صومعه‌ی گاوورنتو

Loading...

صومعه‌ی گاوورنتو

صومعه‌ی گاوورنتو ، یا صومعه‌ی مونی یکی از قدیمی‌ترین صومعه‌های کرت است که در سال 1537 میلادی ساخته شده است.

صومعه گاوورنتو، که با عنوان بانوی فرشتگان ما نیز شناخته می‌شود در شبه جزیره‌ی آکروتیری قرار دارد.

این صومعه در فاصله‌ی چهار کیلومتری از صومعه‌ی آگیا تریادا قرار دارد و در فاصله‌ی 19 کیلومتری از شهر هانیا.

از شهر هانیا به سمت صومعه‌ی گاوورنتو (اگر در شهر هانیا قرار دارید)، فاصله‌ی جاده‌ای 19 کیلومتر است که باید از طریق جاده به سمت آرامگاه ونیزلوس‌ها (رهبران قدیمی یونانی) بروید و بعد از آن به سمت روستای کونوپیدیانا و به سمت غرب بروید (‌به سمت روستای کامبانی).

اکثر جاده‌ها در وضعیت خوبی قرار دارند و چندین علامت از صومعه‌ی آگیا تریادا میبینید ولی خبری از تابلوی صومعه‌ی گاوورنتو نیست. شما از طریق طبیعت وحشی به صومعه خواهید رسید که تقریبا منظره‌هایی شبیه منظره‌های ذکر شده از صخره‌ها، زیتون های وحشی و پیچ و خم‌های بسیار که در کتاب مقدس  وجود دارد را خواهيد ديد.

براي رسيدن به اين صومعه از سمت رتیمنو یا هراکلیون مسیر اصلی به سمت شهر هانیا را دنبال کنید و بعد از رسیدن به سوودا به سمت خروجی و به سمت شبه جزيره آکروتیری یا فرودگاه هانیا حرکت کنید.

صومعه‌ی گاوورنتو
صومعه‌ی گاوورنتو

ساختمان های اطراف و آنچه باقی مانده

صومعه‌ی گاوورنتو شبیه به یک قلعه است وجود برج‌هایی که از آنها برای دفاع از صومعه در مقابل مهاجمان استفاده می‌شده است اين مکان را به پيش از پيش به شکل يک قلعه درآورده است.

در خارج از صومعه تاثیرات ساخته‌های مخصوص ونیزی‌ها دیده می‌شود که مانند یک دژ 40 متری در 50 متری با 50سلول  مخصوص راهبان در دو طبقه وجود دارد و یک برج در هر چهار گوشه‌ی آن و سوراخ‌های مخصوصی برای دیدبانی در دیوارها وجود دارند. امروزه فقط دو برج آن حفظ شده اما شما می‌توانید بقایای دو برج دیگر را از حیاط صومعه ببینید.

این صومعه به مریم مقدس وقف شده است چون که این صومعه به نام دیگر (بانوی فرشتگان ما) نيز ذکر مي‌شود و همچنین طرحي از هیولاها بر روی برجستگی‌های جلوی کلیسا حک شده‌اند. مهمترین و چشمگیرترین قسمت هیولاهای حک شده بر روی برجستگی‌های جلوی کلیسا هستند. ظاهر کلیسا کاملا نامعمول است و تحت تاثیر ونیزی‌های رنسانس و باروک‌ها است.

کلیسای این صومعه به شکل صلیب است ولی بدون گنبد مي‌باشد.

کار و طراحي بر روی کلیسا در دوره‌ی ونیزی‌ها صورت گرفت ولی با تهاجم ترک‌ها و ممانعت آنها همراه شد و کار بر روی کلیسا متوقف شد. سالها طول کشید تا کلیسا تکمیل شود البته با اجازه ی مخصوص فاتحین ترک.

در قسمت دیگر کلیسا عبادتگاه کوچک قرار دارد که به نام ده قدیس کرت می‌باشد. در داخل صومعه موزه‌ی کوچکی از آثار مربوط به کلیسا و عتیقه‌جات گرانبهای دیگر وجود دارد.

در کنار کلیسا عبادتگاه کوچکی وجود دارد که به نام موسس صومعه است، بنام سنت جان تارک دنیا، کسی که غار او در کنار تنگه‌ی آولاکی قرار دارد.

صومعه‌ گاوورنتو
صومعه‌ گاوورنتو

غار آولاکی (موسس صومعه)

سنت جان که موسس صومعه بوده تارک دنیا می‌شود و از مسیری نیمه سنگ فرش شده به سمت شمال صومعه‌ی گاوورنتو می‌توان به تنگه‌ی او دسترسی پیدا کرد که به سمت دریا خاتمه می‌یابد.

رفتن به آنجا آسان است ولی اگر به پیاده‌روی عادت ندارید، راه برگشت می‌تواند خسته کننده باشد مخصوصا در تابستان داغ. بهترین وقت برای پیاده‌روی و رسیدن به این تنگه صبح یا اواخر بعداز‌ظهر است که هوا مطلوب‌تر می‌شود.

صومعه‌ی گاوورنتو
صومعه‌ی گاوورنتو

تاریخچه ی صومعه گاوورنتو

صومعه در سال 1537 ساخته شد و پیشرفت کرد و نفوذ زیادی در منطقه داشت. با سرشماری سال 1637 درست قبل از تهاجم ترک‌ها معلوم شد که 60 راهب در صومعه‌ی گاوورنتو زندگی می‌کنند که یکی از بزرگترین صومعه‌های کرت به‌شمار می‌رفت.

بعد از بیست دقیقه پیاده‌روی از صومعه گاوورنتو به غار خرس می‌رسید که داستان‌هایی هم درمورد خرسی که در غار زندگی می‌کرده و به سنگ تبدیل شده و صخره‌ای بزرگ را ایجاد کرده، وجود دارد. ده دقیقه‌ی بعد به پناهگاهی کوچک می‌رسید که قبلا به‌ عنوان لنگرگاه استفاده می‌شده، آب شفاف بازدیدکنندگان را وسوسه می‌کند تا قبل از برگشت به صومعه در آب شنا کنند که البته توسط راهبان این کار به شدت ممنوع شده است.

در حین جنگ جهانی دوم، آلمان‌ها یک پاسدارخانه در صومعه گاوورنتو برپا کردند که دلیل آن کنترل کلی منطقه بود.

از سال 2005 تا به امروز راهبان صومعه‌ی گاوورنتو به منظور حفظ و نگهداری هرچه بهتر این صومعه اقدام به بازسازی صومعه و کلیسا و اطرافش کرده‌اند.

صومعه‌ی گاوورنتو
صومعه‌ی گاوورنتو

ساعات کار و بازدید صومعه

صومعه دارای ساعات بسیار محدودی برای بازدید است که این مقدار بسیار کمتر از بقیه‌ی صومعه ها می‌باشد. بنابراین برای وقت بازدید باید دقت و برنامه‌ریزی کنید .

صومعه به‌طور رسمی صبح‌های چهارشنبه و جمعه بسته است، و در ساعت 9 تا 12 و 17 تا 19 دوشنبه‌ها،سه شنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها باز است. شنبه‌ها و یکشنبه‌ها نیز در ساعات 9 تا 11 و 17 تا 20 باز است.

در هنگام بازدید از صومعه گاوورنتو حتما دقت داشته باشید که :

ورود برای افرادی که (شلوارک پوشیده یا لباس شنا و پیراهن‌های بی آستین پوشیده‌اند) ممنوع است.

سیگار کشیدن داخل صومعه کاملا ممنوع است، همچنین استفاده از دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری هم ممنوع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *