طاق هادریان ، یکی از شگفت انگیزترین بناهای قدیمی آتن

Loading...

طاق هادریان

طاق هادریان (پلی توو آدریانو)، بنای یادبودی است که علی رغم گذر زمان و فعالیت‌های وحشیگرایانه و خسارات وارده، هنوز هم چهره‌ی تاریک و سیاه خود را حفظ کرده است. این بنا با وجود اکسایش تدریجی سنگ‌های مرمر‌ سفیدش باز هم یک قاب قابل تحسین به‌شمار می‌رود و به عنوان یک جاذبه‌ی گردشگری زیبا توجه گردشگران آتن را به خود جلب می‌کند.

این طاق در یک فاصله‌ی کوتاه از میدان سینتاگما، دقيقا بین صخره‌ی آکروپولیس و معبد المپياي زئوس قرار گرفته است. محل طاق دال بر این است که این طاق برای مشخص کردن خط بین بخش باستانی آتن و شهر جدید هادریان می‌باشد.

نمای شبانه از طاق هادریان
نمای شبانه از طاق هادریان

تاریخچه طاق هادریان (پلی توو آدریانو)

در بالای جاده‌ی قدیمی که از آکروپولیس تا معبد زئوس (زئوس پادشاه آسمان و خدای آسمان، ابرها، باران، تندر و رعد) امتداد یافته است، یک طاقِ دو طبقه در سال 131-132 بعد از میلاد مسیح ساخته شد، که مرزی بین شهر قدیمی آتن و شهر جدیدش ایجاد کرد. این بنا به منظور بزرگذاشت امپراطور رومی به‌نام هادریان که بانی خیر شهر آتن بود ساخته شد. طاق هادریان یک طاق تاریخی است که به گونه‌ای همچون طاق حاکی از پیروزی روم می‌باشد و زینت بخش این ناحیه به‌شمار می‌رود. این بنا اساسا در طی دوران فرمانروایی هادریان ساخته شده و از این‌رو نام او را، هادریانوپولیس (شهر هادریان)، قرار دادند. این طاق از جایی شروع می‌شود که شهر باستانی تیسوس به پایان می‌رسد.

شما طاق هادریان را در خیابان آمالیاس در ورودی معبد خدای المپياي زئوس، درست در جنوب باغ‌ ملی خواهید یافت.

دروازه هادریان (پلی تو آدریانو)
دروازه هادریان (پلی تو آدریانو)

ساختار طاق

کل بنا از جنس سنگ مرمر پنتلیک (یک سنگ مرمر سفید در کوه پنتلیسوس نزدیک آتن) ساخته شده است. سنگ مرمر پنتلیک در ساخت پارتنون (معبد و نیایشگاهی باستانی در آکروپولیس آتن) و بسیاری از بناهای چشمگیر دیگر آتن استفاده شده است. اگرچه کیفیت این سنگ می‌تواند متغییر باشد اما سنگ مرمری که برای طاق هادریان استفاده شده است از کیفیت پایینی برخوردار است. این طاق بدون سیمان یا ملات ساخته شده است، از اینرو برای وصل کردن سنگ‌های بریده شده از بست استفاده شده است. طراحی آن از جلو تا عقب و از شرق تا غرب کاملا قرینه است. بنابراین وقتی به طاق هادریان نگاه می‌اندازیم یک طاق کاملا قرینه خواهیم یافت.

این بنا دو لایه دارد، در مرکز لایه‌ی پایینی یک دروازه‌ی قوس‌دار وجود دارد که مردم از زیر آن عبور می‌کنند. در قدیم دو ستون نیز در این طاق وجود داشت، که دیگر وجود ندارد. این دو ستون به وسیله‌ی گچبری‌های بین دو لایه به هم وصل می‌شدند.

مشخص نیست که چه کسی حق الزحمه‌ساخت طاق را پرداخت کرده است، اگرچه احتمال می‌رود شهروندان آتن یا یک گروه یونانی دیگر مسئول ساخت و طراحی آن را به عهده گرفته باشند.

دورنمایی از دروازه هادریان (پلی تو آدریانو)
دورنمایی از دروازه هادریان (پلی تو آدریانو)

ویژگی‌های طاق هادریان

طاق هادریان در 325 متری جنوب آکروپولیس قرار گرفته است. این یک دروازه‌ی جدا افتاده است که پهنای آن 13.5 متر، ضخامت آن 2.5 متر و ارتفاع آن 18 متر می‌باشد و داراي کمانی 6 متری، برای عبور مردم از زیر آن دارد. در اصل این بنای یادبود با دو نیم ستونِ (شبه ستون چهارگوش یا نیم‌دایره در بدنه بنا) معماری سبک قرنتی یا کرنتی (شیوه کرنتی در اواخر سده پنجم توسط معماری بنام “کالیماخوس” ابداع و به کار گرفته شده و به ناحیه کرنیت واقع در جنوب شرقی بخش مرکزی یونان منسوب است.) تزئین شده است و مرکزهای آن شاید هنوز هم دیده شود. بالای قاب آهنی محکم آن یک ایوان قرنتی با سه دهانه پنجره مانند قرار دارد، که قبلا با سنگ‌ مرمر‌های باریک پر شده بود و احتمالا با مجسمه‌هایی تزئین شده است.

دهانه مرکزی با یک آرایش سنگفرشی بالا قرار گرفته است. دروازه در انتهای خیابانی قرار گرفته است که به سمت شمال غربی یعنی معبد خدای المپياي زئوس راهنمایی می‌کند.

بقایای نقاشی‌های روی دیوار پیشنهاد می‌دهد که در زمان‌های قرون وسطی طاق هادریان بخشی از یک کلیسای مسیحی شده است. در سال 1778 این بنا به یک دروازه دفاعی در اطراف آتن تبدیل شد، و به عنوان ” دروازه شاهزاده” معروف بود.

طاق هادریان
طاق هادریان

دو کتیبه‌‌ی بیاد ماندنی طاق هادریان

در دو طرف گچبری اطراف طاق دو کتیبه وجود دارد: یکی از آنها در قسمت غرب قرار دارد و رو به آکروپولیس می‌باشد، بر روی آن نوشته شده است، ” اینجا آتن است، شهر قدیمی تیسوس”. دومی در قسمت شرق قرار گرفته است و بر روی آن نوشته، ” اینجا شهر هادریان است و نه شهر تیسوس”. این دو کتیبه که در جهت‌های مختلف قرار گرفته اند، از تیسوس و هادریان به عنوان موسسان شهر نام می‌برند. در حالی که واضح است که کتیبه‌ها به افتخار هادریان هستند، معلوم نیست که آیا به شهر به طور کامل یا یک شهر دو قسمت شده اشاره می کنند: یک شهر قدیم و یک شهر جدید.

علت شهرت طاق هادریان

هادریان به‌خاطر منطقه آرامش ‌بخش خود و به‌خاطر موسس بزرگ خود معروف شده بود. این سازنده بسیار به دانش یونان علاقه‌مند بود و به شهر اخائیه (شهری در یونان باستان) سفر کرد. او همچنین دیوار مستحکم اطراف آتن را بازسازی کرد، این دیوارها توسط سولا (یک فرمانده ارتش بی‌رحم روم) خراب شده بود و با بازسازی آنها، آکروپولیس را به دژی که قبلا بود تغییر داد. شهر باستانی آتن در زمان حکمرانی هادریان به گونه‌ای تبدیل به پایتخت دوم شده بود.

در قرن هجدهم، طاق هادریان (پیلی توو آدریانو) به عنوان یکی از هفت دروازه‌ی دیوار دفاعی‌ای که ترک‌ها در اطراف شهر ساخته بودند خدمت می‌کرد. دیواری که برای مقابله با حملات آلبانی‌ها بود. باید به‌یاد داشته باشیم که از این بنای یاد بود هیچ وقت کاملا محافظت نشده بود، و در شرایط خارق‌العاده‌ای در گذر زمان باقی مانده است.

متاسفانه، در دهه‌های اخیر، آلودگی باعث رنگ رفتگی شدید مواد اصلی و تخریب کتیبه‌ها شده است. اما هنوز هم این بنا شکوه و عظمت اولیه خود را حفظ کرده و هر ساله بازدیدکننده‌های زیادی از سرتاسر دنیا را سوی خود می کشاند تا از این بنا دیدن‌کنند، چرا که با وجود این فرسایشات و رنگ رفتگی چیزی از جذابیت این اثر باستانی کم نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *