بندر پیرایوس (پیرئوس) بزرگترین بندر آتن در کشور یونان

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

بندر پیرایوس (پیرئوس)

بندر پیرایوس يا به عبارت دقيق تر (پیرئوس) یکی ازبزرگ‌ترین بنادر دریای مدیترانه است و این شهر بندری جمعیتی بیش 170.715 هزار نفر دارد. و دربیشتر مناطق آن بیش از 40000 نفر زندگی می کنند. در طول تاریخ  این بندر پیرایوس (پیرئوس) به عنوان بندر اصلی آتن در یونان باستان انتخاب شد. با این حال‌، در یک دوره زمانی بلااستفاده ماند و اهمیت کنونی آن در طول قرن‌ها افزایش یافت و امروزه از یک روستای کوچک و تقریبا متروک به یک شهر پیشرفته تبدیل شده است.​ 

پیرایوس (پیرئوس)(Peiraieus ) نام باستانی و اصلی این بندر می‌باشد. بندر باستانی آتن پیرایوس (پیرئوس) در دوران باستان، به سبک قديمي يوناني طراحي شده و شامل سه بندرگاه جداگانه بوده است. در حدود 8 کیلومتری مرکز شهر آتن و  528 مایلي شمال غربی بندر اسکندریه واقع شده‌است و یک شبه جزیره آهکی می‌باشد  و مهم‌ترین بندر و بزرگ‌ترین پایگاه دریایی در یونان بوده است.​​​

نمای زیبا از ایستگاه مترو پیرایوس (پیرئوس)
نمای زیبا از ایستگاه مترو پیرایوس (پیرئوس)

مروری بر تاریخچه بندر پیرایوس (پیرئوس): ​​

بندر پیرایوس (پیرئوس) به دلیل موقعیت قرار گیری آن، به سرعت در قرن پنجم قبل از میلاد به عنوان بزرگترین بندر شهر اصلی آتن تبدیل گشت . با این حال، از قرن بیست و ششم قبل از میلاد، یک شهر مسکونی بوده‌ است. کشفیات زیادی توسط باستان شناسان دراین منطقه صورت گرفته است؛ از جمله مواردی که کشف شده است، شامل انبارهای دریایی یونان باستان و غار باستانی است که قبلا به عنوان یک حمام رومی و همچنین در زمانی به عنوان زرادخانه فیلونها (محل ساخت، تعمیر، ذخیره و نگهداری اسلحه و مهمات نظامی) استفاده می‌شده است.

پلن بندر پیرایوس (پیرئوس) در سال 1913
پلن بندر پیرایوس (پیرئوس) در سال 1913

در طول اشغال توسط عثمانی‌ها، بندر پیره به اسلان لیمن یا شیر بندر تغییر نام یافت.​ ​​شیر سنگی  که در بندر ایستاده بود نماد این بندر به شمار می آمد و در طول این مدت غارت شد و به آرسنال ونیزی (Venetian Arsenal) برده شد. که هنوز هم در آنجا قرار دارد.​ 

​​​در طول این زمان جمعیت این منطقه کاهش یافت و امپراتوری عثمانی تلاش‌هایی را برای افزایش جمعیت این منطقه انجام داد که از آن جمله می توان به آوردن ساکنانی از جزیره‌های اطراف به این منطقه اشاره کرد. در این زمان مردم از سایر جزایر یونانی به این جزیره می آمدند زیرا آن‌ها جذب فرصت‌های جدید  که در این بندر به وجود آمده بود،شده بودند. ​شهرداری بندر پیرایوس (پیرئوس) که به نام باستانی خودش تغییر نام داد در سال 1835 ایجاد شد.​ به همین دلیل ، پیرایوس (پیرئوس) در نهایت به یکی از بزرگ‌ترین بنادر دریای مدیترانه تبدیل شد.

دیوار های بلند ​بندر پیرایوس (پیرئوس)

​استحکامات دیواری بلند بندر پیرایوس (پیرئوس) را به آتن متصل می‌کرد. ​دیوار بلند شمالی در حدود 6 کیلومتر طول داشت و از جنوب غربی آتن به شمال شرقی پیرایوس (پیرئوس) امتداد داشت. در سال 446 پیش از میلاد مسیح‌، یک دیوار میانی اضافه شد که به موازات دیوار شمالی ایجاد شده بود و راهرویی باریک و حفاظت‌ شده بین شهر و بندر ایجاد می‌کرد و در زمان جنگ‌، زمین‌های کشاورزی بسیار ارزشمندی را در اختیار داشت و محیط  زندگی و جنگ را از یکدیگر جدا می کرد.

پس از شکست آتن در جنگ پلوپونز در سال 404 پیش از میلاد مسیح، پیرایوس (پیرئوس) هرگز شکوه سابق خود را به دست نیاورد.​ جستجو‌های باستان شناسی در هر سه بندرگاه امروزه انجام شده است  و بقایایی شامل چندین انبار کشتی ، استحکامات و تئاتر يوناني از این مناطق به دست آمده است. ارتفاع این منطقه از سطح دریا نسبت به دوران باستان چیزی در حدود دو متر افزایش داشته است. امروزه بسیاری از تاسیسات باستانی پیرایوس (پیرئوس) در زیرآب قرار دارند و در اوایل قرن 21 باستان شناسان توانستند به اکتشافات چشمگیری دست یابند که شامل مجسمه های برنزی و بقایای کشتی ها و … می باشد که برخی از آن ها امروزه در موزه ملی باستان شناسی آتن نگهداری می شود.

دوران مدرن بندر پیرایوس (پیرئوس)

پس از جنگ یونان برای استقلال، زمانی که جمهوری یونان قدیم خلق شد‌، پیرایوس (پیرئوس) هنوز به نام پورتو لئون یا بندرگاه شیرها نامیده می‌شد که ترجمه یونانی نام آن در طول اشغال عثمانی بود. به عنوان بخشی از این دوران جدید برای بندر‌، برنامه ریزان شهری طرحی از بندر پیرایوس (پیرئوس) مدرن که به شکل کنوني است، ایجاد کردند. پادشاه این طرح را تایید کرد اما هرگز به طور کامل اجرایی نشد.​

کشتی ویکتوریا در بندر پیرایوس (پیرئوس)
کشتی ویکتوریا در بندر پیرایوس (پیرئوس)

عوامل رشد بندر پیرایوس (پیرئوس)

در سال 1829 مردم شروع به بازگشت به بندر پیرایوس (پیرئوس) کردند. شهر کوچکی بود با چند مزرعه و چند کلبه که اکثرا ماهیگیر بودند. در سال 1832 زمانی که دولت مدرن یونان تشکیل شد و آتن پایتخت گردید ثروت این بندر روز به روز افزایش یافت و به سرعت به مرکز تجاری و صنعتی مهمی تبدیل شد که مردم را از جزایر اژه جذب می‌کرد.

در سال 1835، بندر پیرایوس (پیرئوس) به عنوان شهری با جمعیتی حدود ۳۰۰ نفر شناخته می شد. و چندین دهه بعد همچنان رشد کرد و به زودی به دومین شهر بزرگ یونان و بندر اصلی یونان تبدیل گردید و مردم از سراسر یونان جذب این شهر شدند.

راه  آهن در سال 1869 از آتن وارد این شهر شد ساختمان های قدیمی کم کم جایشان را به ساختمان های جدید دادند. این بندر دارای ساختمان بورس‌، بازار مرکزی و ساختمان پست و کلیسا‌ها و موسسات آموزشی گردید و روز به روز رشد کرد و بزرگتر شد.

 

بندر پیرایوس (پیرئوس)
بندر پیرایوس (پیرئوس)

 

با گذر زمان جمعیت این منطقه افزایش یافت.​ در سال 1911، دولت یونان کمیته بندر و سپس در سال 1930، اداره بندر پیرایوس (پیرئوس) را تاسیس کرد. هدف از اداره بندر کمک به مدیریت ترافیک فزآینده بود که از بندر خارج می‌شد.​ امروز بندر پیرایوس (پیرئوس) داری یک ترمینال مسافری‌، ترمینال خودرو‌، ترمینال کالا‌، و یک پایانه می‌باشد. بندر پیرایوس (پیرئوس) بزرگ‌ترین بندر یونان است .

شهر پیرایوس (پیرئوس) در استان آتیک یونان قرار گرفته و امروزه جمعیتی بالغ بر 170.715 نفر دارد. و در طول زمان  این ​​بندر به یک اقامتگاه پر رونق تبدیل شد و مجموعه‌ای عظیم از انبارهای کشتی، دفاتر حمل و نقل، انبارها،بانک‌ها،کشتی‌سازی و بسیاری از تجارت‌های فرعی دیگر مانند مغازه‌ها و … بود.

وضعیت بندر پیرایوس (پیرئوس) در حال حاضر

پیرایوس (پیرئوس) امروزه بندر اصلی آتن‌، بزرگ‌ترین بندر یونان و یکی از بنادر پیشرو در مدیترانه‌، مرکز مهم دریای تجاری‌، صنعت و ترابری است. ​بندر پیرایوس (پیرئوس) نقطه خروج اصلی از شهر در میان جزایر اژه و مکان های دیگر شرق مدیترانه است. ​مقصدهای داخلی شامل همه جزایر اژه است. ​​این شهر مرکز استان پیرایوس (پیرئوس) و دارای دومین شهرداری بزرگ شهر آتن است.​در سال 2001 ، بیش از 175 هزار نفر در بندر پیرایوس (پیرئوس) زندگی می‌کردند.​بندر پیرایوس (پیرئوس) بزرگ‌ترین بندر در یونان و مرکز ارتباطات برای جزایر یونانی است.​ پس از جنگ جهانی دوم ، در این شهر کارخانه‌های جدیدی  احداث شد  که عمدتا در صنایع شیمیایی و مهندسی و کشتی‌سازی می باشند. ​امروزه، شلوغ‌ترین بندر مسافربری اروپا  و سومین بندر شلوغ  جهان است.​

​امروزه بندر پیرایوس (پیرئوس) یک بندر مدرن و پیشرفته است که هر سال پذیرای 20 میلیون بازدید کننده از سراسر جهان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *