ساختمان پارلمان یونان

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

ساختمان پارلمان یونان

در هر کجای جهان و هر کشوری، ساختمان مجلس یا پارلمان این کشور، معماری زیبایی داشته و از بناهای برجسته‌ی آن خطه به شمار می­‌رود. یونان هم از این قاعده مستثنی نیست و ساختمان پارلمان یونان که به خانه پارلمان معروف است، معماری زیبایی داشته و یکی از جاذبه‌های توریستی جالب آتن به شمار می‌آید.

نمایی از ساختمان پارلمان
نمایی از ساختمان پارلمان

موقعیت ساختمان پارلمان

در مرکز آتن و شمال میدان سنتگما (Syntagma) ، یک ساختمان ساده‌ی نئوکلاسیک (با معماری قدیمی) وجود دارد که در حال حاضر میزبان پارلمان یونان است. این ساختمان سه طبقه، دارای دو ورودی است؛ یکی از سمت غرب که برای وارد شدن اعضای پارلمان استفاده می‌شود، و یکی از سمت جلویی که روبروی مقبره‌ی سرباز گمنام است. در کنار خانه‌ی پارلمان، باغ‌های ملی و زاپیون مگارون وجود دارد.

ساخت بنا

ساخت این بنا از 1836 تا 1842 ادامه داشت و توسط معمار آلمانی فریدریش وان گارتنر طراحی شده بود. در اصل، به عنوان کاخ سلطنتی برای پادشاهان یونان استفاده می‌شد. پادشاه اتو (Otto) و ملکه‌اش آمالیا و بعدا پادشاه جورج اول و خانواده‌اش در آن ساکن شدند. با این حال، در سال 1909، آتش سوزی باعث ایجاد خسارت بزرگی برای ساختمان شد. پس از آن کار بازسازی و مرمت آغاز گشت. هنگامی که سلطنت پس از یک رفراندوم در سال 1924 لغو شد، این ساختمان به عنوان یک موزه و یک بیمارستان مورد استفاده قرار گرفت.

کاربری بنا

در نوامبر 1929، دولت تصمیم گرفت تا خانه‌ی پارلمان را به این بنا منتقل کند. تا آن زمان پارلمان در خانه­‌ی پارلمان قدیمی که امروزه یک موزه است، برگزار می‌شد. گرچه در همان سال سلطنت دوباره در یونان پا گرفت، اما پارلمان تا به امروز در آنجا مستقر شده و خانواده سلطنتی به خانه ریاست جمهوری فعلی نقل مکان کرده‌اند.

معماری بنا

تالار اصلی پارلمان در طبقه همکف قرار دارد که یک مرتبه بعنوان سالن رقص از آن استفاده شد. این طرح آمفی تئاتر است و یک اتاق دارای شیشه رنگی، نور طبیعی را در طول روز تامین می‌کند. صندلی نمایندگان مجلس در پنج بخش دایره‌ای تنظیم شده است.

راهروی درون ساختمان
راهروی درون ساختمان

از بالکن بالای تالار برای تماشای بازدیدکنندگان و توریست‌ها استفاده می‌شود. تالار تقریبا یکسان و کوچکتری در طبقه دوم برای استفاده از مجلس سنا ساخته شد، اما از زمانی که مجلس سنا ملغی شد، از آن برای جلسات حزبی استفاده گشت.

خانه پارلمان یک ساختمان مستطیلی است که به دو حیاط تقسیم شده است. نمای جلو و پشت با ستون های سبک معماری قدیم یونان متصل شده‌اند. دفاتر رییس انجمن ملی، آرشیوها و دیگر خدمات درون ساختمان قرار دارد.

مقبره سرباز گمنام

در مقابل ساختمان پارلمان یونان، یک بنای تاریخی وجود دارد که توسط واحد پیاده نظام ارتش یونان محافظت می‌شود. این بنا، مقبره ی سرباز گمنام است که یاد و خاطره‌ی تمامی سربازان گمنامی را که برای کشورشان کشته شده‌اند، گرامی می‌دارد. در هر دو طرف مقبره، گزیده ای از نطق معروف مراسم خاکسپاری پرایکلس بر روی دیوار، حکاکی شده است. این بنای تاریخی در 25 مارس 1932، روز ملی یونان، افتتاح شد.

مقبره سرباز گمنام
مقبره سرباز گمنام

سربازان جلوی این ساختمان پارلمان یونان ، لباس فرم‌های یونانی سنتی می‌پوشند و بخش مشخص این لباس، دامن آن است. این لباس توسط انقلابیونی که در جنگ آزادی‌خواهی یونان علیه ترکیه در بین سال‌های ۱۸۲۱ تا ۱۸۳۰ شرکت داشتند پوشیده می‌شد.

تغییر سربازان در ساختمان پارلمان یونان

تغییر سربازان هر ساعت انجام می‌شود. در طول انجام خدمت خود، حق ندارند کلمه‌ای صحبت کرده یا قدم از قدم بردارند. به این سربازان در زبان یونانی، اِوزونز (Evzones) می­گویند. تغییر نگهبانان مانند یک رقص بسیار آرام است که سربازان پای خود را به زمین کوبیده و در هوا می‌چرخانند. در ساعت 11 ظهر یکشنبه، این مراسم سنگین‌تر از روزهای دیگر هفته است و مراسمی مفصل‌تر به همراه گروه رژه و محافظان بیشتری برگزار می‌شود.

در زمان تعویض این دو نگهبان خیلی کامل و دقیق حرکاتشان را باهم هماهنگ کرده و به خاطر مراقبت از جریان خون بعد از ۶۰ دقیقه بی حرکتی، گام‌هایشان بسیار آرام و بدون عجله است. این سربازان بر اساس معیار قد، وضعیت فیزیکی عالی، وضعیت روحی و اخلاق مناسب انتخاب می‌شوند.

تغییر محافظان مقبره سرباز گمنام
تغییر محافظان مقبره سرباز گمنام

آموزش این افراد حدود ۱ ماه به طول انجامیده و شامل تمریناتی برای ساکن بودن بدن و ذهن می‌شود. جدای از بی‌حرکت بودن، این سربازان حق حرکت چشم، تغییر چهره و نشان دادن احساسات در چهره را نیز ندارند. جالب است بدانید دامنی که این سربازان می‌پوشند به عنوان نمادی از ۴۰۰ سال اشغال یونان توسط ترکیه، ۴۰۰ چین دارد.

سخن پایانی

اگر قصد سفر به آتن را دارید، حتما توصیه می‌کنیم سری به ساختمان پارلمان یونان در مرکز آتن بزنید. این مکان دارای جاذبه های فرهنگی و تاریخی بسیاری است که شما را مجذوب خود خواهد کرد. تعویض سربازان در جلوی ساختمان پارلمان یونان، یکی از جاذبه های توریستی معروف آتن است که مشتاقان زیادی از سرتاسر جهان به تماشای آن، دقایقی می‌ایستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *