برج سفید ، ساختمان تاریخی و سمبلیک تسالونیکی

Loading...

برج سفید ، ساختمان تاریخی و سمبلیک تسالونیکی

برج سفید معروف‌‌ترین بنای یادبود تسالونیکی بوده و سمبل شهر می‎‌باشد. این مکان به‌خاطر شکوه‌‌، تاریخچه‌ی دراز، و معماری زیبایش یکی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی یونان باستان به‌شمار می‌رود. برج سفید یک بنای تاریخی و موزه‌ای در اسکله‌ی شهر تسالونیکی است. برج سفید، نقطه تحول تاریخ تسالونیکی می‌باشد که بر روی اسکله‌ی شهر ایستاده است. روزگاری این برج در قسمت جنوب شرقی به عنوان یک دژ بزرگ قرار داشت. بر طبق توصیفات مسافران و بازديدکنندگان قدیمی شهر، بخشی از دیوار و اسکله‌ی کنار دریا، که در سال 1867 ویران شده است، دارای سه برج بوده؛ که برج سفید یکی از برج‌ها در انتهای قسمت شرقی آن بوده است.

برج سفید تسالونیکی
برج سفید تسالونیکی

 ساختار برج

برج سفید دارای شش طبقه‌ی استوانه‌‌ای است که 33.90 متر ارتفاع و 22.70 متر ضخامت دارد. برجک آن نیز دارای 12 متر قطر و 6 متر ارتفاع می‌باشد. پله‌های مارپیچ برج صد و بیست متر بلندی دارد، و مماس با دیوار خارجی است. هر طبقه دارای یک اتاق دایره‌ مانندِ مرکزی است. چیزهایی همچون بخاری‌ها، دودکش‌ تهویه و سرويس‌هاي بهداشتي کوچک متصل به سیستم فاضلاب، به این امر اشاره می‌کند که از برج فقط برای دفاع استفاده نمی‌شده است، بلکه از اینجا به عنوان سرباز‌خانه نیز به‌کار گرفته می‌شد.

در آنجا محوطه‌ای نیز وجود دارد که داخل آن یک فضای درویشی، انبار باروت و یک آب انبار قرار دارد. عکس‌های اولیه نشان می‌دهد که این برج در ابتدا یک سقف مخروطی داشته است.

تاریخ دقیق ساخت اين برج معلوم نیست، اما این برج احتمالا در قرن پنجم یعنی بعد از پیروزی تسالونیکی توسط ترک‌ها ساخته شده است. برج امروزی جایگزین یکی از قلعه‌های دوره‌ی بیزانس قدیمی می‌باشد، که متعلق به قرن دوازدهم است. امپراتوری عثمانی بعد از فتح شهر تسالونیکی در سال 1430 تصمیم به بازسازی آن گرفت. از این برج به عنوان دژی برای بالابردن قدرت دفاع از بندرگاه‌ها، پادگان نظامی و یک زندان قدیمی استفاده می‌شد.

امروزه برج برای بازدید عموم باز است. از این‌رو بازدیدکنندگان می‌توانند از چشم اندازی فوق العاده زیبا، در بالاترین نقطه‌ی برج لذت ببرند. منظره باشکوه بالای برج نفس‌گیر و مهیج است. و از آن تراس بسیار زیبا می‌توان تمام شهر را دید.

مجسمه‌ای از اسکندر مقدونی نیز در نزدیکی برج سفید و نزدیک به دریا به چشم می‌خورد.

 

برج سفید تسالونیکی
برج سفید تسالونیکی

اسم‌های برج

 در سرتاسر تاریخ، نام و نحوه‌ی استفاده از برج چندین بار دستخوش تغییر شده است. در طی سال‌ها اسم‌هایی مانند: برج شیر در قرن شانزدهم، برج کالاماریا در قرن هجدهم به این محل داده شده است. و به‌خاطر شهرت بد برج، به عنوان یک زندان بدنام، این دژ با نام “برج خون” یا “برج قرمز” نیز شناخته می‌شود چرا که افراد زیادی در این زندان شکنجه و کشته شدند. بعد از اینکه یونان کنترل کامل شهر را به‌دست گرفت، تغيیراتی بر روی این برج انجام شد. احتمالا بعد از سفید کاری برج در سال 1891 این اسم را برایش انتخاب کردند و به برج سفید که نام امروزی آن است تغیر نام پیدا کرد.

 

برج سفید تسالونیکی
برج سفید تسالونیکی

توسعه شهر و نابودی دیوارهای دفاعی

بعد از آزادی تسالونیکی در سال 1912 این برج یک مکان عمومی شد. در طی جنگ جهانی اول این برج خانه‌ی نیروهای متحد مرکز ارتباطات شد. و در سال 1916 طبقه‌ی اولش به عنوان انبار کالا برای آثار باستانی بریتانیا به‌کار می‌رفت. از این مکان به عنوان پناهگاه ضدهوایی، به عنوان یک لابراتوار هواشناسی دانشگاه تسالونیکی و همچنین به عنوان پایگاهی برای دیده‌بان نیروی دریایی شهر استفاده شده بود.

دیوارهای تسالونیکی هفت کیلومتر طول داشتند، اما با گذر زمان فقط سه کیلومتر از این دیوارها باقی مانده‌اند. این دیوارهای دفاعی دو لایه بوده و یک فاصله‌ی حدود ده متری بین آنها وجود داشت. هیچ دروازه‌ای در قسمت دیوارهای روبه دریا وجود نداشت. این استحکامات نظامی دارای نقشه‌ای جالب بودند که به صورت قائم به سمت شرق و غرب شهر امتداد داشت. ارتفاع دیوارها بین ده تا دوازده متر بوده و ارتباطات بین شهر و حومه‌ی اطراف از طریق چند دروازه‌ی مشخص انجام می‌شد. امروزه تنها دروازه‌ شمالی باقی مانده است. استحکامات دفاعی تسالونیکی تا قرن نوزدهم که دولت تصمیم به گسترش و توسعه شهر گرفت نسبتا سالم بودند اما بعد از آغاز این پروژه تخریب شدند.

این برج به‌وسیله دیوارهای دفاعی طویلی احاطه شده بود که منطقه را در حصار قرار داده و در زمان جنگ توانایی تحمل و مقاومت در مقابل اسلحه‌های سنگین مخصوصا توپ را داشت.

در اوایل قرن بیستم در نزدیکی برج تئاتری قرار داشت، اما در سال 1954 زمانی که پارک مجاور را وسیع کردند، آن تئاتر را نیز تخریب کردند.

 

برج سفید تسالونیکی
برج سفید تسالونیکی

موزه وقف شده به شهر و مردم شهر

به‌محض ورود به این برج و موزه‌ای که درست در داخل برج قرار دارد، خیلی زود متوجه خواهید شد که گویا تاريخي در قلب این شهرِ قرار دارید. در داخل مقبره یک موزه خیلی زیبا و آموزنده به تاریخ شهر اشاره می‌کند، و در حقیقت این موزه به شهر و مردم آن پیشکش شده است. موضوع‌های اصلی در طبقه‌های مختلف این برج شاملِ موقعیت جغرافیایی تسالونیکی در تقاطع دریا و جاده‌های تجاری، تغییر شکل‌ها و توسعه شهری، حادثه‌های مهم تاریخی، و زندگی فرهنگی و معنوی می‌باشند و به‌راحتی قابل رویت است.

این موزه مجموعه‌ای از تندیس‌ها، ظروف سفالی، گلدان‌ها، سکه‌های بیزانسی، موازییک‌ها، نقاشی‌های دیواری و کتیبه‌های خطی را برای بازدید عموم به نمایش می‌گذارد.

بازدیدکننده‌ها فرصتی برای تجربه یک سفر شگفت‌انگیز را در این مکان خواهند داشت. در این مکان گویا گردشگران سوار ماشین زمان می‌شوند و از روزی که شهر 23 قرن قبل متولد شده بود از گذشته‌ی تا به امروز را خواهند دید. به این طریق فرهنگ‌های مختلفی که هویت شهر را می‌سازد، می‌بینند و بررسی می‌کنند.

هدف موزه معرفی بیشترِ شهر برای بازدید کننده‌های مشتاق است. از این‌رو این مکان یک ارتباط قوی بین شهر و مردم ایجاد می‌کند. می‌توان گفت برج سفید به‌خاطر موقعیتش احتمالا بهترین مکان برای شروع سیاحت‌ شما می‌باشد.

برج سفید تسالونیکی بر روی اسکناس جمهوری مقدونیه نیز چاپ شده است.

برج سفید در سال‌های 1983 تا 1985 بازسازی و ترمیم شد تا به عنوان نمایشگاه از آن استفاده شود. در همین سال، برج به وزارت فرهنگ داده شده است.

این موزه به بازدیدکنندگان درباره تاریخ و هنر بیزانس در تسالونیکی، از حدود قرن ۳ میلادی تا اشغال آن توسط ترک‌ها در سال 1430 اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *