بندر سالونیک

Loading...

بندر سالونیک

بندر سالونیک در سواحل خلیج ترامایکاس در شمال یونان واقع شده است، که یک دروازه ی دریایی طبیعی را تشکیل داده که برای فعالیت های تجاری شبه جزیره بالکان و اطراف آن به کار می رود.

موقعیت استراتژیک این بندر با توجه به اینکه به صورت مستقیم به شبکه ی حمل و نقل اروپایی و منطقه ای وصل می‌باشد، بسیار تقویت شده است.

زیرساخت بندر شامل 6 ترمینال و 6200 متر مربع ساحل و عمق اسکله ها تا 12 متر می‌باشد.

بندر سالونیک
بندر سالونیک

این یک بندر چند منظوره است، به طوری که تنها یکی از کاربردهای ساده آن، حمل کانتینرها و محموله های متعارف است. دیگر کاربرد آن جابجایی مسافران به وسیله کشتی های کروز و کشتی های حمل و نقل ساحلی است.

این بندر تجارت آزاد خود را تحت نظر کدهای مخصوص گمرکی اروپا انجام می دهد و عمدتا حمل و نقل شرق اروپا و تجارت ترابری داخلی را در اختیار دارد.

بندر سالونیک در حمل کانتینرها و بارهای غیرکانتینری در جنوب شرقی اروپا با بندر دریای آدریاتیک و بندر دریای سیاه در رقابت است. اگرچه برای حفظ کردن این موقعیت و افزایش سهم خود در این بازار با توجه به نیازهای روز و دستیابی به بهترین عملکرد در انجام امور حمل و نقل و غیره نیاز به توسعه و بازسازی زیرساخت ها و تجهیزات خود دارد .

جابجایی کانتینری، بزرگترین و مهمترین فرصت برای آینده ی بندر است. بندر به صورت استراتژیکی قصد دارد از موارد گفته شده به بهترین وجه ممکن بهره برداری کند. با گسترش زیرساخت ها و ارتقا و بهینه سازی و استفاده از تجهیزات جدید که باعث افزایش ظرفیت های بندر میشوند.

واگذاری امتیاز بندر

صندوق توسعه ی دارایی جمهوری هلنیک برای فروش 67 درصد  سهام مدیریت بندر سالونیک، اقدام به برگزاری یک مناقصه کرده است. بصورتی که شرکت مورد نظر می تواند تا سال 2051 بندر سالونیک را اداره کند.

هشت سرمایه گذار در این مناقصه برای شرکت در فاز دوم واجد صلاحیت شناخته شدند و گمان می رود مناقصه در ماه های آینده به نتیجه برسد.

امروزه بندر خدمات حمل کانتینرها را در ترمینال کانتینرها در بندر شماره 6 انجام می دهد. ظرفیت ترمینال 350000  TUE ( هر TUE معادل بیست فوت است که برای اندازه گیری ظرفیت حمل بار کشتی استفاده می شود) در سال است. در سال 2007 حداکثر حجم 440000 TUE در سال بود.

ظرفیت حمل و بارگیری کانتینرها عمدتا شامل حمل و نقل داخلی و حمل و نقل بین کشورهای همسایه می باشد. ترافیک بارگیری و حمل و نقل مقدار کمی از ظرفیت کل حمل و نقل را شامل می شود.

طی چند سال گذشته، حمل و نقل و ظرفیت کانتینرها رشد ثابتی را نشان میدهند. انتظار می رود صنعت حمل و نقل کانتینری در خارج از مرزها بطور بسیار چشمگيري افزایش پیدا کند، بخصوص در دهه های پیش رو این امر با توجه به سطح پایین اقتصادی کشورهای همسایه، ممکن خواهد بود.

سطح مشارکت کشورهای همسایه در اقتصاد جهانی ثابت شده و با گسترش شبکه های راه آهن فرصت های بیشتری برای بازار فراهم می شود، به خصوص برای اروپای مرکزی و مناطق دورافتاده ی جنوب شرقی اروپا.

بندر سالونیک
بندر سالونیک

اتصال بندر به مناطق دوردست

بندر سالونیک در تقاطع شبکه های حمل و نقل اصلی اروپا واقع شده و در منطقه جغرافیای مهمی قرار دارد که می توان آن را به دو دسته تقسیم کرد :

بازار مستقیم (یونان شمالی، مقدونیه، جنوب غربی بلغارستان، جنوب صربستان، جنوب آلبانی و کوزوو) و بازار ثانویه ( بقیه ی قسمت های کشورهای بلغارستان، صربستان، آلبانی و همچنین بوسنی و هرز گووین، مونته نگرو، کرواسی و رومانی). سه کشور همسایه در قسمت شمال ( آلبانی، جمهوری سابق یوگوسلاوی، مقدونیه و بلغارستان) هستند و بقیه کشورها در قسمت های بالاتری قرار دارند.

سالونیک، گره ای(node) از برنامه ی ten-t است و به وسیله ی قطار یا جاده به مقدونیه و بلغارستان متصل است و با آلبانی فقط از طریق جاده در ارتباط است، در ادامه این بندر از طریق شبکه ی حمل و نقل داخلی کشور به دریای آدریانتیک در غرب و به ترکیه در شرق متصل است.

یونان بدون شک یکی از مهم ترین بازیگران برنامه اوبور است که مخفف انگلیسی “یک مسیر که به جاده ابریشم هم ربط دارد” است و یونان به عنوان یک پل اروپایی برای جاده ابریشم دریایی محسوب می شود.

سالونیک عنوان پتانسیل تبدیل شدن به یکی از استراتژیک ترین مسیرهای حمل و نقل در جنوب شرقی و مرکز اروپا را دارد.

با توجه به مطالب گفته شده و با توجه به چشم انداز توسعه ی راه آهن و اتصال بندر سالونیک به کشورهای شمالی بالکان و اروپای مرکزی، بندر می تواند نقش مهمی در رشد حمل و نقل بین المللی ایفا کند.

جمعیت منطقه ی بندر حدود بیست میلیون نفر است.

بندر سالونیک
بندر سالونیک

استانداردهای مدیریت محیط زیست بندر سالونیک

از سال 2003 تا  2014 بندر سالونیک استاندارد مدیریت محیط زیست PERS را دارد و عضو گروه “محیط زیست بندرها” است.

از سال 2015 بندر سالونیک استانداردهای مدیریت محیط زیست ایزو 14001:2004 را برای تمام امکانات و فرآیندهای بندر اجرا کرد.

بندر مکانیزم نظارت محیط زیست را تصویب کرد. به صورتی که تمام پارامترهای محیط زیست به طور معمول تحت نظارت باشند. نظارت ها و نتایج آنها بصورت آنلاین در وب سایت بندر قابل مشاهده است.

بندر سالونیک امکانات پیشرفته ای برای پذیرش ضایعات تولید شده ی کشتی های باری و ضایعات محموله ها دارد و همچنین برنامه ای برای مدیریت زباله های سنگین دارد.

بازیافت زباله ها و ضایعات و همچنین کاهش زباله ها در دستور کار جلسه مدیریت بندر قرار دارد.

انتظار می رود برنامه های اصلی برای تحقق استراتژی های گفته شده در بازه زمانی سال 2015 تا سال 2040 اجرا شوند و تحقق یابند و بصورت فعال در زمینه ی توسعه و گسترش بندر و منطقه کمک کند. تحقق اهداف، همگی بستگی به شرایط حمل و نقل داخلی کشور یونان دارد.

جشنواره مستند سالونیک

ترمینال شماره 1 بندر سالونیک برگزار کننده جشنواره مستند سالونیک است که بازدید کنندگان میتوانند در آن موزه عکاسی سالونیک، موزه سینما، موزه هنرهای معاصر و سینمای روستایی را مشاهده کرده و از آن لذت ببرند. یکی دیگر از قسمت های این جشنواره “بار آشپزخانه” نام دارد که نمای زیبایی رو به شهر دارد و رستوان و کافه در آن وجود دارد.

بندر سالونیک
بندر سالونیک

وقتی در سالونیک هستید شک نکنید و از ترمینال شماره 1 بندر بازدید کنید، مخصوصا در موقع غروب خورشید منظره بسیار زیبایی از شهر قابل دیدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *