دیوارهای بیزانسی

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

دیوارهای بیزانسی (Byzantine Walls)

قدمت دیوارهای عظیم بیزانسی، به قرن چهارم پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. دیوارهایی افراشته که به زیبایی، نمایانگر معماری شهر باستانی تسالونیکی (Thessaloniki) در کشور یونان و بازتابی از تاریخ طولانی این شهر است. دیوارهای بیزانسی که اکنون در دورتادور مرکز شهر تسالونیکی مدرن گسترده شده‌اند و در کنار آن پوشیده شده از مغازه‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و خانه‌های معاصر است، به روشنی مظهری از اتصال گذشته و حال کنونی این شهر تاریخی هستند.

دیوارهای بیزانسی
نمايي از دیوارهای بیزانسی

علاوه بر اهمیت فرهنگی و معماری این دیوارهای بیزانسی، قرار گرفتن بر فراز برج‌های بلند دفاعی آن، نمایی پانورامایی از شهر و خلیج ترمایکوس (Thermaikos Gulf) را به بیننده می‌دهد.

دیوارهای بیزانسی
نمایی پانورامایی از شهر و خلیج ترمایکوس از دیوارهای بیزانسی

تاريخچه

تاریخ ساخت دیوارهای اصلی، به سال 315 قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد؛ لیکن دیوارهای به جا مانده و محفوظی که امروزه قابل مشاهده است، متعلق به قرن چهارم پس از میلاد مسیح هستند. این دیوارهای بیزانسی، ماحصلی از بقایای دیوارهای اولیه و پیشین است به انضمام سنگ‌ها و مرمرهایی که از بناهای یادبود رومی برداشته شده‌ و بدان افزوده گشته است. بخش عظیمی از این دیوارها، در اواخر قرن نوزدهم میلادی به منظور گسترش شهر، ویران گشت. در ادامه به تاریخچه مختصری از این دیوارهای بیزانسی که امروزه بقایای آن را در تسالونیکی مدرن می‌بینیم، خواهیم پرداخت.

 

دیوارهای بیزانسی
نمايي نزديک از سنگ‌ها و مرمرهاي دیوارهای بیزانسی

دیوارهای تسالونیکی در گذر زمان

کمی بعد از پایه گذاری تسالونیکی در سال 315 قبل از میلاد، دورتادور شهر با دیواره‌ای دفاعی برای حفاظت در برابر حملات دشمنان محصور شد. این دیوارها نقشه‌ای تقریباً مربعی شکل و ارتفاعی بین 30 تا 36 پا دارند. کنستانتین کبیر این استحکامات نظامی را تقویت کرده و در واقع در زمان امپراتوری بیزانس این دیوارها مدام بهبود داده می‌شدند. این دیوارها در مقابل هجوم دشمنان با استحکامات دیگری چون برج‌ها و دروازه‌ها نیز تقویت می‌شدند. خود این دیوار، دو لایه بود که فاصله مابین دیواره بیرونی و درونی 10 متر بود. در بخشی از دیوارها که در قسمت دریا قرار داشتند، هیچ دروازه‌ای موجود نبود؛ در حالی که بندر ساخته شده توسط کنستانتین بزرگ در داخل دیوارها قرار داشت و این بندر ساختگی، دیواره‌ای کوتاه دورتادورش را فرا گرفته بود که رو به شهر داشت و دربردارنده موج شکنی در ضلع رو به دریا بود.

بازسازی گسترده دیوارها در اوایل عصر مسیحیت (اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم میلادی) توسط اورمیسداس (Ormisdas) صورت گرفت. تعمیرات عمده‌ای نیز در قرن 13 و 14 میلادی توسط سلسله Palaeologan به روی دیوارها و آکروپولیس انجام شد و در قرون 14 و 15 حاکمان ترک، سازه‌های دفاعی دیگری به این مجموعه اضافه کردند.

دیوارهای بیزانسی
دیوارهای بیزانسی

تا قرن 19، شهر با دیواری کامل به طول 8 کیلومتر محصور شده بود که متأسفانه حکومت عثمانی آن را فرو ریخت تا شهر را زیبا و مدرنیزه کند. هرچند اخیراً بخش‌هایی از این دیوار بازسازی شده است.

عصر بیزانس

در واقع لغت بیزانس از لغت بازنتیوم (Byzentium) سرچشمه می‌گیرد که اسمی یونانی برای شهری است، واقع در تنگه‌ای که اروپا و بخش آسیائی ترکیه را به هم متصل می‌نماید. یونانی‌ها در اواسط سال‌های 600 قبل از میلاد به این محل کوچ کردند. این زمان، حتی قبل از ورود سربازان الکساندر کبیر به آناتولیا در سال 334 قبل از میلاد مسیح بود.

دیوارهای بیزانسی
دیوارهای بیزانسی

امپراتوری بیزانس

امپراتوری بیزانس این امپراتوری ادامه امپراتوری رم شرقي بود و اين امپراتوری بیزانس یا روم شرقی از سال 330 تا  395 میلادی در قسمت شرقی قلمرو روم به وجود آمد و تا سال 1461 میلادی پایدار بود.  بنیانگذار امپراتوری بیزانس (امپراتوری هزار ساله روم شرقی)، کنستانتین یکم (کنستانتاین بزرگ) است.اين امپراتوري در دوران اوج خود در طول سالهای ۵۰۰ میلادي شامل بخش‌هائی از جنوب و شرق اروپا، خاور‌میانه و شمال آفریقا می‌شد. روم اشاره به سرزمین‌هایی در اروپا و آسیای صغیر دارد که مدتی در دست امپراتوری روم و امپراتوری روم شرقی بود. تاریخ این امپراتوری به سه بخش تقسیم می شود :

– عهد امپراتوری رومی عمومی که دنباله دوران روم باستان است. (330 تا 641 میلادی)

– عهد امپراتوری رومی و یونانی (641 تا 1204 میلادی) در این دوره یونانی و شرقی شدن امپراتوری کاملاً تحقق یافت و عرب‌ها و اسلاوها کاملاً مطیع آن شدند.

– عهد امپراتوری منقسم (1204 تا 1461 میلادی) که در طی آن لاتینیان، بیزانسیان و ترکان با یکدیگر مشغول نزاع بودند.

گردشگران دیوار بیزانسی

دیوارهای بیزانسی، در آنوپولی (Ano Poli or Upper City) واقع شده‌اند. دسترسی به آن با اتوبوس‌های محلی امکان‌پذیر است. این منطقه قدیمی و خوش‌منظر در شهر، مناسب راه‌پیمایی دلپذیری برای گردش و جستجو است.

این دیوار از منتهای غربی جاده اگناتیا (Egnatia road)، آغاز می‌شود و با انحنای تپه پیش می‌رود. نقش‌هایی کنده‌کاری شده از صلیب و سایر نمادها، بازتاب یونان عهد کلاسیک و موتیف‌های نخستین عهد مسیحیت است. امتداد مرتفع‌ترین بخش‌های دیوار به آکروپولیس شهر می‌پیوندد. این دژ، روزگاری بعنوان دومین خط دفاعی شهر در مقابل محاصره دشمنان عمل می‌کرده است.  این دژ نظامی به گونه اي بود که در صورتی که در سنگرهای دفاعی بیرونی، رخنه‌ای ایجاد می‌شد، به عنوان آخرین خط دفاعی در قبال حمله متخاصمین، عمل می‌کرده است.

گردشگران دیوار بیزانسی
گردشگران دیوار بیزانسی

در امتداد دروازه شرقی آکروپولیس، و در پیش روی آن، با برج تریگونیون (Trigonion)  مواجه می‌شویم؛ بنایی که در قرن پانزدهم میلادی به دیوار افزوده گشت. بر فراز برج، برای دیدن مناظر، در یک روز با آسمانی صاف، نمایی تا کوه المپ پیش رویمان گسترده است.  

لذا یکی از نقاط شروع خوب برای بازدید از دیوارهای بیزانسی گورستان اِوَنجلیستریا (Evangelistria) است. از آنجا به سمت برج قرن پانزدهمی بزرگی که به تریگونیون (Trigonion) شهرت دارد حرکت کنید. بعد از این برج، برجی دیگر با دروازه‌ای که به سمت دژی در محوطه آکروپولیس باستانی می‌رود قرار دارند. از این دژ گردشگران می‌توانند از خارج یا داخل دیوار به سمت غربی حرکت کرده و به دروازه لِتایا (Letaia) برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *