ساحل الافونیسی

Loading...

الافونیسی بهشت روی زمین

ساحل الافونیسی در کناره جنوب شرقی جزیره کرت و حدود 75 کیلومتری شهر هانیا قرار گرفته است، اين جزيره  به دليل شن‌های صورتی رنگش در جهان مشهور است و یکی از بزرگترین سواحل گرمسیری دنیا به شمار می رود. اين جزيره جزیره‌ای است که دارای یک ساحل شنی سفید و نرم است که آب‌های ساحلی آن بسیار کم‌عمق هستند و می‌شود با پای پیاده از جزیره اصلی به آنجا رسید بدون اینکه پایتان خیس شود. از این جهت برای خانواده‌هایی که فرزندان کوچک دارند مناسب است.

ساحل الافونیسی
ساحل الافونیسی

رفتن به الافونیسی

شما می‌توانید با اتوبوس شهری یا خودروی شخصی و یا حتی قایق از هانیا به آنجا بروید. جاده بین هانیا و الافونیسی اگر چه پر رفت و آمد است ولی زیبایی چشمگیری دارد و در طول مسیر و در نزدیکی جاده غارهای بسیار زیادی برای طبیعت‌دوستان در دسترس است.

مشخصات ساحل الافونیسی

الافونیسی یک مکان جادویی فریبنده است که شامل یک جزیره کوچک مملو از سواحل شنی سفید و رنگمایه صورتی است.

نام این جزیره از واژه “اِلافی” که در یونانی گوزن معنی می‌دهد، گرفته شده است زیرا مردم قدیم کشف کردند که می‌شود مانند یک گوزن با پای پیاده به این جزیره رفت. و این به خاطر فاصله بسیار کم دو جزیره و عمق بسیار کم آب بین آن‌هاست. اين ساحل تنها منظره یونان است که در وب‌سایت معتبر Tripadvisor  در فهرست 25 ساحل برتر دنیا در سال 2014 قرار گرفته است که این خود باعث آشنایی و اقبال روزافزون مردم به این مکان دیدنی شده است.  

ساحل به طور خیره‌کننده‌ای سفید مایل به صورتی است. اين ساحل آب فیروزه‌ای شفافی دارد که با نوازش نسیم موجدار می‌شود. الافونیسی حقیقتاً یک مکان غریب است، یک تکه زمین صاف با پوشش گیاهی پراکنده در برابر خشونت عریان صخره‌های کرت تضادی جالب توجه را به وجود آورده است. اگر انواع چتر‌های رنگارنگ و جای پارک ماشین‌ها و آب‌جو‌فروشی‌های ساحلی نبود، احتمالاً آن را با بهشت اشتباه می‌گرفتیم.

ساحل الافونیسی
ساحل الافونیسی

تفریح در الافونیسی

بیشتر فعالیت‌های ساحلی روی نوار دریایی بین سرزمین اصلی و جزیره رخ می‌دهد به همین خاطر به طور کلی مکانی برای شنای آرام و بی‌دردسر نیست ولی چون آب گرم و کم‌عمقي دارد برای تفریح چند روزه خانواده و آب‌تنی بچه‌ها برای یادگیری مهارت‌های شنا مناسب است.

ساحل الافونیسی
ساحل الافونیسی

با اینکه الافونیسی تقریباً یک و نیم کیلومتر طول دارد، به طرز شگفت‌انگیزی مناطق طبیعی فوق‌العاده‌ای دارد. از جمله تعداد قابل توجهی غار و شکل‌های جالب صخره‌ای با نوکی به سمت دریا که گویی جزیره در حال گسترش به سمت دریا و غروب آفتاب است. در قسمت مخالف ساحل، در آن طرف جزیره، که همیشه جمعیت اندک‌تری را به خود می‌بیند از ساحل فریبنده با رنگ‌های لاجوردی خارق‌العاده شگفت‌زده خواهید شد.

تاریخ الافونیسی

تاریخ این جزیره به دوران باستان می‎رسد. یونانیان باستان معبدی در جزیره موساگروس (الافونیسی کنونی) برای موساگرس آپولو اختصاص دادند.  موساگروس به معنای خدای صاحب موسِس (خدای یونانی) است که با موسیقی خود خدایان دریایی و دریای مواج را آرام کرد. در مقابل جزایر، معبد اینو، معبد مخصوص دختر کادموس وجود دارد.

این جزیره یک بار توسط دزدان دریایی به تصرف در‌آمد که در نام جزیره منعکس شده است، الافونیسی به زبان یونانی به معنای جزیره گنج است که این نام به خاطر گنج‌هایی است که دزدان دریایی در این جزیره نگهداری و مخفی می‌کردند. چه کسی می‌داند شاید شما خوش‌شانس باشید و وقتی به آنجا رفتید یک گنج پیدا کنید.

ساحل الافونیسی
ساحل الافونیسی

بنای تاریخی در ساحل الافونیسی

در نزدیکی پارکینگ، یک بنای تاریخی خواهید دید. این بنا یادآور یک داستان غم‌انگیز است که در عید پاک سال 1824 در الافونیسی به وقوع پیوست. ترک‌ها به رهبری ابراهیم پاشا، 600 زن و کودک و 40 جنگجو را که به الافونیسی فرار کرده بودند، به قتل رساند و برخی را به بردگی گرفتند. بر اساس برخی گزارش‌ها، این تعداد 850 نفر بود، در حالی که بسیاری از آن‌ها به عنوان برده، توسط ترک‌ها فروخته شدند. در طی انقلاب 1866 کشتی تاریخی آرکادی که سال‌ها به وسیله شورشی‌ها در برابر ترک‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، در جریان جنگی در آگوست 1867 نابود در نزدیکی الافونیسی نابود شد.

بنای تاریخی در الافونیسی
بنای تاریخی در الافونیسی

قدم زدن در ساحل الافونیسی

قدم زدن در جزیره قطعاً ارزش امتحان کردن را دارد. شما می‌توانید با 20 دقیقه قدم زدن تا فانوس دریایی در کنج جزیره حرکت کنید. در منطقه‌ای به نام آژا ایرینی (سانتا ایرنه) پس از یک کلیسای به منظره بی‌انتهایی از دریا می‌رسید. برای اینکه به آنجا برسید باید از مسير منظره‌های باشکوه با تپه‌ها و خلیج‌های زیبا بگذرید. فانوس دریایی کنونی در آژیا ایرینی قبل از اشغال آلمان‌ها در سال 1939 ساخته شد و از فاصله 30 مایلی دیده می‌شود. فانوس کوچک‌تري قبلا در سال 1907 پس از نابودی غم‌‎انگیز کشتی ایمپراتریکس اتریش در فوریه 1907 ساخته شد. 38 نفر از 140 مسافر آن کشته شدند و بدن آن‌ها در این جزیره دفن شد.

ساحل الافونیسی
ساحل الافونیسی

در آخر، در 5 کیلومتری شمال الافونیسی صومعه چریسوس کالیتیسا قرار دارد. این صومعه روی یک صخره بلند بنا شده که بی‌شباهت به قلعه نیست. طبق افسانه‌ها، آخرین پله در مسیر منتهی به صومعه از جنس طلاست ولی تنها به وسیله کسانی دیده می‌شود که به خدا ایمان دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *