تپه فیلو پاپوس

Loading...

تپه فیلو پاپوس

تپه فیلو پاپوس آتن بلندترین تپه در میان 3 تپه‌ای است که در غرب مجموعه تاریخی آکروپولیس واقع در شمال شرقی پارتنون در شرق شهر تاریخی آتن، پایتخت یونان واقع شده‌اند. علت این نامگذاری ساخت یک بنای یادبود در بالای این تپه به افتخار سناتور و کنسول مشهور رومی،فیلوپاپوس است. در قرون وسطی تپه فیلو پاپوس به عنوان میوزین یا تپه میوزها که در اساطیر یونانی دختران زئوس، شاه خدایان به شمار می‌روند، شناخته می‌شد. یونان معتقد بود که این تپه محل زندگی 9 میوز مشهور تمدن یونان باستان به نامهای کالیوپه، کلیو، اراتو، ائوترپه، ملپومن، پلی‌هیمنیا، ترپسیکور، تالیا و اورانیا بوده و میوزیوس شاگرد اورفئوس، شاعر و آوازه‌خوان افسانه‌ای اساطیر این تمدن باستانی نیز در تپه فیلو پاپوس به خاک سپرده شده است.

این تپه حدود 147 متر ارتفاع داشته و از فراز آن نمای جذابی از مجموعه تاریخی آکروپلیس قابل مشاهده است. همچنین با نگاهی به جنوب نیز دریای بیکران در مقابل چشمان شماست. دو تپه دیگر به اسامی تپه نیمف ها یا همان الهه‌های کوچک طبیعت در اساطیر یونانی که مقبره ای نیز برای آنها ایجاد شده و نیکس که در قرن ششم پیش از میلاد مسیح (ع) محل تجمع مردم آتن بوده است، شناخته می‌شوند. البته در حال حاضر 3 تپه بخشی از یک پارک بزرگ هستند که دارای مسیرهایی از سنگ مرمر بوده و در سال 1950 در قالب یک مجموعه تاریخی بعنوان میراث فرهنگی جهانی به هم متصل شدند.

تپه فیلوپاپوس
بناي تاريخي در تپه فیلو پاپوس

بناي تاريخي در تپه فیلو پاپوس

سناتور رومی گایوس  ژولیوس آنتیوخوس فیلوپاپوس ، یکی از نخبگان قدرتمند زمان خویش و از دوستان امپراتور مشهور رومی که همواره در فرهنگ یونانی مورد ستایش بوده و عمری طولانی داشت، به شمار می‌رفت. او در آتن به عنوان یک شخص خیرخواه و هنردوست شناخته می‌شد و از اجرای اغلب نمایش‌‌های تئاتر حمایت مالی می‌کرد. پس از مرگ او آتنی‌ها به پاس خدماتش در سال 119 میلادی آرامگاهی از سنگ مرمر و بنای یادبودی با 12 متر ارتفاع در بالای تپه‌ای در آتن ساخته و این تپه را به یاد وی فیلوپاپوس نامیدند. در حال حاضر از کل بنای یادبود که شامل مجسمه فیلوپاپوس در هیبت یک سفیر روم و یک شهروند آتن در ارابه بوده، تنها سکوی اصلی، مجسمه‌های  کنسول و سناتور رومی و مجسمه پدربزرگش آنتيوکس چهارم برجای مانده است.

تپه پنيکس (Pnyx)

تپه پنيکس (Pnyx) نیز تپه‌ای در شمال تپه فیلو پاپوس است که از آن بعنوان جایگاه دموکراسی نامبرده می‌شود. این تپه مکانی است که در سال 508 قبل از میلاد مسیح (ع) یعنی زمانی که آتن یک دموکراسی به شمار می‌رفت، شهروندان ده‌ها بار در سال گرد هم می‌آمدند تا به سخنرانی‌ها گوش داده و تصمیمات مهم سیاسی اتخاذ کنند. در پشت جایگاه سخنرانی که همچنان قابل مشاهده است، رهبران آن روزهای آتن برای ساکنانش این شهر که بر روی نیمکتهای چوبی با گنجایش نزدیک به 14 هزار نفر نشسته بودند، سخنرانی می‌کردند، هر چند که در پایان قرن چهارم میلادی، این مکان بدلیل انجام سخنرانی‌ها و اتخذ تصمیمات در آمفی تئاتر دیونیسوس که گنجایش بیشتری داشت، به حال خود رها شد.

تپه پنيکس
تپه پنيکس

تپه نیمف ها (Nymphs)

تپه 103 متری نیمف ها (Nymphs) یا همان الهه‌های کوچک طبیعت در اساطیر یونانی نیز در شمال غرب تپه فیلو پاپوس واقع شده و چند مقبره را که گفته می‌شود به نیمف ها پیشکش شده را در خود جای داده است. البته در سال 1842 نخستین رصدخانه آتن بر فراز این تپه به هزینه شخصی به نام بارون سیناس ساخته شد. کویلی نیز یکی از حومه‌های باستانی آتن بوده که در دره‌ای بین دو تپه میوز و پنيکس قرار داشته است. جاد‌ه ای نیز با عرض 8 تا 12 متر از وسط کویلی عبور می‌کرده و دو مجموعه تاریخی آکروپلیس و بندر پیرائیوس را به هم متصل می‌کرده است. تاکنون حدود 500 متر از این جاده که  یکی از مهمترین جاده‌ها در یونان باستان بوده کشف شده است، هرچند که باستانشناسان برآورد می کنند جاده در اصل حدود 600 متر امتداد داشته و توسط دیوارهای بلند محافظت می‌شده است.

تپه فیلوپاپوس
رصد خانه قديمي بر روي تپه هاي نیمف ها (Nymphs)

همچنین در اطراف تپه فیلو پاپوس جاذبه‌های تاریخی دیگری نیز وجود دارند که از آنجمله می‌توان به زندان سقراط، منطقه تاریخی ملتی و آرامگاه‌های باستانی کیمونیا اشاره کرد که در هرکدام از آنها پلاکاردهایی حاوی اطلاعات تاریخی، تصاویر و برنامه بازدید، اطلاعات لازم را در اختیار گردشگران و بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. در نزدیکی این محوطه تاریخی و مجموعه تاریخی آکروپولیس هتل هیرودیون بعنوان یک هتل عالی با اندازه متوسط که با اتاقهای زیبا و مدرن مجهز به تهویه مطبوع، تلویزیون ماهواره‌ای، پنجره‌های امن و و ضد صدا که بسیاری از آنها دارای بالکن‌های خصوصی رو به آکروپولیس بوده، واقع شده است. میهمانان این هتل همچنین می‌توانند از باغ زیبا و تاریخی هتل هیرودیون و همچنین رستوران روباز آن با غذاهای متنوع مدیترانه‌ای لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *