برج بادها

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

 برج بادها

برج بادها در قسمت شرقی منطقه تاریخی آگورا شهر تاریخی آتن، پایتخت یونان و در ابتدای خیابان آئولو (Aiolou ) این شهر واقع شده است. این برج همچنین به عنوان ساعت آندریوس سیرهستس، ستاره شناس مشهور تمدن یونان باستان نیز شناخته می شود.

در یونان باستان، آگوراها (آگوراهای باستانی، بازارها و مراکز جریانِ زندگی در آتن باستان بوده‌اند) مراکز فعالیت‌های ورزشی، هنری، مذهبی و سیاسی شهرها به شمار می رفتند. در این میان آگورای آتن در شمال مجموعه تاریخی آکروپولیس که بدلیل داشتن معماری رومی به آگورای رومی شهرت یافته است، از اهمیت تاریخی زیادی برخوردار بوده و در حال حاضر سالانه میزبان میلیونها گردشگر است.

برج بادها و نماي پشت آن آکروپولیس
برج بادها و نماي پشت آن آکروپولیس

تاريخچه بنا

قدمت بنای تاریخی زیبا و منحصر به فرد برج بادها که از آن بعنوان قدیمی ترین ایستگاه هواشناسی ساخته دست بشر نیز نامبرده می شود، به قرن دوم پیش از میلاد مسیح (ع) باز می گردد. این بنای تاریخی به تازگی به صورت اساسی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته تا آنجا که بازدیدکنندگان این بنای تاریخی که بیشتر آنها گردشگر هستند، می‌توانند از بخشهای داخلی برج بادها یا همان ساعت آبی سیرهستس دیدن کنند.

ساختمان بنا

همانطور که گفته شد برج بادها در شرق آگورای آتن توسط ستاره شناس مشهور مقدونیه ای، سیرهستس آندرونیکوس ساخته شده و همواره در زمینه تعیین قدمت دقیق آن بین مورخان اختلاف وجود دارد. با این وجود بیشتر آنها قدمت این بنای تاریخی را که کاربری اصلی آن یک ساعت هیدرولیکی آبی است، حدود 2200 سال برآورد کرده‌اند. برج بادها دارای یک ساختار هشت ضلعی بوده و با حدود 14 متر ارتفاع، بر روی سه سکوی بزرگ از سنگ مرمر سفید بنا شده است. این برج همچنین دارای دو ورودی به حیاط محوطه از سمت شمال شرقی و از سمت شمال غربی است.

برج بادها از نمای نزدیک
برج بادها از نمای نزدیک

نماي برج بادها

برج بادها دراصل دارای بادنما، ساعت های آفتابی و یک ساعت آبی بوده که ساعت آبی آن قرنها قبل به طور کامل از بین رفته است. هر یک از هشت وجه این برج نیز یک ساعت آفتابی بوده و ساعت آفتابی دیگری نیز بر سطح انحنادار برج استوانه ای کوچکی که در وسط برج اصلی قرار دارد، قرار داشته است. روی هر وجه دیوارهای مرمرین برج بادها مجسمه نماد یکی از هشت نوع باد به باور یونانیان باستان حجاری شده است. همچنین بر روی برج استوانه ای کوچک نیز بادنمایی قرار داشته که در هزاران سال قبل جهت باد را نشان می داده است.

برج بادها و چشمه هاي آکروپليس

براساس متون تاریخی ساعت بزرگ آبی برج بادها که اکنون به طور کامل از بین رفته، در بهار از آب چشمه‌های جاری شده از آکروپولیس پر می شده است. البته در حال حاضر تنها اثر باقی مانده از این ساعت آبی، حفره هایی در کف بنا است که آب را از منبع آب به دیوار جنوبی انتقال می داده است.

حجاری های طرفین برج بادها
حجاری های طرفین برج بادها

بازسازي و مرمت بنا

این برج بعدها به عنوان مدرسه سقراط و در دوران اولیه ظهور مسیحیت به عنوان کلیسای بیزانسی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در زمانی که یونان فعلی در اشغال امپراطوری عثمانی بود، مورد استفاده درويش ها بوده است. برج بادها تاکنون سه بار به طور اساسی بازسازی و مرمت شده که آخرین آن در فاصله سالهای 2014 تا 2016 با استفاده از کمک مالی اتحادیه اروپا انجام گرفت. از آن زمان تاکنون درهای این برج به روی گردشگران باز شده است. برج بادها همچنین در فاصله سالهای 1916 تا 1919 و همچنین در سال 1976 بازسازی اساسی شد.

بناهاي الهام گرفته از برج بادها

طراحی و سبک معماری منحصر به فرد اين بنا در طی سالها الهام بخش سازندگان بسیاری از سازه های مطرح دیگر جهان بوده است. در این میان رصدخانه رادکلیف در شهر آکسفورد انگلیس ساخته شده در قرن 18 میلادی، معبد کوه استوآرت درایرلند شمالی و برجی مشابه برج بادها در اوکراین ساخته شده در سال 1849 بناهای شاخصی هستند که با تقلید از این برج ساخته شده اند.

حفره های کف برج بادها
حفره های کف برج بادها

حرف آخر

گردشگرانی که قصد بازدید از اين مکان را دارند می توانند در هتل امپریکون در میدان آگیاس اورینیس اقامت کنند. این هتل از بهترین و زیباترین هتلهای آتن بوده در یک بنای تاریخی برجای مانده از قرن نوزدهم میلادی راه اندازی شده است.

تمامی اتاقهای هتل امپریکون دارای تهویه مطبوع و خدمات 24 ساعته بوده و برخی از واحدها نیز از بالکنهایی  با منظره ای رو به آکروپولیس بهره می برند. این هتل همچنین خدمات کرایه دوچرخه و ماشین را نیز به میهمانانش که بیشتر آنها گردشگر هستند، ارائه می نماید. همچنین در نزدیکی هتل امپریکون چندین کافه و رستوران قرار دارند که با یک پیاده روی کوتاه می توان از خدمات آنها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *