بازار شهر چانیا

Loading...

بازار شهر چانیا

بازار شهر چانیا ، ساختمان بزرگی که دارای چهار هزار متر مربع زیربنا و محوطه‌ی اطراف آن در حدود هفده هزار و دویست متر مربع که در محله‌ی هاتزیمیچالیس ژیاناری و در کنار خیابان پلاتیا آگوراس ساخته شده است. این محله یکی از مهمترین آثار تاریخی شهر چانیا می‌باشد. این ساختمان در سال 1913 بر روی دژ “پیاتا فرما” در میان دیوار‌هایی از زمان ونیزی‌ها ساخته شد، در اصل ساخت این بازار جدالی مابین سنت و مدرنیزه بود.

بازار شهر چانیا
بازار شهر چانیا

تا اواخر قرن نوزده میلادی بازار قصابان، ماهی فروشان و سبزی فروشان شهر چانیا به صورت غیر رسمی و در فضای آزاد خیابان برپا می‌شد و روستاییان محصولات خود را برای فروش به آنجا می‌اوردند و عرضه می‌کردند.

شهرداری شهر چانیا در سال 1908 تصمیم به ساخت بازار که برپایی آن نیازمند وامی بود که باید از بانک جزیره کرت گرفته می‌شد و در حدود سیصد هزار دراچما بود(دراچما واحد پول یونان بود که در سال 2002 یورو جایگزین آن شد).

بازار شهر چانیا
بازار شهر چانیا

طراحی و ساخت بازار شهر چانیا

این پروژه توسط مهندسی محلی به نام درانداکیس طراحی و اجرا شد که درواقع اقتباسی از بازار سرپوشیده‌ی مارسیل بود. این بازار طرحی صلیبی شکل دارد و دارای چهار درب جهت ورود و خروج است که هر درب در یک گوشه‌ی این بنای صلیبی شکل واقع شده است. این بازار هفتاد و شش فروشگاه را در خود جای داده است که این فروشگاه‌ها در ضلع‌های این طرح صلیبی شکل سازماندهی و ترتیب داده شده‌اند.

افتتاح رسمی اين بازار شهر توسط جناب آقای الفدریوسو نیزلوس، نخست وزیر وقت یونان در چهارم دسامبر سال 1913 صورت گرفت( سه روز بعد از مراسم اتحاد جزیره‌ی کرت و یونان).

بازار شهر چانیا
بازار شهر چانیا

کمی قبل‌تر از جنگ کرت در ماه می سال 1941، یک پناهگاه مخصوص حمله‌ی هوایی در قسمت جنوب شرقی بازار چانیا تکمیل شد. در طول دوره‌ی اشغال کرت، بازار شهر چانیا توسط آلمان‌ها برای تامین نیازهای ارتش اشغالگر مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در سال 1980، بازار چانیا توسط وزارت فرهنگ به‌ عنوان یک اثر تاریخی محافظت شده ثبت شد.

بازار شهر چانیا
بازار شهر چانیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *