صومعه‌ی کریسوسکالیتیسا

Loading...

صومعه‌ی کریسوسکالیتیسا

صومعه‌ی کریسوسکالیتیسا یا پاناگیا کریسوسکالیتیسا، صومعه‌ی مسیحیان ارتودوکس است که در ساحل غربی جزیره‌ی کرت واقع شده و از طرفی دیگر در 72 کیلومتری شهر قرار دارد.

صومعه‌ی کریسوسکالیتیسا
صومعه‌ی کریسوسکالیتیسا

این صومعه بر روی تپه‌ای سنگی به ارتفاع 32 متر ساخته شده است و به دریای لیبی مشرف است.

 موقعیت صومعه‌ی کریسوسکالیتیسا

صومعه‌ی کریسوسکالیتیسا در چند کیلومتری ساحل معروف الافونیسی قرار دارد و صومعه‌ای زنانه است.

با توجه به سنت‌های جزیره‌ی کرت، نام صومعه از نود پله‌ای که به صومعه می‌رسد گرفته شده، به شکلی که کلمه‌ی کریسو به معنی طلا و سکالیتیسا به معنی پله‌ها می‌باشند.

صومعه‌ی کریسوسکالیتیسا
صومعه‌ی کریسوسکالیتیسا

این صومعه وقف تثلیث مقدس و مرگ مریم مقدس شده است، اما تاریخ ساختش به‌طور دقیق معلوم نیست.

گفته مي‌شود نقاشی “کیمیسیس تیس تئوتوکا” هزار سال قبل کشیده شده است و امروزه شما می‌توانید این نقاشی را در بین بقیه نقاشی‌ها در کلیسای کوچک صومعه ببینید. اهالی صومعه در سال‌های متوالی جنگ، اشغال و نبردهای داخلی فرار نکردند و با ایستادگی در مقابل هرگونه عوامل خارجی، صومعه‌ی خود را حفظ کردند و این صومعه بعد از سال‌ها تحمل جنگ‌ها، شرایط آب و هوایی مختلف همچنان با افتخار پابرجاست.

نماي داخلي صومعه
نماي داخلي صومعه

بعد از کشتار و قتل عام کردن مردم توسط ابراهیم پاشا در الافونیسی، ارتش ترک‌ها از صومعه‌ی خالی کریسوسکالیتیسا که قصد تخریب آن را داشتند عبور کردند، اما با توجه به گفته‌ها و تاریخ، آنها مورد حمله شدید گروه بزرگی از زنبوران عسل قرار گرفتند و این‌گونه بود که صومعه نجات یافت. در خلال جنگ جهانی دوم صومعه به عنوان سرپناهی برای بسیاری از سربازان مورد استفاده قرار گرفت.

توجه داشته باشید هزینه‌ی ورودی برای بازدید از این صومعه وجود ندارد و حتما به یاد داشته باشید اگر در راه به سوی الافونیسی هستید حتما به این صومعه‌ی زیبا سر بزنید.

روزهای بازدید یکشنبه – دوشنبه از ساعت هفت و سی دقیقه الی هفده و سی دقیقه می‌باشد (7:30 – 17:30).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *