زاپیون

Loading...

عمارت زاپیون، بنایی برجسته و چشم نواز در شهر آتن

عمارت زاپیون، این ساختمان کلاسیک توسط معمار دانمارکی به نام هانسن طراحی و بعد از اوانگلوس زاپاس نام گذاری شد. همانطور که در ادامه می‌خوانید زاپاس مردی بود که نقش برجسته ای در شروع بازی های المپیک زاپیان داشت. او مسیری جديد برای بازی‌های المپیک مدرن ایجاد کرد. امروزه از این محل از سال 1896 به عنوان دهکده رسمی المپیک برای باز‌ی‌ها و همچنین میزبانی شمشیربازی استفاده می‌شود. اکنون از ساختمان زاپیون برای نمایشگاه‌های عمومی، تست نوشيدني‌ها، نمایش‌های بازرگانی، رویدادهای فرهنگی و ملاقات‌های تجاری استفاده می‌شود. دردستور جلسه این ساختمان یک روز چشمگیر دیگر زمانی بود که یونان با اتحادیه اروپا در سال 1979 یکپارچه شد. چرا که در این مکان نخست وزیر کنستانتینوس کارامنلیس این سند يکپارچگي را امضا کرد. بازدید کننده‌ها می‌توانند فقط با سوار شدن یک اتوبوس از میدان سینتاگما به آسانی از این ساختمان دیدن کنند.

عمارت زاپیون
عمارت زاپیون

خلاصه ای کوتاه از تاریخچه ی زاپیون

تالار نمایشگاه زاپیون، یا همانطور که آتنی‌ها زاپیون می‌نامند شاهد تاریخچه ی آتن در 130 سال گذشته بوده است. اینجا یک صحنه ی اصلی برای بعضی از مهمترین لحظه های تاریخی کشور بوده است. این محل همیشه به طور کلی به بازی های المپیک ربط داشته است. با این وجود موارد استفاده از آن متنوع است، از دهکده‌ی بازی‌های المپیک و بیمارستان گرفته تا انبار و حتی خدمات دهنده به سربازخانه‌ها، زاپیون یک نقطه‌ی تحول تاریخ در پایتخت یونان شده است. از این‌رو خواسته های ابتدایی نیکوکاران، اوانگلوس زاپاس را برآورده می‌کند.

مرد پشتیبان ساختمان

زاپیون در قلب باغ ملی قرار گرفته است، اما برای فهمیدن اهمیت آن باید نگاهی به مرد پشتیبان عمارت بیاندازیم.

 اوانگلوس زاپاس، که در جنگ استقلال یونان (1821-1832) شرکت کرد، یک تاجر پولدار بود که در رومانیا زندگی می‌کرد. او که تحت تاثیر میل شدید زنده کردن سنت‌های دیرینه قرار داشت، تصمیم به زنده کردن بازی‌ های المپیک از طریق منابع خود گرفت. او با مخالفت های بسیاری روبه رو شد. اما سرانجام اوانگلوس توانست پادشاه اتو را قانع کند. او برای دولت یونان سهام های کافی جهت برپایی سهام اعتماد المپیک فراهم کرد. سرانجام در 15 نوامبر سال 1859، اولین بازی های المپیک در میدان شهری در آتن مرکزی برگزار شدند.

اوانگلوس زاپاس بخشی از ثروت خود را برای سرمایه گذاری بر مسابقات المپیک آینده که قرار بود در استادیوم پاناتینایکو برگزار شود داد. با وجود اینکه او در سال 1865 فوت کرد، در سال 1870 بعد از اینکه استادیوم پررونق و نوساز گردید، از آن محل برای بازی‌ها استفاده شد. اینها اولین بازی‌های بین المللی مدرن بودند و بازی‌های المپیک زاپیون نامیده شدند. اوانگلوس زاپاس همچنین دستورالعمل‌هایی برای ساختمان اولین بنا براساس نیازهای برگزاري بازهاي المپیک از خود برجای گذاشته است. این ساختمان چیزی غیر از مرکز نمایش و کنفرانس زاپیون نیست، اگرچه زاپاس خودش برای دیدن تحقق رویایش زنده نماند.

اگرچه بنیاد ساختمان در سال 1878 گذاشته شد، اما به دلیل اینکه ساخت بنا به عقب افتاد و دوبار متوقف گردید، سرانجام زاپیون در ماه اکتبر سال 1888 افتتاح شد. این بنای باشکوه و با قدمت سرانجام به وسیله‌ی معمار دانمارکی به نام تیوفیل هانسن ساخته شد.

عمارت زاپیون
عمارت زاپیون

ساختمان

زاپیون The Zappeion یک ساختمان بزرگ هلالی شکل است که به سبک نئوکلاسیک در داخل باغ ملی National Garden ساخته شده است. از این ساختمان برای برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها بخصوص جلسات بین سران کشور یونان با دیگر کشورها استفاده می‌شود. ساخت این بنا از سال 1874 تا 1888 توسط یک معمار دانمارکی به نام تیوفیل هانسن Theophil Hansen انجام گرفته است. در سال 1896 این ساختمان برای احیای بازی‌های المپیک در نظر گرفته شد و در واقع اولین ساختمان در جهان است که بطور انحصاری برای بازی‌های المپیک ساخته شده است. از سال 1936 به مدت 40 سال، آنجا میزبان اولین ایستگاه رادیویی یونان گردید. در سال 1940 به یک بیمارستان تبدیل شد. سرانجام توسط ارتش اشتغال آلمانی مصادره شد تا به عنوان انبار و بعدها به عنوان سربازخانه از آن بکارگرفته شود. این محل حتی در سال 1944 بمباران شد.

زاپیون بر طبق یک نقشه ی متقارن در اطراف یک آتریوم دایره‌ای (ایتریوم یا آتریم در معماری به فضای بزرگ و باز میان ساختمان گفته می‌شود.) ساخته شده است. آتریوم با دو راهرو کوچکتر مرز بندی شده، هر دو شامل سالن‌های دایره‌ای هم جوار و هم مرکز با آتریوم هستند. نمای جلویی یک صفحه آرایی سه قسمتی به‌همراه بخش اصلی دارد. این ساختمان دارای دو طبقه با یک لابي بزرگ و دو راهرو کناری می باشد. صفحه آرایی درونی نیز سحرآمیز است. دالانی که به آتریوم منجر می‌شود، یک گذرگاه با یک ردیف ستون بر روی کف زمین و ستون هایی با مجسمه ی سرهای زنان بر بالای آن دارد.

در سال 1960 اگرچه برنامه‌هایی برای نابود کردن ساختمان وجود داشت، اما کارهای تعمیری کلی اجرا شد. همچنین آنجا بود که سندهایی درباره ی رسمی کردن تملک یونان به اتحادیه اروپا در سال 1797 امضا شد. در طی المپیک 2004، زاپیون به عنوان یکی از مراکز خبری خدمت کرد.

نمايي از داخل عمارت زاپيون
نمايي از داخل عمارت زاپيون

زاپیون و بازی های المپیک

در سال 1869 مجلس یونان تقریبا هشتاد هزار کیلومتر مربع از زمین‌های دولتی را دردسترس قرار داد. این زمین‌ها بین معبد خدای کوه المپ زئوس و باغ‌های عمارتی و داخل کاخ اصلی زاپیون آن زمان قرار داشت. این امر رویای زاپاس که می‌خواست ساختمان تا جای ممکن به استادیوم نزدیک باشد را برآورده کرد.

در آن زمان از معمارآناستاسیوس سوفیلاس خواسته شده بود تا طرح ابتدایی فرانسیس بولانگر را بازسازی کند. در اواسط سال‌های 1880 کنستانتینوس زاپاس، معمار دانمارکی به نام هانسن را مقرر کرد تا طرحی جدید ایجاد کند. با اینکه این به معنی آن بود که دیوارهایی که هم اکنون ساخته شده بودند باید قربانی شوند، اما منازعه‌ی‌ حرفه ای بین معماران معروف قرن و تذکر‌های جدی اختلاس مالی منجر به تاخیر ‌های طولانی شد. تالار نمایشگاه زاپیون اولین ساختمان تاریخی در دنیا بود که برای خدمت به نیا‌زهای مسابقات المپیک در گذشته ساخته شد.

زاپیون و دهکده ی المپیک

 این ساختمان و عمارت، با پل سنگی سه کمانی بر روی رودخانه ایلیسوس که تعمیر شده است و همچنین با‌بهای اوانگلوس زاپاس و باغ‌های اطراف آن به ما تصویر فریبنده ای از آتن در اوایل قرن بیستم می‌‌دهد.

 این ساختمان یک تاریخچه‌ی آشفته دارد، اینجا به سختی هدف اولیه‌ی خود را برآورده کرد، و حقیقتا چندین سال بسته و متروک باقی ماند.

در طی اولین بازی‌های المپیک مدرن در سال 1896، میزبان رویدادهای شمشیربازی در آتریوم مرکزی بود. طی دومین بازی‌های المیپیک بین المللی در سال 1906، فقدان زیرسازی و امکانات منجر شد که از آن به عنوان “دهکده المپیک” استفاده شود. امروزه، از زاپیون به عنوان مرکز نمایشگاه و کنفرانس برای کاربردهای شخصی و عمومی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *