تنگه‌ی ساماریا

Loading...

تنگه‌ی ساماریا

تنگه‌ی ساماریا در اصل پارک ملی ثبت شده‌ای در جزیره کرت یونان است که در سال 1962 به عنوان یک پارک ملی به ثبت رسیده است. این پارک ملی زیبا یکی از مراکز مهم گردشگری جزیره‌ی کرت و جزئی از پروژه یونیسف است که در سال 1971 اجرا و شروع به کار کرد و هدف اصلی این پروژه افزایش برقراری ارتباط انسان‌ها با طبیعت و محیط زیست‌شان است.

تنگه‌ی ساماریا در جنوب غربی منطقه چانیا واقع شده است. یک آبشار کوچک که از بین کوه‌های سفید (لفکا اوری) و (ولاکیاس) مي‌گذرد، به اين تنگه زيبايي خاصي بخشيده است.

تعداد دیگری از این شکاف‌ها در کوه‌های سفید وجود دارد و بعضی می‌گویند که این شکاف 18 کیلومتر طول دارد. این فاصله‌ی 18 کیلومتری درواقع طول مسیر مشترک بین روستای اومالوس، در قسمت شمالی فلات و روستای آگیاروملی می‌باشد.

تنگه‌ی ساماریا
تنگه‌ی ساماریا

اما این شکاف در اصل 16 کیلومتر می‌باشد که در ارتفاع 1250 متری از سطح دریا شروع شده و به ساحل دریای لیبی در آگیاروملی ختم می‌شود.

اگر قصد پیاده‌روی در پارک ملی ساماریا را دارید، مسافتی به طول 13 کیلومتر را باید راه بروید، ولی در نظر داشته باشید که از خروجی پارک ملی تا آگیاروملی حدود 3 کیلومتر دیگر به پیاده‌روی نیاز دارد و در مجموع شما باید 16 کیلومتر را پیاده‌روی کنید.

مهمترین و معروف‌ترین قسمت این شکاف “دروازه‌ها” نام دارند (یا به نام دروازه‌های آهنی نيز شناخته می‌شود)، این دروازه‌ها به جاهایی از تنگه‌ي ساماريا گفته می‌شود که دوطرف شکاف بهم نزدیک‌تر شده‌‌اند و عرض مسیر به چهار متر و ارتفاع آنها به 300 متر می‌رسد.

پارک ملی ساماریا
پارک ملی ساماریا

تخلیه روستا و ثبت پارک ملی ساماریا

این شکاف در سال 1962 به نام پارک ملی ثبت شد و به صورت ویژه‌ای منطقه‌ی زیستگاهی کری کری یا همان بز کرت بود که به صورت کلی به پارک و ساحل آگیا محدود شده بود. همچنين در تنگه‌ی ساماریا چندین گونه مختلف محلی از پرندگان، گل‌ها و غیره وجود دارد.

روستای ساماریا دقیقا داخل این شکاف قرار گرفته است. در سال 1964 این روستا خالی از سکنه و متروکه شد و ديگر کاملا به يک منظقه گردشگري تبديل گشت.

هم شکاف و هم روستا نامشان را از کلیسای تاریخی روستا يعني “اوسیا ماریا” گرفته‌اند. بیشتر گردشگرانی که به کرت می‌آیند، تمام مسیر این شکاف را از فلات اومالوس تا سواحل لیبی در آگیاروملی پیاده‌روی می‌کنند. در مسير پياده‌روي خود می‌توانند استراحت کنند و شب را آنجا نزدیک روستای سوگیا یا روستای هوراسفاکیان بمانند یا با یک راهنما به چانیا برگردند. اين پیاده‌روی می‌تواند حدود 7 ساعت طول بکشد و می‌تواند براي بسياري از افراد مخصوصا در اواسط تابستان دشوار باشد.

راهنمایان تور محلی، تورهای برنامه ریزی‌شده‌ای را برای این تنگه برگزار می‌کنند، که شامل حمل و نقل به وسیله‌ی اتوبوس تا نزدیک ورودی تنگه در نزدیکی روستای اومالوس نیز می‌باشد.

همچنین یک اتوبوس بعد از پیاده شدن توریست‌ها منتظرشان می‌ماند و اگر شما به صورت جدا از تور به این تنگه می‌روید می‌توانید یک سفر کوتاه‌ یک روزه از چانیا یا سوگیا و یا حتی پالئوچورا را آغاز کنید و باید توجه داشته باشید اتوبوس‌ها در روزهای یکشنبه کار نمی‌کنند.

جدا از اینکه تنگه‌ي ساماریا یکی از تماشایی‌ترین تنگه‌های چانیا است، این تنگه طولانی‌ترین تنگه در کل اروپا می‌باشد. عرض اين تنگه از بیشترین مقدار که 150 متر است به کمترین مقدار عرض یعنی 3 متر کاهش می‌یابد و ارتفاع آن بین 300 متر و 600 متر متغیر است.

تنگه‌ی ساماریا
تنگه‌ی ساماریا

تنگه‌ی ساماریا در زمان عثمانی

تنگه‌ی ساماریا در چانیا در طول اشغال کرت توسط نیروهای خارجی به صورت کاملا آزاد بود و مخصوصا در دوره‌ی اشغال ترک‌های عثمانی این امر مشهود بوده است. وقتی ارتش عثمانی سعی در تسخیر و کنترل این تنگه داشت، تلفات بسیار زیادی دادند و این امر به خاطر ناهمواری و سختی مسير این ناحیه و روحیه‌ی آزادی طلب و هنر جنگ آوری مردم محلی اسفاکیان بود.

در سال 1962 تنگه‌ی ساماریا به عنوان پارک ملی اعلام شد و در سال 1964 بطور کلی روستای داخلی این تنگه خالی از سکنه شد و اسم این تنگه از اسم این روستا گرفته شد، مردم مجبور به ترک تنگه شدند و در روستاهای نزدیک چانیا ساکن شدند.

تنگه‌ی ساماریا از ارتفاع زیادش در قسمت زیلوسکالو و ارتفاعی بیشتر از 1200 متر شروع می‌شود و به روستای ساحلی آگیا روملی ختم می شود. شما برای عبور از تنگه باید از چانیا با اتوبوس به زیلوسکالو بروید.

بعد از رسیدن به آگیا روملی در عصر، یک قایق کرایه کنید و به سمت هوراسفاکیان بروید و در آخر، از آنجا با اتوبوس به شهر چانیا برگردید. اگر حوصله‌ی این کارها را ندارید آژانس‌های مسافرتی کار شما را آسان می‌کنند و گردش به این تنگه را با برنامه‌ریزی دقیق برای شما بسیار راحت و مدیریت شده فراهم میکنند.

به صورتی که اتوبوس‌های آنها شما را در زیلوسکالو پیاده می‌کنند و بعد شما را در هوراسفاکیون سوار می‌کنند و استفاده از این آژانس‌ها عبور از این تنگه را برای شما بسیار آسان می‌کند. باید به خاطر داشته باشید پیاده‌روی در تنگه‌ی ساماریا فقط در بازه‌ی زمانی ماه می تا اکتبر ممکن است و در ماه‌های دیگر اجازه عبور داده نمی‌شود. چو در فصل زمستان در تنگه‌ی سامریا سیلاب و مسیرهای آبی شدیدی به وجود می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *