استوآي آتالوس

Loading...

استوآي آتالوس

بنای تاریخی استوآي آتالوس در اصل توسط آتالوس دوم، پادشاه پرگامون در فاصله سالهای 138 تا 159 پیش از میلاد مسیح (ع)، به عنوان هدیه‌ای به مردمان شهر تاریخی آتن در یونان باستان در ازای دانشی که از فیلسوف مشهور آتنی، كارنياديس آموخت و بر اساس سبک معماری هلنیستی در دامنه جنوبی مجموعه تاریخی آکروپولیس در کنار تئاتر مشهور دیونیسوس (Dionyssos) با قدمتی 2400 ساله ساخته شد که در نزدیکی آن نیز در دروازه هادریانوس و ستون‌های معبد المپیاي زئوس قرار دارد. آنچه که او به شهر هدیه داد، یک ساختمان دو طبقه با نمایی از ستونهای مرمرین در جلو و تعدادی مغازه در پشت بود.

عبور متروی آتن از کنار بنای تاریخی استوآي آتالوس
عبور متروی آتن از کنار بنای تاریخی استوآي آتالوس

ساختمان استوآي آتالوس

در ساخت استوآي  آتالوس که در حال حاضر در مجاورت یکی از خطوط اصلی متروی آتن بعنوان یکی از قدیمی‌ترین متروهای جهان واقع شده است، از سنگ مرمر سفید برای نما و ستونها و سنگ آهک برای دیوارها استفاده شده است. براساس متون تاریخی آتنی‌ها در هزاران سال قبل از استوآ آتالوس که در نزدیکی تئاترهای مشهور آن دوران قرار داشته، علاوه بر یک مرکز خرید، به عنوان نوعی محل تجمع و هواخوری نیز استفاده می کرده‌اند.

 استوآي آتالوس پیش از بازسازی
استوآي آتالوس پیش از بازسازی

این بنای تاریخی که می‌توان در اصل آن را یک مرکز خرید دانست، 116 متر طول و 42 مغازه داشته که تمامی آنها دارای پنجره‌ای رو به بیرون بوده و تا حدود 150 سال پس از احداث به فعالیت خود ادامه می‌دادند تا اینکه توسط اقوام بدوی هیرولیون (Herulian) تخریب شد.

بازسازي بنا

بنای تاریخی استوآي آتالوس که برای قرنها همچنان پابرجا بوده و بسیاری از اجزای اصلی آن از جمله سقف بنا کیفیت اصلی خود را حفظ کرده بودند، در فاصله سالهای 1953 تا 1956 با استفاده از سنگهای معدن پیریایوس که در هزاران سال قبل از آنها برای ساخت این بنا استفاده شده بود، در قالب پروژه ای 4 ساله با کمک علمی دانشکده مطالعات کلاسیک آمریکا در آتن و کمک مالی خانواده راکفلر، برپایه اصول تاریخی معماری و و اسناد برجای مانده ار نمونه اصلی بطور کامل بازسازی شد.

نمای کاملی از استوآي آتالوس پس از بازسازی
نمای کاملی از استوآي آتالوس پس از بازسازی

استوآي آتالوس 50 سال پس از بازسازی کامل در تاریخ 3 سپتامبر 2006 بعنوان یک موزه میزبان نخستین بازدیدکنندگانش بود که از آثار تاریخی به نمایش درآمده در آن می توان به یک ساعت آبی منحصر به فرد، مجسمه های مرمرین زیبا، اشیاء برنزی، سفالی و شیشه ای شامل ظروف مجسمه، سلاح و سکه با قدمتی بین 2500 تا 2700 سال اشاره کرد. این بنا در طی قرنها میزبان رویدادهای تاریخی فروانی نیز بوده است که در آخرین آن مراسم امضای معاهده عضویت 10 کشور اروپایی قبرس، جمهوری چک، استونی، لتونی، لیتوانی، مجارستان، مالت، لهستان، اسلواکی و اسلوونی در اتحادیه اروپا در تاریخ 16 آوریل 2003 مي‌باشد.

آثار تاریخی به نمایش درآمده در استوآي آتالوس
آثار تاریخی به نمایش درآمده در استوآي آتالوس

حرف آخر

گردشگرانی که به آتن سفر می کنند، اگر قصد بازدید از استوآ آتالوس را دارند، بهتر است در هتل مشهور و لوکس بوتیکیو (Boutique) در نزدیکی این بنای تاریخی در منطقه تاریخی سیری در مرکز شهر زیبای آتن اقامت کنند. این هتل از امکانات متنوعی همچون  Wi-Fi رایگان، دیوارها و پنجره‌های عایق صدا بدلیل آلودگی صوتی و آلودگی هوای بسیار بالای آتن، رستورانهایی با غذاهای متنوع، اتاقهایی با طراحی زیبا، مبلمان شیک و حمام‌های سنگ مرمر بهره می‌برد. هتل بوتیکیو همچنین داری صبحانه گرم بوفه بوده و تمام خدمات ارائه شده در آن بصورت 24 ساعته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *