صومعه‌ی آگیا تریادا تزاگارولی

Loading...

صومعه‌ی آگیا تریادا تزاگارولی

صومعه‌ی آگیا تریادا تزاگارولی ،یکی از زیباترین و غنی‌ترين صومعه‌های جزیره‌ی کرت است و در نزدیک فرودگاه شهر هانیا ساخته شده است.

این صومعه‌ی زیبا توسط اشراف ونیزی، جرمی و لارنس تزاگارولو ساخته شده، جرمی محققی معروف با آموزش و تحصیلات غنی و همچنین با ریش سفید بود که با الکساندریا( که اسقف اعظم پاپ الکساندریا شناخته می‌شود) و ملتیوس پگاس(ایشان هم به‌عنوان اسقف اعظم در سالهای 1590 تا 1601 خدمت کردند) نیز دوست بودند.

گفتنی است خود جرمی هم کاندیدایی برای سمت اسقف شهر کونستانتینپل بود و علاوه بر این جرمی مجموعه‌ی صومعه را طراحی و ساخته است ( با تاثیر گرفتن از معماری به نام سباستینو سریلو اهل شهر ورونای ایتالیا).

صومعه‌ی آگیا تریادا
صومعه‌ی آگیا تریادا

امروزه این صومعه‎ی زیبا میزبان نمایشگاه کوچکی از عکس‌ها و نمادهای مختلفی است که مهمترین آنها پارچه‌هایی برای پوشاندن محراب صومعه که مورد استفاده قرار می‌گرفتند، نمادهایی از سنت جان خداشناس قرن شانزدهم میلادی، نمادهایی از سنت نیکولاس مربوط به قرن هفدهم میلادی و نمادهایی از نقاش معروف اسکوردیلیس، نقاش نقاشی‌هایی مانند بر تخت نشستن مسیح و برگشت دوباره مسیح در سال‌هاي( 1635- 1645).

امروزه بعد از سپری شدن ماجراهای متعدد، صومعه همچنان نقش بسیار مهمی در زندگی مذهبی و اقتصادی مردم در جزیره‌ی کرت بازی می‌کند.

محصولات تولیدی صومعه

بازدیدکنندگان در بازدید از این محل، صومعه ای کاملا حفظ شده و پرجنب و جوش را می بینند که مردم در اينجا بسيار پر جنب و جوش هستند و به توليد روغن زیتون و صادرات آن مي‌پردازند. همچنین نوشیدنی‌ها و عسل، سرکه و صابون روغن زیتون را هم  با کیفیت بی‌نظیر تولید می‌کنند.

در سالهای اخیر، صومعه‌ی آگیا تریادا تزاگارولی صنعت کشت و کار انگور و زیتون(اورگانیک) را به شکل سیستماتیک و صنعتی ارتقاء داده و محصولات با کیفیت‌تری تولید و عرضه می‌کند که عبارتند از: ( روغن زیتون، عسل، سرکه و نوشیدنی‌های طبیعی و صابون زیتون).

صومعه‌ی آگیا تریادا
صومعه‌ی آگیا تریادا

بخش های مختلف مجموعه‌ی صومعه

این مجموعه دارای بخش‌های مختلفی است که در لیست ذیل خواهید دید:

 1. ورودی اصلی.
 2. کلیسای کوچک “مسیح نجات دهنده”.
 3. محل فعالیت و زندگی اعضای صومعه.
 4. چارنل هوس (محلی برای نگهداری بقایای استخوان‌های افرادی که در اثر حفاری کشف شده‌اند).
 5. مدرسه‌ی قدیمی.
 6. کتابخانه.
 7. سلول‌ها.
 8. دفتر اصلی.
 9. انبار نوشيدني‌ها.
 10. کارخانه قدیمی زیتون.
 11. نمایشگاه محصولات.

مجتمع صومعه به‌صورت چهارضلعی است و با یک حیاط داخلی مستطیل شکل کامل شده است، این درحالی‌ است که معبد با ابهت تثلیث سه گانه در وسط حیاط قرار دارد.

این مجموعه دارای چندین امکانات کمکی مانند کارخانه روغن زیتون، انبار نوشيدني، مخزن ذخیره آب باران و غیره است.

همچنین دارای یک اتاق بزرگ ناهارخوری، یک کتابخانه با کتاب‌هایی بسیار قدیمی، سلول راهبان، کلیسای کوچکی که به مسیح وقف شده است مي‌باشد.

ورودی صومعه بسیار جالب و قابل تأمل است و در واقع ورودی در انتهای جاده‌ای با درخت‌های بسیار بزرگ و قدیمی سرو است.

در انتهای این جاده شما ورودی  و راه پله‌ی بزرگ صومعه را می‌بینید.

صومعه‌ی آگیا تریادا
صومعه‌ی آگیا تریادا

معماری و نمای بنا

نما با هندسه‌ی چندگانه و قوی ساخته شده است که ویژگی‌های معماری دوره‌ی رنسانس و برخی موارد بعد از آن دوره را نيز دارد.

جالب‌ترین ساختمان صومعه همان کلیسای آگیا تریادا ( تثلیث سه گانه) می‌باشد که در مرکز حیاط واقع شده است.

اصل معماری این صومعه به شکل سه طاق می‌باشد. طرح طبقه‌ی همکف دنباله‌روی طرح‌هاي سنت آگیوریتیکو است. از دکوراسیون اصلی فقط اشکال و نمادهای طبقه‌ی همکف باقی مانده است.

صفحه‌ی طلاکاری شده داخل ساختمان بسیار زیبا و هنرمندانه ساخته شده است که نشان‌دهنده‌ی مهارت هنرمند سازنده‌ی آن است که حتی قرن‌ها بعد هم این امر بسیار مشهود است.

سنت مردم جزیره‌ی کرت و سبک باروک در این جزیره به مدت طولانی ادامه داشته و این امر در دکوراسیون و تزیینات کلیسا و صفحه‌ی طلاکاری شده مشهود است.

نمادهای جدیدتری که درحال حاضر موجود هستند به هنرمندی به نام مرکوریوس اهل سنتورینی تعلق دارند.

حتی اگر شما توریستی مذهبی هم نیستید، صومعه‌ی آگیا تریادا تزاگارولی واقعا ارزش دیدن را دارد، مکانی بسیار دوست‌داشتنی و آرامش‌بخش همچنین بسیار چشمگیر است. مکانی متفاوت برای بازدیدکنندگان جزیره‌ی کرت که دوست دارند از آثار تاریخی دیدن کنند.

صومعه‌ی آگیا تریادا
صومعه‌ی آگیا تریادا

در این صومعه در حدود 20 تن روغن زیتون اورگانیک هرساله تولید مي‌شود که به‌خاطر این فعالیت نیز جایزه‌ای بین المللی برنده شده و محصولاتش عمدتا در خارج از کشور فروخته می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *