شهر باستانی آپترا

Loading...

شهر باستانی آپترا

شهر باستانی آپترا، در قسمت بالای بندرگاه سوودا جایی که امروز روستای پالئوکاسترو قرار دارد و در کنار روستای مگالاچارافیا قرار دارد. در حال حاضر در اين مکان خرابه‌های گسترده‌ای از شهر باستانی آپترا ( که به این شهر آپتریا، آپترئا، آپتاریا نیز گفته می‌شود) قابل مشاهده مي‌باشد.

شهر آپترا یکی از بزرگترین و قدرتمندترین شهرهای غرب کرت بود. خرابه‌های این شهر بر روی تپه‌های سنگی واقع شده است، جایی که به سمت جنوب شرقی خلیج سوودا تسلط داشته است. اندازه‌ی این شهر نشان دهنده‌ی قدرت شهر در زمان اوج خودش است.

این شهر در پانزده کیلومتری شهر چانیا قرار دارد و در قسمت بالای خلیج سوودا است و در زمان مینوسی‌ها یکی از شاخص‌ترین شهرهای کرت بود. شهر بر روی فلات وسیعی با ارتفاع 200 متر از سطح دریا و نقطه‌ی دید شگفت انگیزی از خلیج سوودا می‌باشد.

تاریخ این شهر مربوط به دوره‌ی مینوس‌ها (3500-1070 سال قبل از میلاد مسیح) است، اگرچه خرابه‌ی باستانشناسی موجود مربوط به دوره‌ی تاریخی (1000 تا 685 سال قبل از میلاد مسیح) و دوره‌ی هلنیستیک (323 تا 67 سال قبل از میلاد مسیح) و پادشاهی رومن‌ها(67 قبل میلاد تا 324 میلادی) است.

شهر باستانی آپترا
شهر باستانی آپترا

دیوارچین‌ها، قبرها، قنات‌ها چیزهایی هستند که بازدیدکنندگان در این محل به آنها برمی‌خورند. جالب‌ترین قسمت این بازدید آب انبارهای دوران رومن‌ها است که مخزن‌ها و دیوارهای بزرگ و بلندی که آب شهر و همچنین آب تاسیسات و حمام‌های عمومی و خصوصی را تامین می‌کرد. همچنین در شهر تئاتری وجود داشته که تا امروزه به‌طور کامل شناسایی نشده است.

ریشه‌ی نام شهر باستانی

نام آپترا بنا به سنتی قدیمی از نام آپترون، پادشاه کرت (پسر کایدون و پدرلاپیوس، که گفته می‌شود در زمان هزار و هشتصد سال قبل از میلاد مسیح زندگی می‌کرد) گرفته شده است.

افسانه‌ای حاکی بر این است که شهر آپترا، نامش را از مسابقه‌ی موسیقی بین موزس‌ها و سایرنزها گرفته است که این مسابقه در معبد موزس‌ها نیز برگزار می‌شده است. در زمان این رقابت‌ها که شهر آپترا نام گرفته بود، به عنوان مرکز متخصصان موسیقی شهرت گرفت.

شهر باستانی آپترا
شهر باستانی آپترا

دیوارهایی برای محافظت از شهر وجود داشته که امروزه حدود چهار کیلومتر از آن باقی مانده است. در دوره‌ی 1866-1869 ترک‌ها قلعه‌ای برای کنترل و سرکوب شورش مردم کرت ساختند. دو قلعه با فاصله‌ی کمی از آثار باستانی قرار دارند که اولی پالایکاسترو نام دارد و به وسیله‌ی ترک‌ها ساخته شده تا شورش را در سال 1866 کنترل کنند و قلعه‌ی دوم ایتزدین نام دارد که در کالامی قرار دارد و در سال 1872 ساخته شده است و مخصوص سربازخانه، بیمارستان و تاسیسات دیگر بوده است. این درحالی است که در اواخر به عنوان زندانی برای زندانیان سیاسی استفاده می‌شد.

در سال‌های اخیر عتیقه جات کلاسیک متعلق به بیست و پنجمین پادشاه اسپارتا مربوط به زمان ماقبل تاریخ از محوطه باستان‌شناسی آپترا بیرون آورده شد.

یافته‌های باستانی هنوز ادامه دارند تا پازل این شهر باستانی را تکمیل کنند. این یافته‌های جدید جزییاتی راجع به نوع و ترکیب زیستگاه منطقه در اختیار ما می‌گذارند، مثل معماری شهر و مذهب یا عادت‌های مردم اهل آپترا.

آنچه در آپترا در انتظار شماست

بخشی از سایت باستان‌شناسی آپترا فنس‌کشی شده است و برای بازدید از این قسمت باید مبلغی را پرداخت کنید که این مبلغ در سال 2016، 2 یورو بوده است و دسترسی به این قسمت از 8 صبح تا 3 بعداز ظهر دوشنبه امکان پذیر نیست. آب انبار شگفت‌انگیر دوره‌ی رومی‌ها و خرابه‌هایی از حمام‌های رومی‌ها، قطعا یکی از بهترین قسمت‌های این بازدید هستند.

تئاتری که تازه حفاری آن شروع شده ولی به اتمام نرسیده است و صومعه‌ی آگیوس لوانیس تئولوگوس، نمونه‌هايي از کشفيات شهر ناشناخته‌ي آپترا هستند. حتماً در آينده‌اي نزديک، خبرهايي از تمدن ناشناخته‌ي اين شهر خواهيم شنيد.

شهر باستانی آپترا
شهر باستانی آپترا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *