دهکده کالیوز

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

دهکده کالیوز

دهکده کالیوز (Kalives یا Kalyves) یک دهکده زیبای ساحلی است که در 20 کیلومتری جنوب شرق شهر هانیا (Chania) قرار گرفته است. این دهکده امروزه به عنوان یک استراحتگاه آرام توریستی شناخته می‌شود، مکانی ایده‌آل با امکانات رفاهی مدرن و سواحل ماسه‌ای طویل، که فاصله بسیار کمی با مناطق مسکونی دارند. این مکان یکی از سه استراحتگاه ساحلی منطقه آپوکوروناس (Apokoronas) می‌باشد.

ساحل دهکده کالیوز
ساحل دهکده کالیوز

این دهکده کوچک، در یک دره سرسبز حاصلخیز ساخته شده است، جایی که سه رودخانه در آن جریان دارد. به نظر می‌رسد نام این دهکده از کلبه‌هایی گرفته شده که کشاورزان در زمین‌هایشان می‌ساختند تا شب‌های تابستان را در آن‌ها سپری کنند.

ساختار دهکده کالیوز

دهکده‌ کالیوز شامل دو بخش می‌باشد، بخش قدیم (قرون وسطایی روستا)، در غرب میدان واقع شده، و بخش جدید (محله‌های جدید) که دارای خانه‌های مدرن و کلبه‌های اجاره‌ای است و در شرق میدان و اطراف تپه‌ها قرار دارد. این دو بخش با هماهنگی کامل در کنار هم قرار گرفته‌اند. خانه‌های این دهکده مخلوطی از بناهایی سنگی و سقف‌های دارای کاشی‌های قرمز و زیرساخت مدرن است و پاسخگوی سلایق تمامی بازدیدکنندگان می‌باشد.

بخش مدرن دهکده کالیوز دارای رستوران‌ها، هتل و اتاق‌های اجاره‌ای است. ساحل آن طویل و ماسه‌ای است و با چترها و تخت‌های آفتابگیر سازماندهی شده است. در تابستان، بسیاری از قایق‌های ماهیگیری و تفریحی در بندر کوچک کالیوز لنگر می‌اندازند.

بندر دهکده کالیوز
بندر دهکده کالیوز

در اطراف بخش قرون وسطایی کالیوز، خیلی زود متوجه خواهید شد که خانه‌ها بسیار نزدیک به هم ساخته شده‌اند، شکل کلی آن مستطیلی است که با ساحل موازی شده است. دلیل این امر آن است که شرایط آن زمان اجازه ساخت و ساز در تپه‌ها را نمی‌داد.

اگر به گشت و گذار در خیابان اصلی به سمت شرق میدان ادامه بدهید، پل کوچکی را خواهید دید، از آنجا می‌توانید بیننده رودخانه Xiadas باشید که در کنار دیوارهای هتل ساحلی کالیوز در جریان است. این منظره در هنگام شب زیبایی خاص خود را دارد. قایق‌هایی که شب هنگام در آنجا بسته می‌شوند، نیز این منظره را زیباتر می‌کنند. در این بخش از شهر، در بالای تپه‌ی بندر می‌توانید خرابه‌های قلعه آپیکورنو (Castel Apicorno ) را نیز ببینید.

سواحل زیبای دهکده کالیوز
سواحل زیبای دهکده کالیوز

تاریخچه کوتاهی از منطقه

مکان جغرافیایی دهکده کالیوز، با داشتن خاک‌هایی حاصلخیز، باعث شده تا این منطقه از زمان باستان به عنوان زمینی مسکونی مورد استقبال قرار بگیرد. کالیوز محل شهر باستانی آمفیماتریون (Amfimatrion) بوده است. در سال 1206، قلعه دفاعی آپیکورنو (Apicorno) در شرق دهکده ساخته شد تا از منطقه در مقابل حملات احتمالی بیگانگان جلوگیری کند. این در حالی است که در سال 1538، کالیوز توسط “دزدان دریایی بارباروسا” ویران شد.

قلعه آپیکورنو در طی نیمه دوم قرن سیزدهم توسط ونیزی‌ها ساخته شد. ساخت قلعه جزء برنامه ساخت و ساز استحکامات نظامی در کرت بود. این برنامه برای مقابله با تهدید ناگهانی ترک‌ها و کنترل و حفاظت از سواحل جنوبی خلیج کوچک سودا (Souda) در نظر گرفته شده بود. زیرا احتمال داشت کشتی دشمنان به دلیل وجود آب قابل آشامیدن رودخانه‌های این منطقه از این قسمت وارد شوند.

سواحل

در نزدیکی دهکده، در قسمت شرق، رودخانه‌های Xidas و Mesopotamos قرار دارند. علاوه بر آن، چشمه‌های بسیاری که به رودخانه سرازیر می‌شوند، با رودخانه‌ها ترکیب شده و دمای دریا را کاهش می‌دهند.

دهکده زیبای کالیوز
دهکده زیبای کالیوز

شرق و غرب رودخانه Xidas دو ساحل شنی با آب‌های کم عمق شکل گرفته است، که بادهای شمالی در آن می‌وزند. Xidas و Maistrail به خوبی سازماندهی شده‌‌اند و تمام تسهیلات و خدمات معمول مورد نیاز توریستان در این منطقه فراهم آورده شده است. در خروجی رودخانه Xidas یک پل کوچک زیبا وجود دارد که دو ساحل را به هم متصل می‌کند. بندر زیبای کالیوز در کنار Maistrail قرار گرفته است. کالیوز با خطوط مرتبی از اتوبوس‌ها به چانیا ارتباط دارد. در این منطقه می‌توانید از بانک، اداره پست، کلینیک، فروشگاه و … استفاده کنید.

پل شیداس
پل شیداس

در خروجی رودخانه کیلیاریس (Kiliaris)، یک کیلومتری شمال کالیوز، ساحل آرام کیانی آکتی (Kiani Akti) یا گلاروس (Glaros) قرار دارد. کیلیاریس، آب را از بالای کوه‌های سفید انتقال می‌دهد و یکی از معدود رودخانه‌هایی است که در تمام سال پر آب است. آب دریا در نزدیکی این رودخانه بسیار سرد است. علاوه بر این، برخی از خدمات رودگردی (با قایق) در این رودخانه فراهم آمده، گفته می‌شود در دوران بیزانس این رودخانه قابل کشتیرانی بوده و کشتی‌ها در آن لنگر می‌انداختند.

استراحتگاه کیانی آکتی
استراحتگاه کیانی آکتی

دیدنی‌های دهکده کالیوز

در میدان روستا، کلیسای باشکوه آگیا پاراسکی (Agia Paraskevi) قرار دارد، دیوارهای این کلیسا نقاشی شده و در طی سلطه آلمان ساخته شده است. در مقابل این کلیسا، آن طرف عرض خیابان، یک ساختمان سنگی قوس‌دار وجود دارد که ممکن است نگاه رهگذران را به خود جلب کند. این بنا، آسیابی آبی است که قدمت آن به زمانی باز می‌گردد که ونیزی‌ها در کرت حکمرانی می‌کردند (قرن شانزدهم تا هفدهم)؛ پیچیده‌ترین آسیاب کرت محسوب می‌شده است و از سنگ و کورسانی (مخلوطی از ملات و کاشی سیمانی) ساخته شده است، در واقع استحکام آن زبانزد است. این آسیاب آبی قدیمی اولین ایستگاه برق‌آبی در آغاز قرن بیستم محسوب می‌شود.

کلیسای آگیا
کلیسای آگیا

کالیوز به شهر باستانی آپترا (Aptera) (فاصله 5 کیلومتری)، قلعه عثمانی اینتزدین (Intzedin) و پالکاسترو (Palekastro) بسیار نزدیک است. اگر در کالیوز بمانید می‌توانید از بقایای قلعه ونیزی آپیکورنو در بالای تپه کستلی (Castelli) بازدید کنید. این محل از نظر باستان‌شناسی بسیار جالب است و چشم‌اندازهای زیبایی نیز از دهکده دارد.

قلعه عثمانی اینتزدین
قلعه عثمانی اینتزدین

در بندر می‌توانید توپ جنگی آلمانی که در یک غار (که تا آن طرف کوه کشیده می‌شود) پنهان شده بود را ببینید. در انتهای این تونل یک پنجره کوچک وجود دارد، از آنجا می‌توان چشم‌اندازهای جذابی از صخره‌ها و دریا را به چشم دید.

علاوه بر این، می‌توانید در خیابان‌های کم عرض و زیبای این دهکده قدم بزنید. در قسمت مرکزی روستا، در نزدیکی کلیسای آگیا پاراسکوی (Agia Paraskevi)، یک درخت غول پیکر نیز وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

درخت غول پیکر در مرکز دهکده
درخت غول پیکر در مرکز دهکده

اطلاعات تکمیلی

در ساحل،  تخت‌ها و چترهای آفتابگیری که متعلق به یکی از کافه‌ها یا رستوران‌های موجود در امتداد جاده ساحلی است پذیرای مسافران هستند. با این وجود، اگر به دنبال سایه طبیعی هستید، می‌توانید در زیر درختان موجود در امتداد ساحل آن را بیابید. در آخر، کافه‌ها و رستوران‌هایی نیز در ساحل وجود دارند که آماده خدمت به مسافران بوده و تشنگی خود را رفع می‌کنند. می‌توانید در ساحل آرام این دهکده بنشینید یا شب هنگام در دهکده به قدم زدن بپردازید.

حوزه اداری: چانیا

عمق دریا: کم عمق

سطح دریا: معمولا آرام

تسهیلات: امکان اسکان، غذا/ آب، چتر/ تخت، ورزش، نگهبان، حمام، پرچم آبی

دسترسی: خدمات اتوبوس، مسیر پیاده‌روی، سازگار برای معلولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *