالای خیابان اگناتیا (Egnatia)، طاق گالریوس یا کامارا است که در طول سلطنت رومیان (اوایل قرن 4 پس از میلاد) ساخته شد و بخش غربی یک رواق است که با طاق‌ها و قوس‌ها شکل گرفته است.

طاق گالریوس که به نام کامارا نیز شناخته می‌شود، چشم انداز مرکز تسالوینکی را تحت تاثیر خود قرار داده است. علاوه بر اندازه چشمگیر و کنده‌کاری‌های زیبا، این طاق به یاد مردم می‌آورد که یک شهر چگونه می‌تواند در طی قرن‌ها تغییر پیدا کرده و چهره‌اش دگرگون شود. امروز، طاق تاریخی رومی را که توسط مغازه‌ها و رستوران‌های تسالونیکی مدرن احاطه شده است، پیدا خواهید نمود.

نمایی نزدیکتر از طاق گالریوس
نمایی نزدیکتر از طاق گالریوس

این طاق بخشی از یک ساختار فرماندهی شامل یک گنبد مرکزی و چهار ستون بزرگ بود که توسط دو ستون کوچکتر به هم وصل شده بودند. در اوایل قرن چهارم ساخته شده بود تا افتخار پیروزی امپراتور روم یعنی گالریوس در برابر ایرانیان ساسانی را به همه نشان دهد. این طاق به طور استراتژیک بر روی دو جاده اصلی شهر ساخته شده بود که یکی از آن‌ها به کاخ گالریوس می‌رسید.

طاق‌ها در این دوره، بر قدرت امپراطور و سازه‌های به یاد ماندنی و استثنایی تسالونیکی تاکید دارد. اکثر طاق‌ها دارای سنگ‌تراشی‌هایی با سنگ مرمر می‌باشند که جشن پیروزی بر ایرانیان ساسانی را نمایش داده است. گالریوس پس از بارها حمله به ایران و شکست از ساسانیان، نهایتا از طرف ارمنستان به ایران حمله کرد و توانست سپاه ساسانیان را شکست دهد. این پیروزی که بعد از شکست‌های متوالی به‌دست آمده بود، به قدری برای وی شیرین بود که دستور به حکاکی آن بر طاق‌ها و ساختمان‌های این عمارت داد.

کنده‌کاری‌ها

وقتی طاق گالریوس ساخته شد، با مجموعه‌ای از قطعه مجسمه‌های مرمرین تزئین شد. شما می‌توانید صحنه‌هایی از جنگ، درگیری‌ها و پیروزی‌ها، فتوح و گشایش‌ها، مراسمات و فداکاری‌ها را در چهار بخش ببینید که با گل‌ها و شاخه‌های برجسته جدا شده‌اند. به سه ستونی که تا امروز باقیمانده، نگاهی کنید و یک مشاهده‌ی اجمالی از تاریخ در این تزئینات دقیق و زیبا داشته باشید. آن‌ها را به‌دقت بررسی کنید تا تصویری از گالریوس را که به پادشاه ایران حمله می کند، مجسم کرده باشید؛ هرچند در واقعیت همدیگر را در میدان جنگ ندیدند. در یک بخش دیگر، می‌توانید عقابی را که در حال پرواز به سمت گالریوس است، ببینید؛ این عقاب سمبل پیروزی است.

کنده‌کاری‌های طاق گالریوس
کنده‌کاری‌های طاق گالریوس

حتما نگاهی به تصاویر کنده‌کاری شده‌ی خانواده سلطنتی و گالریوس بیندازید. این کنده‌کاری‌ها نشان می‌دهد که گالریوس با حاکمان مناطق دیگر متحد شده است. البته با گذشت زمان در حال محو شدن هستند اما طرح کلی و موضوع آنها همچنان قابل رویت است. هر کنده‌کاری نشان‌دهنده‌ی گالریوس و قدرت امپراطوری روم است.

سخن پایانی

تضاد قابل ملاحظه‌ای را میان این اثر باستانی در حال تخریب و کافه‌ها و مغازه های مدرنی که آن را احاطه کرده است، می‌بینید. به عنوان یکی از آثار باستانی مهم شهر، طاق گالریوس یک محل قرار محبوب برای مردم محلی است. در کافه‌ای نشسته و جنب و جوش مردم در اطراف طاق گالریوس را ببینید. طاق گالریوس در سمت شمالی خیابان اگناتیا است و از میدان آرتیستوتل (Artistotle) و ساختمان مدور تسالونیکی دور نیست. می­توان با پیاده‌روی از نواحی مرکز شهر به آنجا رسید.

اینجا شکوه امپراطوری روم را به جلوی دیدگان شما می‌آورد. پس بازدید از آن را به هیچ وجه از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *