ساحل بالوس

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

ساحل بالوس

در شمال غرب ساحل دماغه گرام‌ووسا، در خلیجی که بین دماغه کوچکتر تیگانی و ووکسا شکل گرفته، دریاچه مرجانی بالوس آرمیده است. ساحل بالوس یک ساحل آرام که روبروی دو جزیره گرام‌ووسا (وحشی و رام) قرار دارد. گرمای هوا در آنجا آزار دهنده نیست و آب‌های فیروزه‌ای و شن‌های سفیدش چشمان هر کسی را محو خود می‌نماید.

آب‌های کنار ساحل بالوس معمولاً کم‌عمق هستند و کف دریا در پس آب‌های کریستالی نمایان است و از فراز صخره‌های مشرف بر ساحل یک منظره چشم‌نواز را برای بیننده ترسیم می‌کند. مطمئناً بیشترین عکس‌های گرفته شده در کرت مربوط به بالوس است. این ساحل زیبا یک مکان بسیار دل‌انگیز برای راهنماهای تورهای گردشگری یونان قلمداد می‌شود. این عجب نیست که پرنس چارلز و پرنسس دیاینا سال‌ها پیش با قایق بادی اختصاصی خودشان از اینجا دیدن کردند.

ساحل بالوس
ساحل بالوس

موقعیت ساحل بالوس

بالوس در میان بهترین سواحل یونان قرار گرفته است. یکی از زیباترین ساحل‌های کرت که در 60 کیلومتری شمال غرب شهر چانیا واقع شده است. از طریق جاده در فاصله 10 کیلومتری از کالیوانی قرار دارد. بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند با قایق از بندر کیساموس به این مکان دسترسی پیدا کنند. در تابستان هزاران نفر که اکثراً از کیساموس به این مکان می‌آیند، از این مکان دیدن می‌کنند. قایق‌ها معمولاً از امکانات رفاهی بسیار مناسبی از قبیل محدوده نشستن در عرشه، غذا و بستنی، دوش و دیگر رفاهیات سود می‌برند.

اگر خیلی به جاهای شلوغ علاقه ندارید، بهتر است در جولای و آگوست به آنجا نروید. همچنین بهتر است که صبح‌ها و از طریق جاده خاکی از روستای کالیوانی به بالوس بروید قبل از اینکه قایق‌ها از کیساموس برسند. حدود 2 ساعت طول می‌کشد تا قایق‌ها در جزیره گرام‌ووسا توقف کنند و بعد از 15 دقیقه حرکت به بالوس برسند. این چند ساعتی که با فراغ بال و دور از هیاهو که در اینچنین مکان بهشتی به سر می‌برید، مطمئناً برای همیشه در خاطر شما نقش خواهد بست.

تفریح در ساحل بالوس

دریاچه مرجانی بالوس شن سفید خوش‌رنگی دارد. آب روشن و شفافی دارد. دریا کم عمق و گرم و برای آب‌تنی بچه‌ها ایده‌آل داست. در خیلی از جاها شن یک رنگ صورتی دوست‌داشتنی وجود دارد. این به دلیل میلیون‌ها خرده صدف دریایی پراکنده در ساحل است. پشت صخره‌ها، در پس مرزهای دریاچه، دریا عمیق‌تر و سردتر است که بیشتر برای غواصی مناسب است. هنگامی که در آب گرم فیروزه‌ای آب‌تنی می‌کنید و در ساحل سرخ‌گون دلپذیر آن آرام می‌گیرید، زیبایی طبیعت خدا را ستایش می‌کنید.

ساحل بالوس
ساحل بالوس

گیاهان و جانوران موجود در ساحل بالوس

دریاچه و محیط اطراف آن پر  از گونه‌های کمیاب بومی گیاهی و جانوری است. این گونه‌ها تحت برنامه حفاظتی نچرا 2000 قرار دارند. گونه‌های  علف جاروب، زعتر و مصطکی به طور گیرایی در جزیره شکل گرفته و پراکنده شده‌اند. این نشان دهنده تلاش آن‌ها برای زنده ماندن در شرایط محیطی ناخوشایند مثل بادهای شدید شمالی و بی‌ثباتی طبیعی تپه‌هاست. حلزون‌های درون دریاچه در هیچ کجای دیگر جزیره کرت یافت نمی‌شوند. پرنده‌های زیادی مخصوصاً در فصل مهاجرت در اینجا وجود دارد. شاهین اله‌نورا، باکلان و مرغان دریایی در صخره‌ها آشیانه دارند.

این محیط پناهگاهی برای فُک‌های دریایی و لاک‌پشت‌های دریایی محافظت‌شده است. به همین علت مواردی چون هر گونه آلودگی، جمع‌اوری سنگ، فسیل، صدف دریایی، یافته‌های تاریخی، شکار جانواران، کندن گیاهان و ایجاد آتش و هر گونه فعالیتی که اکوسیستم و آثار باستانی را تهدید کند، ممنوع است. علی‌رغم محافظت از این منظقه یک رستوران ساده در سال‌های اخیر ایجاد شده که می‌توان از آنجا آب و مواد غذایی تهیه کرد. سوناهایی در اطراف ساحل به طور محدود که زیبایی منطقه را خدشه‌دار نمی‌کنند، وجود دارد. در قایق‌ها هم چترهایی برای اجاره وجود دارد که شما را از آفتاب شدید محافظت می‌کند.

ساحل بالوس و جاذبه‌هایش

مشکل عمده این دریاچه مرجانی این است که به دلیل گرمای کف آن، برای رشد میکروارگانیسم‌ها مساعد است که بوی ناخوشایندی را از خود ساطع می‌کنند.  اخیراً محلی‌ها عنوان کرده‌اند که زباله و آلودگی‌های دیگر از طریق دریا به دریاچه مرجانی وارد می‌شود.

ساحل بالوس
ساحل بالوس

در شمال بالوس، در دماغه کوریکن، خرابه‌های شهر کوچک رومی به نام آنیون با معبد خدای آپولو پیدا شده است.

در جنوبی‌ترین قسمت گرام‌ووسا، در قسمت غربی، ساحل مطبوع فالاسارنا وجود دارد.

ساحل بالوس
ساحل بالوس

توضیحات

تالاب داخلی یا دریاچه مرجانی یک پهنه آبی نسبتاً کم‌عمق است. این تالاب به واسطه حائلی طبیعی، مثل صخره‌های دریایی از یک پهنه آبی بزرگ‌تر مثل دریا یا اقیانوس جدا می‌شود. این باعث شده که تالاب به دو دسته ساحلی و مرجانی دسته‌بندی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *