رومن فروم

Loading...

رومن فروم

رومن فروم یا فروم رومانیوم در مرکز شهر رم قرار دارد و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در اين شهر می‌باشد. این محوطه‌ی تاریخی با بناهای مهم و متعددی احاطه شده است. فروم در واقع نوعی فضای باز شهری در معماری رم باستان است. این فضاها کاربردهای گوناگونی داشته‌اند. رای‌گیری‌ها، سخنرانی‌های عمومی، جشن‌های پیروزی و نبردهای گلادیاتورها همه و همه از مواردي است که در این اماکن برگزار می‌شدند. حتي ویرانه‌‌های پرستشگاه‌های باستانی هم در این محل باقی مانده‌اند. این مجموعه دارای مجلس قانون‌گذاری، سالن سخنرانی و سالن اجتماعات بوده و هنوز هم آثار به‌جامانده از این مراکز و ادارات در قسمت‌های شمالی، شرقی و جنوبی فروم دیده می‌شود. در آن دوران، بخش جنوبی فروم به‌عنوان مرکز بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گرفته و اکثر داد‌و‌ستدها در این محل انجام می‌شد. بنابراین این میدان مرکز بازرگانی، سیاسی و مذهبی رم باستان بوده است.

در شهر رم در زمان‌های قدیم، یک محوطه‌ی باز در مرکز قرار داشت که به وسیله‌ی ساختمان عمومی و تالار ستون‌بندی شده‌ای محاصره شده بود. از فروم به عنوان یک محل گردهمایی عموم استفاده می‌شد. آن محل را می توان یک هماهنگی فضایی منظم آگورای یونان، یا بازار، و آکروپولیس نامید.

رومن فروم
رومن فروم

در قانون‌های الواح دوازده گانه از این کلمه برای هشتی یک آرامگاه استفاده می‌شود. این کلمه به طور کلی برای فضایی اتخاذ شده بود که در مقابل هر ساختمان عمومی یا دروازه باشد.

رومن فروم و فروم‌های جدید

در خود رم کلمه‌ی فروم به معنی فضای مسطح می‌باشد که بین تپه‌های پالاتین و کاپیتولین قرار گرفته است. در زمان‌های قدیم از فروم رومانوم برای بازی‌های گلادیاتوری استفاده می‌شد. در بالای تالار ستون‌بندی شده گالری‌هایی برای ببیندگان بود؛ در آنجا مغازه‌های متنوعی نیز وجود داشت. در میان ساختارهایی که کاملا یا بخشی از آنها باقی مانده است معبدهای زیادی وجود دارد. از میان آنها معبد کاستور و پولوکس، معبد پرستش سزار، زندان مامرتین، کوریا (مجلس سنای روم)، معبد شیطان، معبد وستا (الهه رومی خدای اجاق و خانه داری)، معبد رمولوس، طاق تیتوس و کلوآکا ماکسیما را می‌توان نام برد.

فروم تراجان
فروم تراجان

همچنین در طی دوره امپراطوری شمار قابل توجهی از فروم‌های جدید، از جمله فورا سیویلا (قضایی) و ونیلا (تجاری) به‌وجود آمدند. در کنار فروم رومانوم، فروم‌های سزار و آگوستوس به دسته‌ی قبلی تعلق دارند، فروم بوریوم (احشام)، هولیتوریم (سبزیجات) به بعد‌ها تعلق دارند.

معبد شیطان
معبد شیطان

ویژگی‌های فروم

یکی از معماران قرن یکم قبل از میلاد ویتروویوس نام داشت. وی اظهار کرد که فروم ایده‌ال باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا با جمعیت زیاد تطبیق پیدا کند و آنها را در خود جای دهد. اما نباید آنقدر بزرگ باشد که یک فروم کوچک را کوتاه جلوه دهد. او یک نسبت 3 به 2 طول به عرض را پیشنهاد داد. بر حسب این نسبت فروم تراجان در رم در اوایل قرن دوم بعد از میلاد برپا شد. مردم از راه یک دروازه‌ی سه گانه به فضای باز ستون بندی شده وارد می‌شوند. این فضا با جایگاه‌‌های ویژه‌ی تاجران خط‌کشی شده‌اند. فروم توسط دو نیم دایره‌ی ستون بندی شده احاطه شده است.

در مقابل دروازه باسیلیکا اولپیا قرار دارد. این دروازه فراتر ازستون تراجان است، و با مجسمه‌ی آرامشی که پیروزی‌های جنگ تراجان را ترسیم می‌کند حکاکی شده است. هارمونی زیبایی شناختی این فضا، تعداد زیادی از برنامه‌ریزان شهری مابعد را تحت تاثیر قرار داده است.

بازمانده‌های فروم
بازمانده‌های فروم

فروم کاملا سنگ فرش شده است. اگرچه در مواقع جشن ارابه‌ها به درون آن هدایت می شدند، اما راه عبوری نبود. فروم‌ها دروازه‌هایی برای بسته شدن داشتند.

بازدید از رومن فروم گردشگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین اینجا یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری به‌شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *