شبه جزیره آکروتیری

Loading...

مقدمه‌ای درباره‌ی شبه جزیره آکروتیری

شبه جزیره آکروتیری (یونانی: Ακρωτήρι، به معنای “دماغه“) در منطقه هانیا، کرت یونان است. در سال 2011 دولت محلی اعلام نمود که این بخشی از شهرداری هانیا است. این بخش دارای مساحت 112.644 کیلومتر مربعی (43.492 مایل مربع) می‌باشد. نام قدیم آن کیامون بود در حالی که بیزانس‌ها آن را چاراکا نام‌گذاری کرده بودند.

نمایی هوایی از شبه جزیره آکروتیری
نمایی هوایی از شبه جزیره آکروتیری

جغرافیا و محیط زیست

آکروتیری یک دماغه سنگی در سمت شمالی جزیره کرت، در دریای کرت است. شکل آن تقریبا دایره‌ای است که به‌ وسیله جاده‌ه­ای وسیع بین هانیا و شهر سودا به بقیه جزیره وصل می‌باشد. قسمت اعظم شبه جزیره، فلاتی است که انگار از دریا بیرون آمده است. در امتداد ساحل شمالی رشته‌ای از تپه‌ها وجود دارد. گونه‌های گوناگون گیاهی نادری مانند گیاه تاراکساکام در دماغه سنگی آکروتیری می‌روید.

شبه جزیره آکروتیری، اکوسیستم خاصی دارد.
شبه جزیره آکروتیری، اکوسیستم خاصی دارد.

شبه جزیره آکروتیری بخشی از استان کیدونیا است و در شرق هانیا واقع شده است. اين شبه جزيره نسبتا خشک است و در انتهای شمالی آن تپه‌ها به خط شده‌اند. فرودگاه (نظامی و مدنی) هانیا در شبه جزیره، در حدود 13 کیلومتری از هانیا واقع شده است. همچنین این شبه جزیره میزبان بسیاری از تاسیسات نظامی متعلق به ناتو و پایگاه نیروی دریایی آمریکا است.

تاریخچه

تاریخ اولیه‌­ی منطقه محلی مربوط به تاسیس شهر باستانی کیدونیا، یکی از قدرتمندترین شهرهای کرت باستانی است. مقبره‌های الفتریوس ونیزلوس و پسرش سوفوکلیس در آکروتیری و در محلی مشرف به هانیا کشف شده است. در این محل، پرچم یونان به منظور مخالفت با ترك‌ها و قدرت‌های بزرگ به اهتزاز در‌آمد و شبه جزیره به عنوان مقر اصلی انقلاب كرتان به شمار می­‌رفت.

شبه جزیره سنگی آکروتیری، “Akrotiri Peninsula” در 10 کیلومتری شرق هانیا، سه صومعه دارد. صومعه آگیا تریادا، که در سال 1612 افتتاح شد، در بین مزارع زیتون و پرتقال قرار دارد. از اين مکان در فاصله کمی قلعه گاوورنتو را خواهید دید. حتی اگر زماني بروید که کلیسا بسته باشد، فضای اطراف آن فوق‌العاده زیباست.. با پای پیاده از اینجا به آرکودیوسپیلیا (غار خرس) بروید و صومعه دور افتاده دیگری را ببینید. پس از دیدن این صومعه‌ها به سمت خلیج استاوروس بروید و به شنا در سواحل شنی بپردازید.

آرکودیوسپیلیا (غار خرس)
آرکودیوسپیلیا (غار خرس)

سه صومعه در تپه های شمال یافت می شود. آگیا تریادا از قرن هفدهم ساخته شده و توسط دو راهب ونیزی به نام­‌های جرمیا و لاورنتیو جیانکارولو که به کلیسای ارتدوکس پیوستند، تأسیس شد. این برادران یک صومعه بزرگ قدیمی را که توسط خانواده موراتی ساخته شده بود، بازسازی کردند. ساختمان‌های با ابهت در سراسر فلات و از هواپیماهایی که وارد فرودگاه می شوند قابل مشاهده هستند و در انبوه درختان زیتون و پرتقال قرار دارند. کمی آن طرف تر به سمت تپه‌ها، که به‌وسیله ماشین از طریق یک دره کوچک می­‌توان به آن رسید، صومعه‌­ی گوورنتوس قرار دارد که 5 کیلومتری شمال آگیا تریادا است. در اینجا ساختمان‌­ها به شکل قلعه و با ساختمان مربعی بزرگ در اطراف حیاط مرکزی که در آن کلیسا به مریم مقدس اختصاص داده شده است، به نظر می رسند.

نمادها

از صومعه گوورنتو به غار آرکودیوتیسا که در آن استالاگمیتی وجود دارد که به نظر شبیه خرس است و مسیري که تنها با پیاده روی قابل دسترسی است منتهی می‌گردد. اعتقاد بر این است که این غار از زمان‌های قدیم برای عبادت استفاده می‌شده است (همانطور که شواهدی برای فرقه‌های آرتمیس و آپولو وجود دارد). جادوگران در غارهای این منطقه زندگی می‌کردند. کمی دورتر در این مسیر و پس از 140 پله، کاتولیکن (کلیسای مسیحی)، سومین صومعه قرار دارد که در حال حاضر متروک رها شده است.

مقبره‌ی آپترا
مقبره‌ی آپترا

اعتقاد بر این است که در اوایل قرن پنجم یا ششم، اين مقبره توسط سنت جان هریمیت بنیانگذاری شده است. این مکان بر روی صخره و با کلیسایی منحصر به فرد قرار دارد که تا حد زیادی بر روی صخره سنگ‌تراشی شده است. این مجموعه چشمگیر از ساختمان‌ها اکنون با رشد بی‌رویه درختان انجیر پوشانده شده‌اند، اما هنوز هم دارای جذابیت قابل توجهی هستند.

فرودگاه هانیا ( فرودگاه بین المللی هانیا  /یوانیس داسکالوجیانیس)  به نام داسکالوجیانیس قهرمان ملی، در فلات مرکزی قرار داشته و از طریق ماشین، تاکسی یا حمل و نقل عمومی به راحتی از هانیا در دسترس است. چندین استراحتگاه نیز از جمله استروس، کلاتاس و مراتی در اطراف آکروتیری وجود دارد.

کمی بیشتر درباره‌ی شبه جزیره آکروتیری بدانیم

شبه جزیره آکروتیری دارای اقامتگاه‌های ساحلی کمی می‌باشد اما چند ساحل زیبا دارد که در آخرهفته­‌ها مردم به آنجا رفته و وقت می‌­گذرانند؛ اما در میان هفته خلوت هستند؛ ماراتی، کالاتاس و استاورس که دهکده‌ای آرام با پوشش شنی زیبا است.

آکروتیری همچنین دارای تعدادی صومعه می‌باشد که محبوب بازدیدکنندگان است: آگیا تریادا باشکوه در اوایل قرن هفدهم تاسیس شد و تا حدود 50 سال پیش مدرسه برجسته دینی بود. این مکان ارزش یک بار دیدن را دارد اما اتوبوس‌های توریستی که هر لحظه در اين مکان رفت و آمد دارند، می‌توانند فضای آن را خراب کنند. با دنبال کردن یک جاده قدیمی در 4 کیلومتری شمال آگیا تریادا، جاده به ساختمان مونی گورورنتوی قرن 16 میلادی به پایان می‌رسد. خود ساختمان کاملا ساده است، اما کلیسای درون آن یک نماد سنگ تراشی شده ونیزی زیبا و مجلل است.

صومعه گوورنتو در شبه جزیره آکروتیری
صومعه گوورنتو در شبه جزیره آکروتیری

یک مسیر خوب از مونی گوورنتو به پایین به سمت شمال و ویرانه‌های مونی کاتولیکو منتهی می‌شود. در راه، پس از حدود 10 دقیقه پیاده روی، غار خرس را پست سر خواهید گذاشت. این غار تالاری بزرگ با استالاگمیتی عظیم در وسط آن و شبیه خود شکل خرس می‌باشد. در دوران گذشته این غار به عبادت برای الهه آرتمیس اختصاص داده شده بود.

پس از طی 15 دقیقه دیگر، به صومعه کاتولیکو قرن 11 می رسیم. این مکان در قرن شانزدهم به علت حملات متعدد دزدان دریایی رها شده بود. ساختمان صومعه شامل یک دره کوچک با پل سنگی عظیم است. این مکان برای استراحت جایی آرام و خنک می باشد. از کاتولیکو ، کمی پیاده روی کنید تا بتوانید جلوتر در کنار صخره‌ها شنایی دلپذیر داشته باشید.

طبیعت آکروتیری

شبه جزیره آکروتیری محلی برای دوستداران طبیعت است، با مسیرهای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی جالب از میان دره‌های دست‌نخورده با تنوع شگفت انگیز، زیبایی طبیعی، و سنت‌های زندگی قدیمی، توجهات ویژه‌­ای را به خود جلب نموده است.

آب و هوای خشک آن در کنار نسیم دریا یک محیط ایده آل نه تنها برای افراد بوده بلکه باعث شده تا محصولات کشاورزی با کیفیتی در آنجا کشت شود و مزه بسیار خوبی دارند.

اين شبه جزیره آکروتیری هر سال بازدید کنندگان بسیاری را که از طبیعت و مهمان نوازی کرتی­‌ها در بهترین شکل ممکن لذت می‌‌برند، با زیبایی سواحل شنی، صومعه ها و کلیساهای یکصد ساله و غارهای چشمگیر غنی از جاذبه های سنگ شناسی و باستان شناسی و آثار تاریخی، به خود جذب می‌کند.

دریای زیبای اژه
دریای زیبای اژه

آکروتیری دارای تاریخچه طولانی، آثار تاریخی بسیار و حتی زیبایی‌های طبیعی بیشتری است. در امتداد خط ساحلی شبه جزیره آکروتیری، می توان انواع سواحل را پیدا کرد، از سواحل کوچک و خصوصی تا سواحل شنی عظیم با بازدیدکنندگان بسیار، کافی­‌شاپ­‌ها و غیره. اکثر سواحل شبه جزیره آکروتیری از بادهای شمالی قدرتمند تابستان محافظت می‌شوند و در فاصله کوتاهی از شهر (10-15 کیلومتر) قرار دارند. همچنین در مرکز شبه جزیره، در زمینی گسترده، فرودگاه هانیا واقع شده است.

جاذبه های دیدنی در آکروتیری هانیا

شبه جزیره آکروتیری مناظر جذاب بسیاری دارد. شما می توانید از روستاهای زیبا و سنتی نزدیک آکروتیری، از جمله روستا استاورس، که در آن فیلم محبوب “زورباس” فیلم‌برداری شد، روستاهای زیبا استرنس، کونوپیدیانا ، کوراکیس، پیتاری، آرونی و ماراتی که زمانی بندر شهر باستانی آپترا بوده است، دیدن نمایید.

همچنین ارزش این را دارد که از برخی از صومعه‌های قدیمی و تاریخی مانند: صومعه آگیای تریادا (تریتی) ساخته شده در قرن 17، بیست کیلومتری هانیا، صومعه گوورنتو از قرن 16، 25 کیلومتری هانیا و البته صومعه آژیوس یوانیس (سنت جان) از قرن هفتم که قدیمی‌ترین صومعه در کرت است، بازدید نمایید. این مکان بر روی دره‌ای شیب دار ساخته شده است و شما باید 385 پله را برای رسیدن به آنجا بالا بروید. صومعه درون صخره‌ها کنده کاری شده است و غاری که در کنار آن است، جایی بود که سنت جان تمام زندگی خود را به عنوان یک زاهد گذراند.

نمایی زیبا از یک هتل مشرف به دریا
نمایی زیبا از یک هتل مشرف به دریا

یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی آکروتیری، مقبره خانواده ونیزلوس است. در این مکان، که دیدگاهی دیدنی، جذاب و پانوراما از هانیا فراهم می آورد، مهمترین سیاستمدار یونان و نخست وزیر قرن بیستم، الفتریوس ونیزلوس را در خود دفن کرده است.

سخن پایانی

برخی سواحل برای ورزش های آبی در دسترس هستند. سواحل شمالی، به ویژه از نظر باد، برای موج سواری با بادبان بسیار ایده آل است. کافه‌­ها و رستوران های آکروتیری هانیا غذاهایی با کیفیت بالا ارائه می‌کنند. همچنین، در کافه‌های سنتی کوچک شما می‌توانید راکی (نوشیدنی محلی) را که با سلایق سنتی در هم آمیخته است، مزه کنید. بازدید از این شبه جزیره را به هیچ عنوان از دست ندهید، طبیعت فوق‌العاده زیبای آن ارزش یک‌بار دیدن را دارد. صومعه‌های این شبه جزیره شهرت جهانی داشته و هرسال تعداد بسیاری توریست برای بازدید از آن‌جا به هانیا سفر می‌کنند. پس مقدمات سفر خود را هرچه زودتر فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *