کلیسای آجیا سوفیا در یونان

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

کلیسای آجیا سوفیا از آغاز تا امروز

کلیسای آجیا سوفیا ، بزرگ‌ترین کلیسای کشف شده متعلق به دوران بیزانس (امپراتوری هزار ساله روم شرقی) است که در کشور یونان و شهر “تسالونیکی” دومین شهر بزرگ یونان قرار گرفته است. اگر شما نیز مایل به قدم گذاشتن در فضای مقدس و پر رمز و راز این کلیسای تاریخی هستید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

کلیسای آجیا سوفیا
کلیسای آجیا سوفیا

نام این کلیسا آجیا سوفیا یا (آژیا سوفیا) در فارسی، و در زبان‌های مختلف Agia Sophia  و یا  Hagia Sophia  و Ayia Sofia نیز تلفظ می‌شود. این کلیسا، قدیمی‌ترین کلیسای شهر تسالونیکی یونان است و هنگامی که به آن نگاه می‌کنیم یک طراحی و معماری مشخص از اواسط دوران بیزانس پیش روی ما قرار می‌گیرد. البته اگر چه در نگاه اول نمای بیرونی کلیسا بسیار ساده نشان می‌دهد، اما هنگامی که قدم درون این اثر تاریخی می‌گذاریم، جلوه‌های زیبایی از کف‌پوش‌ها، کاشی‌کاری‌ها و نقاشی‌های هنری را می‌بینیم که می‌تواند برای ساعت‌ها ما را مجذوب خودش می‌کند.

با وجود شواهد اندکی که ساخت کلیسا را به قرن 6 نسبت می‌دهد، اما بیشتر مورخان معتقد هستند که این کلیسا در قرن 8 ساخته شده است. ممکن است هر کدام از این تاریخ‌ها صحیح باشد اما هیچ کدام اولین گروهی نیستند که در این مکان بوده‌اند، زیرا کاوش‌های باستان شناسی در زیر کلیسا نشان می‌دهد که یک ساختمان رومی پیش از این کلیسا در این مکان وجود داشته است.

هم نام استانبولی

نکته جالب اینجاست که یک کلیسای بسیار معروف‌تر با همین نام در استانبول ترکیه وجود دارد و ممکن است منظور از برخی اشارات تاریخ‌نگاران در قرون گذشته درباره کلیسای سوفیا، همان هم نام ترکیه‌ای آن باشد، ولی در این بین برخی سنگ نوشته‌ها و هم‌چنین گورستان کلیسا نشانه‌هایی را به ما می‌دهند که حتی می‌توان گفت کلیسای سوفیا یونان قدیمی‌تر از کلیسای معروف سوفیای استانبول است.

کلیسای آجیا سوفیا اتفاقات جالبی را در تاریخ خود پشت سر گذاشته است. این کلیسا در ابتدا برای عبادت مسیحیان ارتدکس بنا شده بود اما با فتح شهر توسط مسلمانان ترک در سال 1585 به مسجد و محل برگزاری نماز تبدیل گردید. متأسفانه این بنا در سال 1890 آتش گرفت و صدمات فراوانی به آن وارد شد. سپس مردمان محلی در سال 1907 شروع به بازسازی آن کردند و سرانجام در سال 1912  کاربری آن را از مسجد به کلیسا تغییر دادند. همچنین این کلیسا در سال 1978 در اثر زلزله آسیب‌های فراوانی دید که دوباره توسط باستان‌شناسان مورد مرمت قرار گرفت.

نمای بیرونی ساختمان کلیسای آجیا سوفیا

کلیسای آجیا سوفیا
کلیسای آجیا سوفیا

باوجود مرمت‌هایی که در قرن 21 روی این کلیسا انجام شده اما بازهم این کلیسا یک مکانی تاریخی محسوب می‌شود که ارزش دیدن را دارد. از بیرون که به کلیسا نگاه می‌کنیم، گنبد 10 متری آن را می‌بینیم که روی یک سکوی مربعی شکل قرار گرفته است. نمای غربی ساختمان کاملاً ساده است. اما نمای شرقی آن بیشتر شبیه به یک کلیسای دوره بیزانس است و نمادهای بیشتر تاریخی را می‌توان در آن مشاهده کرد. دور تا دور کلیسا را درختان نخل، کاج و گیاهان مختلف احاطه کرده‌اند و زیبایی خاصی به محوطه بیرونی کلیسا بخشیده‌اند.

میدان سوفیا

کلیسای آجیا سوفیا
کلیسای آجیا سوفیا

در ضلع شمال غربی کلیسا، میدانی به همین نام (سوفیا) وجود دارد که یکی از مهم‌ترین میدان‌های شهر تسالونیکی است، هنگامی که شهر در تاریخ 2 نوامبر 1944 از اشغال آلمان‌ها آزاد شد، مردم در این مکان مراسم شکرگزاری برگزار کردند. همچنین در اطراف این میدان تاریخی؛ کافه‌ها، شیرینی فروشی‌ها و رستوران‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید در آنها یک عصرانه لذت بخش را میل کنید.

نمای داخلی کلیسای آجیا سوفیا

نمای داخلی کلیسای آجیا سوفیا
نمای داخلی کلیسای آجیا سوفیا

زمانی که قدم‌ در را داخل این کلیسای تاریخی می‌گذاریم، می‌بینم که خوشبختانه بخش زیادی از عناصر داخلی آن از دل این تاریخ پرآشوب جان سالم به دربرده‌اند. کاشی‌کاری‌های متعلق به قرن 9 و 10 که در گنبد آن کار شده، یک نقاشی را نشان می‌دهد که جمعیت مسیحیان در حال عبادت و پرستش خداوند هستند و مسیح بر تخت رنگین‌کمانی شکل در بین آنها نشسته است و در زیر آن یک کتیبه به زبان یونانی قرار دارد که روی آن نوشته است: “مردان جلیل، چرا شما به آسمان نگاه می‌کنید؟”

وقتی سر خود را به اطراف می‌چرخانیم، بعضی از کاشی‌کاری‌ها متعلق به دوران ایکونوکلاستیک (Iconoclastic) هستند. در آن زمان تصویرگری ممنوع بوده و روی این موزاییک‌ها فقط متون کلاسیک، نقشه ستارها و متون لیتوگرافی را می‌توان دید. روی برخی دیگر ازدیوارها و ستون‌ها، نقاشی‌هایی از قرن 11 هم دیده می‌شود و همین امر نشان‌دهنده آن است که این کلیسا بیش از آنکه یک ساختمان تاریخی مذهبی باشد، یک اثر هنری و زیبا است.

در پایان توصیه می‌کنم که در صورت سفر به یونان حتماً به این کلیسا سری بزنید. بازدید از کلیسای سوفیا کاملاً رایگان است و شما می‌توانید هر روزی از هفته به آن مراجعه کنید. فقط به خاطر داشته باشید که به علت شرایط مذهبی، هنگام ورود از شما خواسته می‌شود که شلوار و دامن کوتاه یا پیراهن بدون آستین نپوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *