بندرگاه قدیمی ونیزی

Loading...

بندرگاه قدیمی ونیزی؛ خاطرات ونیزی در جزیره‌ای یونانی

بندرگاه قدیمی ونیزی نماد شهر هانیا (چانیا یا خانیا) است. کمتر می‌توان مکانی را این‌ چنین یافت که با خاطرات تاریخی غنی شده باشد. در فضای بندرگاه قدیمی ونیزی بوی تاریخ مشام گردشگران را پر می‌کند و آنها را به یک بازی نوستالژیک با آمیزه‌ای از احساسات شرقی و غربی فرا می‌خواند.

هر سال تعداد بسیار زیادی از گردشگران به جزیره‌ی کرت یونان سفر می‌کنند تا از آب و هوای مطبوع، سواحل کم‌نظیر، و اماکن تاریخی معروف آن لذت ببرند. شهر هانیا نیز در کنار دیگر بخش‌های جذاب جزیره‌ی زیبای کرت قرار دارد. این شهر (که در زبان‌های مختلف به آن چانیا یا خانیا هم گفته می‌شود) دومین شهر بزرگ جزیره‌ی کرت است. بندرگاه قدیمی ونیزی یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در این شهر ساحلی است.

بندرگاه قدیمی ونیزی
بندرگاه قدیمی ونیزی

بندرگاه قدیمی ونیزی و بخش‌های پیرامونش در شهر هانیا از معماری بی‌نظیر و باشکوهی برخوردار است. معماری منطقه‌ی بندرگاه قدیمی ونیزی تلفیقی از عناصر شرقی و غربی است که به زیبایی در هم آمیخته‌اند. با وجود تاریخی بودن منطقه، کافه‌ها و رستوران‌های مدرن زیادی در نزدیکی بندرگاه به چشم می‌خورد. این کافه‌ها و رستوران‌ها به جذابیت بندرگاه قدیمی ونیزی افزوده‌اند و راحتی گردشگران را فراهم آورده‌اند.

تاریخچه بندرگاه قدیمی ونیزی

بندرگاه قدیمی ونیزی نیز همانند مناطق دیگری در یونان به ما یادآوری می‌کند که تاریخ یونان چقدر متنوع بوده است. این بندرگاه در فاصله‌ی سال‌های 1320 تا 1356 میلادی ساخته شده است. این‌جا مکانی نوستالژیک با خاطره‌های تاریخی در حافظه‌ی خود است. جزیره‌ی کرت در قدیم تحت نفوذ و تأثیر ونیزی‌ها قرار داشته است. آنها این جزیره را “پادشاهی کاندیا” می‌نامیدند. به دلیل همین نفوذ ونیزی‌ها، در سراسر کرت قلعه‌ها و سازه‌های مختلف ونیزی وجود دارد. بندرگاه قدیمی ونیزی نیز یکی از همین سازه‌ها است.

بندرگاه قدیمی ونیزی شامل یک قلعه‌ی قدیمی به نام قلعه‌ی سنت نیکلاس و یک فانوس دریایی است که در امتداد یکدیگر قرار گرفته‌اند. همان‌گونه که از دو سازه‌ی آن مشخص است، این بندرگاه هم برای مبادلات تجاری استفاده می‌شده و هم در آن نیروهایی مستقر می‌گردیدند تا کنترل دریای کرت را برعهده داشته باشند و آن را از دزدان دریایی مصون بدارند.

بندرگاه قدیمی ونیزی
بندرگاه قدیمی ونیزی

بندرگاه قدیمی ونیزی امکان توقف تا چهل کشتی تجاری کوچک را داشته است. در قسمت این بندرگاه هیچ‌گاه دریا خیلی عمیق نبوده است. با وجود عمق کم دریا، این محل به طور مستمر باید لایروبی شود که با توجه به تجهیزات آن زمان، کاری بسیار دشوار بوده است.

بخش شمالی بندرگاه قدیمی ونیزی توسط یک موج شکن محافظت می‌شود. در نزدیکی میانه‌ی این موج شکن، محلی است که به نظر می‌رسد برای قرارگیری توپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. کلیسای کوچک سنت نیکلاس نیز در همین بخش قرار دارد. همچنین، این‌جا محلی است که ونیزی‌ها و ترک‌ها حکم اعدام زندانیان را اجرا می‌کردند.

پیاده‌روی در طول بندرگاه قدیمی ونیزی

پیاده‌روی در طول بندرگاه قدیمی ونیزی یکی از جالب‌ترین کارها است. به خودتان زمان کافی بدهید تا تمام طول بندرگاه را قدم بزنید. با لذت فراوانی که خواهید برد و عکس‌های جذابی که خواهید گرفت، از زمانی که سپری کردید کاملاً راضی خواهید شد. چشم‌انداز فانوس دریایی در فواصل مختلف بسیار فوق‌العاده است. با طی مسیر حتماً مشتاق می‌شوید عکس‌های فراوانی از فانوس دریایی بگیرید. البته می‌توانید این مسیر را با سرعت طی کنید، اما با کمی آهسته‌تر قدم زدن لذت بیشتری هم خواهید برد. در این بخش می‌توانید مردم محلی را هم ببینید که برای ورزش به این‌جا می‌آیند.

به یک کافه یا رستوران بروید

در طول بندرگاه ونیزی، کافه‌ها و رستوران‌های بسیاری وجود دارند که رفتن به آنها در تمام ساعات لذت‌بخش است. در این کافه‌ها و رستوران‌ها می‌توانید ترکیبی از مردم محلی و دیگر گردشگران را ببینید که تجربه‌ای جالب است. همچنین طعم‌های مختلف و متنوعی را خواهید چشید. شب هنگام می‌توانید به سراغ کافه و رستورانی بروید که در آن میهمانی‌های شبانه برپاست، و یا جایی را بیابید که در سکوت و آرامش از طعم غذا در کنار دریا لذت ببرید.

نمايي از بندرگاه قدیمی ونیزی
نمايي از بندرگاه قدیمی ونیزی

تماشای غروب خورشید در بندرگاه قدیمی ونیزی

هنگام غروب آفتاب همیشه گروه‌های زیادی از گردشگران و مردم محلی هانیا به بندرگاه ونیزی مراجعه می‌کنند. این‌جا بهترین محل هانیا برای تماشای غروب خورشید است که آسمان را رنگ می‌زند. شما بخواهید قدم بزنید و یا غذا بخورید، می‌توانید برنامه‌تان را برای هنگام غروب خورشید تنظیم کنید. این یک زمان عالی برای ثبت عکس‌هایی است که بی‌نظیر خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *