دریاچه کورناس

Loading...

مقدمه‌ای درباره‌ دریاچه کورناس

دریاچه کورناس تنها دریاچه‌ی آب شیرین در کرت است. در یک موقعیت و مکان وسیع واقع شده است و فقط 4 کیلومتر با جرجیوپولیس چانیا فاصله دارد. یک دریاچه نسبتا کوچک است که از دوران باستان با نام کوریسیا شناخته شده است. دریاچه کورناس یک مکان عالی برای پیاده‌روی بعد از ظهر یا یک سفر روزانه است. چشم‌انداز آرامش‌بخش و زیبای آن برای دوستداران طبیعت، ایده‌آل است.

نمایی زیبا از دریاچه کورناس
نمایی زیبا از دریاچه کورناس

در دریاچه کورناس، دو چشمه وجود دارد که تنها یکی از آنها مخصوصا در انتهای فصل تابستان قابل مشاهده است. این دریاچه طبیعی با موانع سنگی کوه‌های وایت ایجاد شده و در حفره‌ای طبیعی قرار گرفته است. اساسا این دریاچه چاله‌ی بزرگی است که از قسمت جنوب شرقی، آب آن تامین می‌شود. دریاچه کورناس بخش مهمی از اکوسیستم یونان است، زیرا یکی از مناطق کرت است که در طول سال آب فراوانی دارد. این یکی از دلایلی است که دریاچه کورناس، منطقه حفاظت شده است. این دریاچه با یک محیط ­زیست سبز با گیاهان و درختان نادر احاطه شده است. رنگ تیره دریاچه به‌خاطر جلبک‌های عمق آن است. بسیاری از حیوانات اینجا پناهگاه پیدا می‌کنند.

موقعیت توریستی دریاچه کورناس

دریاچه کورناس مقصد مورد علاقه‌ای برای مردم محلی و گردشگران است. مکانی ایده‌آل برای پیاده روی آرامبخش در اطراف آب شفاف دریاچه است. در یک طرف دریاچه، کافه‌تریا و کافی‌شاپ‌هایی باز شده است که دید بسیار خوبی به سمت دریاچه دارند. شما می‌توانید در سواحل شگفت انگیز کوچک با شن و ماسه سفیدی که در کنار کافه تریاها قرار دارد، شنا کنید. همچنین بازدیدکنندگان می‌توانند در این دریاچه قایق‌های پدالی گرفته و زمانی را در آرامش بگذرانند.

با توجه به آب تیره‌ی آن، افسانه‌های بسیاری در ارتباط با این دریاچه وجود دارد. یک افسانه قدیمی گفته است که دریاچه عمق بی­‌پایانی دارد. اما این تنها یک افسانه است، عمق آن در واقع 22.5 متر است.

اوضاع جغرافیایی دریاچه

دریاچه کوچک بوده و شکل آن دایره‌ای است و مساحتی برابر با 579 هکتار دارد، عمق آن حداکثر 22.5 متر، حداکثر طول 1080 متر و حداکثر عرض 880 متر است. حجم آب در تابستان حدود 7.5 میلیون متر مکعب است. آب از طریق رودخانه دلفینا به دریا منتقل می‌شود. در برخی از بخش‌های دریاچه، سرریزها و زهکشی‌هایی دیده می‌شود که برای انتقال آب به زمین‌های کشاورزی و به دریا استفاده می‌شود.

می‌توان با قایق‌های پدالی زمانی را در آرامش گذراند.
می‌توان با قایق‌های پدالی زمانی را در آرامش گذراند.

گیاهان و جانوران

 در اینجا بسیاری از گونه‌های پرندگان مانند مرغ جنگلی، مرغابی‌ها، مرغ‎های ماهی‌خوار زندگی می‌کنند. همچنین، دریاچه همواره به‌خاطر مار ماهی‌هایش معروف بوده است. این تالاب همچنین میزبان مارهای آبی و لاک‌پشت‌ها نیز می‌باشد. لاک‌پشت‌هایی که در این دریاچه زندگی می‌کنند، نژاد خاصی داشته و روی لاکشان نقاط تیره ای دیده می‌شود. متاسفانه در طول سال‌های گذشته، ماهی قرمز در دریاچه دیده شده است. این نشان می‌دهد کسی آنها را در دریاچه رها کرده است، بدون این که در نظر داشته باشد که این کار باعث آسیب سختی به اکوسیستم دریاچه می‌شود.

نمایی از خط ساحلی دریاچه کورناس
نمایی از خط ساحلی دریاچه کورناس

اگر وقت کافی داشتید می‌توانید به دهکده‎ی کورناس نیز سری بزنید که با ماشین تنها 10 دقیقه از دریاچه فاصله دارد. یک شکارگاه طبیعی در جنوب غربی دریاچه حفظ شده است. اما یک جاده روستایی از شمال دریاچه تا غرب دریاچه وجود دارد. این دریاچه از زمان کوریون باستان که دارای معبدی برای آتنا است، کوریسیا نامیده می‌شد. با این حال در کل، دریاچه زیبایی خود را حفظ کرده و کوه‌های سفید (وایت) در آب‌های شفاف دریاچه منعکس شده‌اند.

جاده اطراف دریاچه کورناس

دو جاده وجود دارد که به دریاچه کورناس می‌رسد. همانطور که در جاده محلی اصلی کورناس-جرجیوپولیس رانندگی می‌کنید، به تابلوهایی می‌رسید که خروجی اول و دوم به سمت دریاچه کورناس را نشان داده‌اند. از خروجی اول، ده‌ها خانه و کلبه روستایی در دهکده‌ی دیمیترولیانا متوچی را می‌بینید. یک ویژگی منحصر به فرد این دهکده، کلبه‌های سنگی است که در طول حکومت عثمانی در طول قرن 1700 ساخته شده و دارای معماری ونیزی است. چنین خانه‌هایی را می‌توان در بسیاری از نقاط کرت یافت؛ این خانه‌ها طاق‌های سنگی دارند و سقف‌های چوبی در چپ و راست طاق قرار گرفته است.

دریاچه کورناس و محیط اطراف منزلگاه گیاهان و جانوران بسیاری است.
دریاچه کورناس و محیط اطراف منزلگاه گیاهان و جانوران بسیاری است.

محبوبیت دریاچه کورناس به خاطر اکوسیستم خاص بوده و همواره جذابیتی توریستی برای بازدیدکنندگان به شمار رفته است؛ بسیاري از صاحبان خانه‌ها، کلبه‌ها و خانه‌های خود را در طول دهه‌ی گذشته بازسازی کرده و ظاهر زیبایی به منطقه بخشیده‌اند، در حالیکه معماری خانه‌ها و کلبه‌ها حفظ شده است.

جاده خروجی متوچی، 200 متر جلوتر به دریاچه می‌رسد. در خروجی دوم، چندین رستوران دیده می‌شود. در آنجا شما می‌توانید کافی شاپ ها و رستوران های مشرف بیشتری به دریاچه پیدا کنید.

سخن پایانی

یک شیرجه‌ی حسابی در آب‌های گرم دریاچه بزنید. یک قایق پدالی گرفته و با اردک‌ها مسابقه بدهید. زیر چتر استراحت کنید و اجازه دهید چشم‌هایتان زیبایی خیره‌کننده منظره را ببیند. تنهایی کنار دریاچه قدم بزنید و خود را ریلکس کنید. اگر فعالیت‌های قبلی اشتهای شما را باز کرده است، ممکن است بخواهید برخی غذاهای سنتی کرت را در رستوران‌های کنار جاده اصلی بچشید. در کل این دریاچه احساس فوق‌العاده خوبی به شما خواهد بخشید. اگر از آن‌دسته دوست‌داران طبیعت هستید، اینجا مکانی بسیار ایده‌آل برای شما است. پس بازدید از دریاچه کورناس را به هیچ‌وجه از دست ندهید. طبیعت منحصربه‌فرد یونان منتظر شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *