اولین قبرستان در آتن

Loading...

اولین قبرستان آتن

اولین قبرستان آتن، قبرستان رسمی شهر است و اولین قبرستانی می‌باشد که ساخته شده است. این قبرستان در سال 1837 باز شد و خیلی زود تبدیل به یک قبرستان مشهور برای یونانی‌ها و خارجی‌ها گردید. قبرستان در پشت معبد المپیای زئوس و استادیوم پاناستاییک آتن در آتن مرکزی قرار گرفته است. ورودی اصلی در شمال غربی قبرستان قرار دارد و رو به میدان کوچکی در انتهای خیابان آناپافسئوس ( خیابان آرامگاه ابدی) می‌باشد.

در این قبرستان سه کلیسا وجود دارد. کلیسای اصلی، يکي از اين کليساها،کلیسای سنت تئودور می‌باشد که پشت ورودی مدرن قبرستان قرار دارد و  کلیسای دوم و کوچکتری نیز وجود دارد که به سنت لازاروس تعلق دارد. کلیسای سوم که سنت چارلز نام دارد یک کلیسای کاتولیک می‌باشد.

این قبرستان یک محوطه‌ی خیلی بزرگ دارد که قدم زدن در آنجا خالی از لطف نیست. قانوني که در این قبرستان وجود دارد اين است که اجساد مردگان فقط سه سال درون قبر مي‌ماند و بعد از آن مسئولان قبرستان قبر را حفاری می‌کنند و استخوان‌های مردگان را در یک مکان مخصوص نگهداری می‌نمایند و به این صورت محل دفن برای افراد فوت شده بعدی محیا می شود.

اولین قبرستان آتن
اولین قبرستان آتن

تاریخچه

در یونان، برای بنای یادبود از کلمه‌ی (mnimeio) و برای آرامگاه از کلمه‌ی (mnima) استفاده می‌کنند. هر دو کلمه از واژه ی “mnimi” یا خاطره نشات می‌گیرند، و قبرستان‌ها را تبدیل به محلی می‌کنند که مرگ، زندگی و استمرار در آن جريان دارد.

اولین آرامگاه آتن در سال 1837 به وسیله‌ی هئیت سلطنتی در اين مکان تاسیس شد و از آن زمان به بعد این محل دائما در حال کار و فعالیت بوده است. این قبرستان، قدیمی ترین آرامگاه در دوران مدرن آتن می‌باشد. در دهه‌ی 1940 این قبرستان گسترده‌تر شد و شامل بخشی برای پروتستانی‌ها و یهودی‌ها شد، در حالی که کاتولیک‌های زیادی در بخش پروتستان‌ها وجود دارند. بنابراین محل‌های تدفینی برای پروتستان‌ها و یهودی‌ها نیز فراهم گرديد.

صلح و آرامش این نقطه استثنائی می‌باشد؛ این محل کاملا در تضاد با شهرداری اطراف می‌باشد. از این محل با پرچین‌ها و درختان آرایش شده‌اش خیلی خوب محافظت می‌شود. این‌ قبرستان، با سنگ قبرهای هنری و فضای سبز اطرافش کامل می‌شود.

جدا از  مقبره ” دوشیزه خفتهِ” رمزآلود، 1000 مجمسه، معبد، سنگ قبر و بنای یادبود چشمگیر دیگری نیز وجود دارد که به وسیله‌ی هنرمندان گذشته و حال یونانی ساخته شده‌اند.

افراد مشهور زیادی در اولین قبرستان آتن دفن شده‌اند. در این محل شما مقبره‌های بسیار زیادی از مردمی که نقش مهمی در تاریخ یونان داشتند خواهید یافت. آرامگاه ملینا مرکوری، که یک بازیگر معروف بود در نزدیک ورودی قبرستان می‌باشد. در حقیقت اینجا یک نمایشگاه با حجاری‌های خوب و تاریخچه‌های جالب از شخصیت‌های معروف دو قرن گذشته می‌باشد.

مجسمه ی دوشیره خفته در اولین قبرستان آتن
مجسمه ی دوشیره خفته در اولین قبرستان آتن

 مقبره‌های پر ابهت در اولین قبرستان آتن

اين قبرستان شامل چندین آرامگاه پرابهت و برجسته می‌باشد.

آرامگاه‌هایی همچون آرامگاهی که بر روي آن مجسمه‌ی معروف دختر جوان قرار دارد و با نام ” دوشیزه خفته” (کیمومنی) معروف است. این مجسمه به وسیله‌ی گیانولیس چالپاس، سنگ‌تراشی از جزیره‌ی تینوس تراشیده شد. این مجسمه برای دختری 18 ساله در سال 1878 طراحی شده است. علت مرگ این دختر دو روايت متفاوت دارد؛ روايت اول اینکه این دختر بخاطر اینکه پدرش او را از بودن با معشوقه‌اش که یک خواننده‌ی اپرای ایتالیایی بود منع کرد، دست به خودکشی زده است. روايت دیگر اینکه او به دلیل ابتلا به بیماری سل دار فانی را وداع گفت. مجسمه‌ي دختر با ظاهر با صلابتش گويي به خوابي عميق فرو رفته است. این اثر هنری به مقبره‌های بزرگان ادبیات باستانی و سبک‌های یونانی شباهت دارد. بر طبق اين سبک، مرگ یک خواب بدون رویای ابدی است و این مجسمه نيز دقيقا بیانگر اين موضوع است.

یکی ديگر از تحت تاثیرگذار‌ترین آرامگاه‌ها، مقبره‌ي جورجیوس آوروف می‌باشد. او یک تاجر یونانی بود. مجسمه او نشان می‌دهد درحالی که چهار شیر گوشه‌های آرامگاه او را احاطه کرده‌اند، او بر روی یک سکو نشسته است.

مقبره‌ی باستان‌شناس آلمانی بنام هنریچ اسچلیمان، به وسیله‌ی ارنست زیلر طراحی شده است. این مقبره بیانگر معبد باستانی یونان می‌باشد. اين قبرستان يادآوري از یونان باستان است. مقبره‌های بسیاری از افراد با مجسمه‌ها و یادبودهای نئوکلاسیکی تزئین شده‌ است.

شخصیت‌های قرن بیستمی هم در این قبرستان دفن شده‌اند. يکي از اين شخصيت‌ها “جرجیوس سفریس” شاعر يوناني و برنده‌ی جایزه نوبل است. شهرداری آتن امور کنترل و محافظت از قبرستان را به عهده دارد. اين قبرستان به عنوان يک ميراث فرهنگي و تاريخي در يونان محسوب مي‌شود.  قهرمانان انقلاب یونان، سیاست‌مداران، شاعران، هنرمندان، خردمندان و نجیب‌زاده‌ها همگی در اینجا مقبره و یادبود دارند.

مقبره جورجیوس آوروف
مقبره جورجیوس آوروف

طبیعت در قبرستان

اولین قبرستان آتن یا قبرستان شهری، یک محل آرام در شهر می‌باشد که با درختان بزرگ زیتون، کاج و سرو و همچنین بوی دلپذیر محیط اطراف پر شده است. اگرچه این قبرستان اکیدا به‌عنوان پارک شناخته نمی‌شود، اما این قبرستانِ سرسبز از گیاهان بی‌شمار و درختان انبوه پر شده است و همچون یک باغ به نظر می‌رسد. این درختان وظیفه‌ی خطیر تازه کردن هوا و ایجاد یک محیط آرام که از ویژگی‌های یک قبرستان نمی‌باشد را برعهده دارد. عجیب نیست که ببینیم مردم برای گشت و گذار به اینجا آمده اند، قدم می‌زنند یا در فعالیت هایی شرکت می‌کنند که شاید در یک قبرستان معمولی به عنوان یک امر طبیعی شناخته نمي‌شود. باغبانی هم توسط شهرداری و هم توسط مردم محلی داوطلب در حد کمال در اینجا انجام مي‌گردد.

اولین قبرستان در آتن
اولین قبرستان در آتن

اطلاعات کاربردی

اگرچه از لحاظ موقعیتی و فیزیکی، این قبرستان کاملا در مرکز آتن قرار دارد، اما بنظر می‌رسد اینجا همچون اسمش جدا شده و متروکه است. این قبرستان همچون یک آبادی آرام بخش یا یک جزیره‌ی آرام بنظر می‌رسد.

اولین قبرستان آتن یک محل عجیب اما خوشایند برای بازدید می‌باشد. برای لحظه‌ای جزیره‌ها، ساحل‌ها و چشم انداز‌ها را فراموش کنید، و به این زمین‌های باستانی دقت کنید که در آن خانواده‌هاي سلطنتی یونانی و عالی رتبه آرمیده اند. بازدید از اولین قبرستان آتن در لیست اولویت ” جاهایی که باید حتما دیده شود” هر کسی نخواهد بود، اما توصیه‌ی ما را قبول کنید و از اینجا دیدن کنید. چرا که اینجا یک تجربه‌ی احساسی و افسون کننده خواهد بود که می‌تواند درک عمیق‌تری از شهر و ساکنان آن به ما بدهد. چرا که راه رفتن در اولین قبرستان آتن مانند راه رفتن در گالری هنری می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *