باغ ملی آتن

Loading...

باغ ملي آتن

فقط چند متر دور از ایستگاه متروی سینتاگما و درست در پشت پارلمان یونان، باغ ملی آتن قرار گرفته است که همراه با باغ تالار زاپیون، 16 هکتار نهاله و درخت و پرندگان خوش صدا، وجهه ای زیبا به آتن بخشیده است. باغ ملی آتن یکی از بزرگترین پارک های آتن، بیش از 500 گونه گیاهی، پرندگان و حیوانات دارد.

باغ ملی آتن
باغ ملی آتن

راه های دسترسی

باغ از هفت ورودی قابل دسترسی است. ورودی مرکزی در خیابان آمالیاس، یکی در خیابان واسیلیسیس سوفیاس، سه تا در خیابان ایرودو آتکیو و دو تای دیگر در ناحیه پارک زاپیون است. باغ ملی آتن دقیقا در پشت ساختمان پارلمان یونان (کاخ قدیمی) قرار گرفته و پایین آن منطقه ی زاپیون واقع شده است.

تاریخچه

فریدریش شیمیت، گیاهشناس آلمانی، مسئول کشت باغ ملی آتن بود. بیش از 500 گونه گیاهی از یونان و در سراسر جهان، از جمله بسیاری از گیاهان گرمسیری را وارد کرد. متاسفانه با گذشت زمان، برخی از این گیاهان آب و هوای اقلیم مدیترانه را تاب نیاوردند؛ اما آنهایی که باقی ماندند این باغ زیبا را آرامشبخش ساخته اند.

قبل از اینکه آن را “ملی” بنامند، باغ “سلطنتی” یا “باغ آمالیا” می نامیدند که درواقع نشان میداد که زمانی برای ملکه آمالیا بوده است. علاقه ملکه آملیا، همسر پادشاه اتو، به باغ آنقدر بود که گفته می شود او حداقل سه ساعت در روز را شخصا از باغ مراقبت و به کارهای آن رسیدگی می نمود.او حتی به نیروی دریایی جدید یونان دستور داد تا از ایتالیا 15000 نهال برای استفاده در این باغ بیاورند. 

مجسمه یکی از مشاهیر یونان
مجسمه یکی از مشاهیر یونان

خودش درخت های نخل واشنگتونیای 25 متری را کاشت و وقتی کسی از درب خیابان واسیلیسیس سوفیاس وارد شود به راحتی آنها را میبیند. زمانی تنها خانواده سلطنتی به آن دسترسی داشتند. مردم عادی تنها میتوانستند به باغ زاپیون وارد شوند.

قسمت فوقانی پشت کاخ قدیمی، عمارت خصوصی پادشاه و ملکه بود. باغ سلطنتی، صحنه غیر معمول یک نقطه عطف در تاریخ یونان بود. در سال 1920 ، زمانی که آلکساندر یونانی برای بسط قلمرو خود به این پارک آمده بود، توسط یک میمون گاز گرفته می شود و سه هفته بعد به علت بیماری سپسیس در گذشت.

ویژگی ها و خصوصیات

در کنار درب خیابان آمالیاس، یک مغازه وجود دارد که نان های محلی کولوری دسالونیکیس را به مردم بازدیدکننده میفروشد. چند قدم که به سمت باغ بروید از شلوغی شهر فرار کرده و آرامش پیدا خواهید کرد. در زیر سایه درختان اکالیپتوس، میتوانید زمانی را به خواندن کتاب موردعلاقه تان اختصاص داده، یا با کسی قرار بگذارید و یا حتی عاشق کسی شوید. همچنین بسیاری از آتنی ها هستند که باغ ملی آتن را برای ورزش خود ترجیح می دهند و مردمی را میبینید که در این بهشت مجلل آهسته میدوند.

نمایی زیبا از باغ ملی آتن
نمایی زیبا از باغ ملی آتن

بیایید کمی با عدد برایتان صحبت کنیم. باغ دارای 7000 درخت، 40،000 بوته و سایر گیاهانی است که شامل 519 گونه و تنوع هستند. 102 گونه یونانی هستند مانند درختان یهود، خرزهره، درختان خرنوب و غیره؛ در حالیکه بقیه از سراسر جهان کاشته شده اند، مانند کاج های استرالیایی یا درختان بهشتی چینی. بلوط صد ساله، درختان سرو و نخل های جزیره قناری، نیز در میان گیاهانی است که از زمان تاسیس این باغ از ویژگی های آن بوده است.

سرگرمی ها

در قلب سبز آتن همچنین شش دریاچه وجود دارد، در همه ی آنها اردک های بازیگوش در حال شنا هستند. یکی از سرگرمی های مورد علاقه ی آتنی ها در طول سال ها، غذا دادن به اردک ها است که تجربه ای لذتبخش برای بچه های کوچک و زوج های جوان و عاشق است.

یکی از شگفت انگیز ترین اکتشافات باغ در طول قرن نوزدهم، کف رومی است که در عمق یک متری زمین پیدا شد. متعلق به یک حیاط ویلای رومی است که اکنون ورودی خیابان ویسیلیسیس سوفیاس میباشد.

چیزی که نه تنها بازدیدکنندگان بین المللی باغ ملی آتن بلکه خود آتنی ها را هم جذب میکند، صفحه خورشیدی مدرج است که در ورودی اصلی واقع شده است. سایه دست، بسته به موقعیت خورشید، زمان را نشان می دهد، که هر کس در تلاش برای حدس زدن آن بدون تماشای ساعت یا تلفن همراه خود است؛ اینگونه متوجه میشوید که در زمان های قدیم چگونه برنامه های خود را سامان میدادند.

متعلقات باغ

باغ ملی آتن همچنین دارای یک گلخانه، کتابخانه کودکان و یک کافه کوچک است. گلخانه جایی است که گیاهان قبل از کاشت در باغ، ابتدا در آنجا کشت می شوند و به عنوان نخستین گلخانه ی کشور درنظر گرفته میشود. کتابخانه که دارای دو اتاق مطالعه، یک اتاق داستان و همچنین یک اتاق موسیقی و فیلم است که در سال 1984 تاسیس شد. هنگامی که افتتاح شد، تنها 1500 کتاب در قفسه ها وجود داشت، اما امروزه بیش از 6000 کتاب وجود دارد. ورودی به کافه سنتی باغ در خیابان ایرودو آتیکو است.

عمارت زاپیون در باغ زاپیون
عمارت زاپیون در باغ زاپیون

این باغ همچنین میزبان یک باغ وحش کوچک با بز های وحشی، طاووس ها، جوجه ها و دیگر حیوانات و یک موزه گیاه شناسی نیز هست. باغ ملی آتن همچنین برخی از خرابه های باستانی، تامورها و سرستون های کرینیتی و موزاییک ها را در خود دارد.

اگرچه تالار زاپیون از باغ رسما مجزا شده است، اما با حیاط زیبایش، مجسمه هایی را به رخ میکشد که یادآور تاریخ یونان است. مجسمه های بسیاري از  سیاستمداران، پادشاهان و مورخان، نیمه بز و نیمه انسان هایی که از بوته ها ظاهر میشوند، مجسمه کودک بالدار کوچک که محجوبانه قایم شده است، کمان های آماده و … کلکسیون زیبا و جذابی از مجسمه ها را ایجاد نموده است.در جنوب شرقی این باغ نیم‌تنه‌هایی از کاپودیستریاس، اولین فرماندار یونان، همچنین در قسمت جنوبی باغ مجسمه نیم‌تنه دیونیسیوس سولوموس از شاعران مشهور یونانی و نویسنده سرود ملی یونان نیز قرار دارد.

سخن پایانی

پیاده روی در باغ ملی آتن عشق در نگاه اول است. این تنها یک منطقه پوشیده از درخت در قلب متروپولیس نیست. قلب تاریخ یونان و آتن در باغ ملی ضربان دارد و منتظر شما است تا آن را ببینید. امروزه، باغ ملی از طلوع خورشید تا غروب آن به روی بازدیدکنندگان باز بوده و فضای آرامش بخشی را به دور از مرکز شهر ایجاد می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *