زندان سقراط

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

زندان سقراط

داستان محاکمه و مرگ سقراط

در سال 399 قبل از میلاد سقراط با انتقاد از خدایان مورد پرستش توسط حکومت و مردم یونان و پرستش خدایی جدید (دایمونیا) و همچنین تبلیغ این خدای جدید، متهم به مسموم کردن فکر جوانان و انجام اعمالی خلاف موازین آن دوره متهم و راهی دادگاه شد . در دادگاه به او اتهامات بسیار جدی وارد شد درحالی که او هیچ دفاعی از خود نکرد و در دفاع از خود گفت “مرگ خویش را لکه ی ننگی برای آتن و مردم آن می داند و فرمان خدا را به آنچه حکومت و مردم آتن پرستش می کنند ارجح می داند”.

اتهامات سقراط توسط دادگاهی به نام هلیاس بررسی شد ، این دادگاه صلاحیت لازم جهت دادگاهی کردن شخصی با این اتهامات را نداشت چون این دادگاه برای بررسی شکایات عادی بود و اتهامات سنگین و بزرگ را به دادگاه ایرئوپاگ ارجاع میدادند ، یکی دیگر از مشکلات دادگاه هلیاس نداشتن مراحل خاص دادگاه ایرئوپاگ بود و فقط یک حکم صادر میشد و امکان تجدید نظر در این دادگاه وجود نداشت و حکم بدون استثنا اجرا میشد.

با توجه به این اتهامات وی را به مرگ با نوشیدن زهر محکوم کردند ، به دستور قاضی تا زمان اجرای حکم او را در زندانی در منطقه فیلاپاپو زندانی کردند و در این چند روز شاگردان و دوستان وی سخت تلاش کردند تا او را راضی کنند تا با آنها فرار کند و به این وسیله جان او را نجات دهند ، ولی او مخالفت کرد و در نهایت با نوشیدن زهر از دنیا رفت و از آن پس اسم ان بنا زندان سقراط نام گرفت ،  سالانه تعداد بسیاری برای بازدید از این زندان و دیدن آکروپولیس به این منطقه می آیند.

این بنای تاریخی در غرب تپه ی آکروپولیس قرار دارد ،که آکروپولیس یکی از مهم ترین مشخصه های توریستی و تاریخی این منطقه می باشد ، بخشی از اتاق های این بنا در داخل سنگ ساخته شده اند . در حال حاضر این بنا بعنوان محلی برای برگزاری نمایشگاه هایی در فضای باز با موضوعاتی مثل طراحی شهری و معماری بکار می رود .

زندان سقراط
زندان سقراط

توضیحاتی پیرامون منطقه

سازه ای حیرت انگیز که در دل دامنه ی سنگی تراشیده شده است و همانگونه که میتوان مشاهده کرد سوراخ های کوچکی در سطح  بیرونی سنگی ساختمان وجود دارد و از وجود این سوراخ ها که هم اندازه ی تیرهای چوبی ساختمان های آن دوره هستند، می توان نتیجه گیری کرد که  آنها محل اتصال ستون هایی به  قسمت جلویی بنا هستند که از سنگ یا چوب ساخته شده می شدند .

با توجه به جایگاه و تعداد ستون ها گمان می رود که یک ساختمان دو یا سه طبقه در جلوی این زندان وجود داشته که درحال حاضر دیگر اثری از این ساختمان باقی نمانده است.

در جنگ جهانی دوم این غارها به منظور پنهان کردن و حفاظت از غنایم آکروپولیس و موزه ملی باستان شناسی استفاده می شده و سطح بیرونی این زندان را کاملا با بتن پوشانیده بودند که در حال حاضر قسمت هایی از آن قابل مشاهده است .

هر سال در فضای باز این منطقه تاتر دورا استراتو اجرا می شود ، آموزش رقص و موسیقی زنده از دیگر سرگرمی های جذاب برای جلب توریست و بازدیدکنندگان هستند که بصورت رایگان اجرا می شوند .

در فضای سبز و دست نخورده ی  این منطقه پرندگان و جانوران بسیاری وجود دارد و حدود 100 نوع پرنده مختلف در آن زندگی میکنند.

 

 

فیلوپاپو و پنیکس

این دو تپه دقیقا در کنار آکروپولیس قرار گرفته اند و ورودی آنها در کنار ورودی آکروپولیس می باشد.

بر روی تپه پنیکس یک تاتر باستانی وجود دارد و بر روی فیلوپاپو یک اثر تاریخی مربوط به مووز ها قرار دارد .

بالا رفتن از تپه پنیکس بسیار آسان تر از بالا رفتن از تپه ی فیلوپاپو می باشد و در آخر وقتی به بالای پنیکس برسید منظره بی نظیر و بسیار زیبایی رو به آکروپولیس وجود دارد.  در مورد فیلوپاپو می توان گفت منظره ای زیبا در مسیر بالا رفتن در انتظار بازدیدکنندگان است  ولی در میانه ی راه  یک منظره پانورامای بسیار زیبا رو به شهر آتن وجود دارد که بسیار دیدنی است .

با توجه به فضای سبز اطراف ، افراد زیادی برای پیاده روی و دویدن به این منطقه می آیند و در مواقعی که هوا مناسب است تعداد زیادی از مردم آتن برای وقت گذراندن بصورت خانوادگی یا دوستانه برای  پیک نیک به این منطقه می آیند و یکی از مهیج ترین سرگرمی های مردم در این منطقه بادبادک بازی است، بطوری که همزمان می توان صدها بادبادک با شکل های مختلف و رنگ های گوناگون را در آسمان دید ، که منظره ای بسیار زیبا ایجاد میکند و باعث جلب نظر توریست ها هم می شود.

تپه ی فیلوپاپو
تپه ی فیلوپاپو

 

داستان اجرای حکم مرگ سقراط با نوشیدن جام زهر دو داستان متفاوت در نظر مردم آتن ایجاد کرده بطوریکه عده ای اجرای حکم را در زندان می دانند و عده ای بر این عقیده هستن که سقراط به مکانی دیگر انتقال داده شده و سپس در آنجا حکم مرگ او اجرا شده است .

افلاطون که در روزهای آخر به همراه بقیه ی شاگردان و دوستان سقراط او را همراهی می کردند، نوشته است که وقتی سقراط برای آخرین بار استحمام کرد و لباس تازه پوشید ، در گفتگویی زندانبان به او گفت تو پاک ترین و شریف ترین آدمی هستی که به این زندان آمده ای و من بسیار ناراحت هستم از آنچه قرار است برای تو اتفاق بیافتد ، سقراط با کلماتی زندانبان را دلداری داد و گفت تو مرد خوبی هستی و هیچ کار اشتباهی انجان نداده ای و من هیچ دلخوری از تو ندارم ، سقراط در صبح اول وقت حاضر شد و آماده ی نوشیدن جام زهر بود که دوستانش به او گفتند هنوز آفتاب کامل درنیامده و هنوز وقت هست ، سقراط در جواب آنها گفت اگر من دیرتر جام زهر را بنوشم یعنی علاقه ی زیادی به زندگی دارم و این حقیقت ندارد.

بعد از این صحبت سقراط از مسئول اجرای حکم پرسید که زهر چگونه عمل میکند و در جواب به او گفتند فقط زهر با بنوش و چند قدمی راه برو وقتی در پاهایت حس سنگینی کردی دراز بکش تا زهر عمل کند و به این ترتیب سقراط زهر را نوشید و جان سپرد.

 

تابلوی مرگ سقراط اثر ژاک لویی داوید
تابلوی مرگ سقراط اثر ژاک لویی داوید

 

 

این اثر که در سال 1787 توسط نقاش فرانسوی ژاک لویی داوید با رنگ روغن  و در سبک نئوکلاسیک کشیده شده است نشان دهنده ی غم و اندوه فراوان شاگردان و دوستان سقراط است که در این بین سقراط جام زهر در دست گرفته و بدون ترس و شجاعانه آماده ی نوشیدن آن است که از اعتقاد وجود زندگی پس از مرگ این مرد بزرگ دارد که تا آخرین لحظه به اعتقاد خود پایبند مانده .از شاگردان او که آوازه ی جهانی دارند میتوان به افلاطون اشاره کرد

 

آکروپولیس ، آتن
آکروپولیس ، آتن

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *