صومعه کائیساریانی ، بنای یاد بودی در شهر باستانی آتن

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

صومعه کائیساریانی

صومعه کائیساریانی در مکانی قرار دارد که از روزگاران گذشته جایگاهي مهم برای عبادت بوده است. گمان می‌رود در گذشته در میان سراشیبی‌های کوه هیمتوس (کوهی در نزدیکی آتن) که پوشیده شده از درختان کاج بود، یک معبد برای الهه آفرودیت (الهه عشق و زیبایی) قرار داشته است. اما معبد این الهه نابود شده و اولین کلیسای مسیحی بر روی باقی مانده‌های معبد این الهه در قرن پنجم ساخته شد.

صومعه کائیساریانی در فاصله کوتاهی در شرق آتن، بر روی دامنه کوه هیمتوس در ارتفاع 350 متری قرار دارد. در اواخر قرن یازدهم، در دوره‌ی بیزانس یک کلیسای قرون وسطایی احداث شد و در زمان اشغال ترک‌‌ها مورد استفاده قرار گرفت. این صومعه به وسیله‌ی یک دیوار بلند و دو دروازه در اطرافش احاطه ‌شده است. یکی از این دروازه‌ها در شرق و دیگری در غرب این صومعه قرار دارد.

صومعه کائیساریانی
صومعه کائیساریانی

ساختار اصلی

این کلیسا 4 ستون و همچنین یک گنبد دارد. گنبد ایوان غربی کلیسا در قرن هفدهم اضافه شد. در اواخر قرن یازدهم این صومعه به مریم مقدس پیشکش شد. ناقوس کلیسا کمی دیرتر، در قرن نوزدهم ساخته شد.

 زیبایی‌های داخل کلیسا

داخل کلیسا با دیوارهای رنگی تزئین شده است که به قرن پانزدهم و شانزدهم برمی‌گردد و یک مثال برجسته‌ از سبک نقاشی کرت ( نقاشی و سبک هنری جزیره‌ی کرت در یونان) می‌باشد.

دیوارهای داخلی کلیسا با نقاشی‌هایی از قرن هجدهم تزئین شدند، در حالی که همانطور که پیش‌تر ذکر شد آن نقاشی‌هایی که در ایوان غربی کلیسا هستند به سال 1682 بر می‌گردند و بر گرفته شده از متن یک کتیبه طراحي شده‌اند.

قانون‌هایی برای تعيين موضوعات نقاشی شده در کلیساهای ارتودوکس (یکی از سه شاخه اصلی مسیحیت می‌باشد)  وجود دارد، و این کلیسا دقیقا از این قانون‌ها پيروي می‌کند. مسیح در قسمت گنبد قرار دارد؛ پیامبران در اطراف پنجره‌ها هستند؛ درحالی که مادر مقدس به همراه فرشته ها در بالای محراب و فرستاده الهي در زیر آن قرار گرفته است.

نمای درونی صومعه کائیساریانی
نمای درونی صومعه کائیساریانی

بعضی از امکانات

در غرب کلیسا مجموعه‌ای قرار دارد که شامل آشپزخانه و سالن ناهار‌خوری است. موازی با قسمت جنوبی محوطه یک ردیف از ساختمان‌ها، به هم متصل شده‌اند. در میان اين رديف از ساختمان‌ها، تاسیسات مرکزي براي حمام و یک اتاق خواب مرکزی گنبدی شکل وجود دارد که در اواخر قرن یازدهم و اوایل قرن دوازدهم ساخته شده‌اند. در غرب صومعه در قسمت خارجی محوطه، خرابه‌های کلیسای سه گانه‌ي بزرگ وجود دارد، که به قرن دهم باز می‌گردد. تحقیقات و بررسی‌ها ثابت کرده‌اند که این کلیسا وابسته به یک قصر سلطنتی در قرن ششم بوده است. 

راهبان اولیه کائیساریانی در کليسا از امکانات مناسبي براي زندگي برخوردار بودند. آنها در کليسا از امکاناتي قبيل حمام‌هاي رومی گرم و سرد، یک سیستم گرم‌کننده آب برای اتاق‌ها و سالن ناهارخوری بهره مي‌بردند. اما همه چیز در زمان اشغال عثمانی‌ها کمی سخت‌تر شد. امکانات رفاهي حذف گرديد. حتي گرمابه به یک چرخ روغن گیری سودمند تبدیل شد. این تغيير باعث شد کليسا درآمد زيادي کسب نماييد و ‍کائیساریانی به یک صومعه ثروتمند تبدیل شود.

صومعه کائیساریانی
صومعه کائیساریانی

کتابخانه، گنجینه‌ی دانش صومعه

صومعه کائیساریانی یک کتابخانه غنی و معروف داشت که کتاب‌های این کتابخانه بعدها به آکروپولیس آتن انتقال داده شد و در زمان شورش سال 1821 نابود شد.

کتابخانه به عنوان منبعی بزرگ شامل کتاب‌ها و متون علمی و افسانه‌ای بود. اما متاسفانه بیشتر کتاب‌ها و نسخه‌های خطی آن در زمان جنگ استقلال یونان در سال 1821 نابود یا مفقود شدند. در زمان محاصره ترک‌ها، بعضی از متن‌های کمیاب از کتابخانه به آکروپولیس فرستاده شد. اما در آکروپولیس نیز به درستی از آنها مراقبت نشد. یکسری از متون در حریق آتش سوختند و باقی آنها را نیز به بازرگانان انگلیسی فروختند.

در سرتاسر تاریخچه‌ی دراز کلیسا، این محل فقط خانه‌ی مطالعات دانشمندان نبود، بلکه مرکز فعالیت‌های زیادی نیز به شمار می‌رفت. راهبان از خودشان بواسطه درآمدی که از زنبور‌داری، درختستان‌های بزرگ زیتون، و تاکستان‌های حاصل خیز بدست می‌آوردند و همچنین به‌خاطر دانش پزشکی‌شان و مهارت در درست کردن داروهای گیاهی مشهور شده بودند و مورد توجه مردم قرار گرفتند.

دورنمایی از صومعه
دورنمایی از صومعه

چشمه‌ی مقدس صومعه

احتمالا، اسم “کائیساریانی” از نهری گرفته شده است که هنوز از یک چشمه قدیمی در زمین‌های صومعه جاری می‌شود. افسانه‌‌ها اینگونه می‌گویند که یک امپراتور رومی خيال می‌کند که اين چشمه، “شاهنشاهی” یا ” کائیساریان” ( از قیصر) باشد.

افسانه‌ها و گفته‌ها و خيال‌هاي زيادي درباره‌ی این مکان باستانی وجود دارد، و تعداد زیادی باور دارند که خود آفرودیت به این چشمه برکت داده است. در بخش شرقی حیات یک فواره قدیمی وجود دارد که از قدیم مردم بر این باور بوده‌اند که آب آن برای مردم خاصیت درمانی و باروری دارد. در حقیقت، تازه عروس‌های یونانی که دوست دارند باردار شوند اغلب برای نوشیدن این آب مقدس به اين مکان سفر می‌کردند. اگرچه، امروزه اين تصور غلط از بین‌رفته و با یک تابلو از وزارت بهداشت با عنوان “آب غیر آشامیدنی”، ديگر امکان استفاده از اين آب وجود ندارد.

صومعه با یک جنگل پر از درخت، بوته‌ و گیاهان کمیابی که منعکس کننده فضای آرام و دلنشین این منطقه هستند، احاطه شده است. این زیبایی یک چشم انداز منحصر‌به‌فرد را به‌رخ می‌کشد و آدمی را محسور می‌کند. این جنگل یک شبکه‌ی بزرگ از مسیرهای پیاده‌روی را در خود جای داده است و یک مقصد گردشی مشهور در آتن می‌باشد. امروزه صومعه کار نمی‌کند اما نقطه تحول تاریخ مسیحیت است.

اطلاعات کاربردی

لازم به ذکر است که رفتن به صومعه از مرکز آتن با تاکسی حدود ده دقیقه طول می‌کشد. و یک سفر لذت‌بخش برای گردشگران فراهم می‌کند.

 برنامه‌ی آموزشی که برای کودکان طراحی شده است امید دارد که آنها را با این یادبود آشنا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *