استادیوم پاناستاییک آتن

Loading...

استادیوم پاناستاییک آتن

استادیوم پاناستاییک آتن، این ورزشگاه به (سنگ مرمر زیبا) شناخته شده است و تنها ورزشگاه در جهان است که به طور کامل از سنگ مرمرساخته شده و این ورزشگاه چند منظوره در آتن است که یکی از جاذبه های اصلی آتن به شمار میرود. این ورزشگاه 50.000 صندلی دارد و در سال 330 قبل از میلاد مسیح افتتاح و در سال 1869 بازسازی و کاوش شده است و میزبان افتتاحیه و اختتامیه المپیک در سال های 1870 و 1875 بوده و برای اولین بار در سال 1896 محل برگزاری 4 ورزش از 9 ورزش المپیک بوده است و همچنین المپیک 2004 در این ورزشگاه انجام شد و همچنین برای مقاصد مختلف در قرن 20 مورد استفاده قرار گرفت.

استادیوم پاناستاييک آتن در گوشه­ ای از یک استادیوم باستانی واقع‌شده و برای قرن­ها میزبان بازی­هایی بوده که ورزشکاران در مسابقاتی که ما امروزه آن­ها را به‌عنوان مسابقات دوومیدانی و پیاده ­روی می­شناسیم، شرکت می­کردند. بازی­ها که از دوران باستان در فضایی به‌ دور از شهر در مکانی برگزار می‌­شد که شامل برنامه­ های فستیوال بودند و جشنواره ­های پانتانایی در سال­های 565 و 566 قبل از میلاد مسیح رخ می­داده. هنگامی‌که لیکورگوس سخنران در سال 338 قبل از میلاد مسیح مسئولیت­های آتن را به عهده گرفت، در آثار عمومی انجام‌شده در شهر در ساخت ساختمان استادیوم مشارکت نمود.

استادیوم پاناستاییک
نمايي تاريخي از استادیوم پاناستاییک

طراحي استاديوم

دره­ای مابین تپه آرتمیس و ارتفاعات پست مقابل آن، فضاهای زیاد برای ماهیگیری در شهر را ايجاد کرده و با تنظیماتی ایده­ آل بر روی منابع آبی رودخانه­ ایلیسوس مکانی ایده­ آل برای پیاده کردن تلقی می­‌شده است. آنجا یک مکان خصوصی بوده اما صاحب آن، دنیل، آن را در جهت ساخت‌وساز یک استادیوم به دولت واگذار کرد. اکثریت کارهای برداشت زمین، دره را به یک محوطه با ویژگی­های استادیوم یونان تبدیل می­‌کرد

استادیوم لیکرگوس برای اولین بار در سال 329- 330 قبل از میلاد مسیح برای جشن­های پانتانایای بزرگ که در آن مسابقات آتلانتیک برای مردان در آن اجرا می­ شده، مورداستفاده قرار گرفت. در زمان رومی­ها، شهر آتن دیگر قدرت سیاسی نداشت. با این‌ حال، این شهر از یک شکوفایی فکری و هنری جدید تحت سلطنت امپراطور هادریان، مابین سال­های 117 تا 138 بعد از میلاد مسیح لذّت می­برد.

در این دوره، ارادت و سوفیست هرودس پسر آتیکيوس بخشی از ثروت گسترده خود را در احداث ساختمان های پر زرق و برق در بسیاری از پناهگاه ها و شهرهای امپراتوری روم صرف کرد. به برکت سخاوت هرودس، آثار قابل‌ توجهی مابین سال­های 139 تا 1394 میلادی در ورزشگاه ایجاد شد که منجر به ایجاد و تغییر قابل‌توجه در ساختار اولیه گردید.

استادیوم پاناستاییک آتن
نمايي از استادیوم پاناستاییک آتن

ساختار استاديوم

تبدیل شکل مستقیم به شکل نعل اسبی، شکل خاصی را به زمین استادیوم پاناستاییک آتن در زمان رومی­ها ایجادکرد و تأسیساتی در فضای تماشاچیان در ردیفی از صندلی­های سفید از سنگ مرمر و معابر طاق دار در زیر دیوار حائل شرقی بر پشت ورزشگاه ساخته شد. در طول مسیر تخته‌سنگ‌های مرمر خط شروع را از خط پایان مجزا کردند. کل مسیر به‌صورت یکپارچه با ستون­هایی با سر مجسمه­ ها از دو جانب مزین شده­ اند. پل مرمری سه قوسی پیچ‌خورده ایلیسوس دسترسی آسان به ورزشگاه از شهر را فراهم نمود.

کل فضا و عمدتاً قطب شمال استادیوم پاناستاییک آتن با مجسمه­ هایی از سنگ مرمر، برنز و حتی طلا مزین شده بود.  مردم آتن تنها به ورزشگاه پانتانایی که در جهان بي‌نظير بوده افتخار می­کردند. برای سالیان سال، آرامگاه هرودس در بالای تپه در سمت چپ ورودی قرار داشته و با متداول شدن دین مسیحیت و ممنوعیت جشن­های بت­ پرستی و نمایش­های وحشیانه از دوران روم، همانند دوئل­های خونین ما بین گلادیاتورها و رقابت میان وحشی­ها، ورزشگاه پانتانایی افتخار و شهرت خود را از دست داد.

باگذشت زمان استادیوم پاناستاییک آتن، چهره­ ای غمگین از فتور و سستی به خود گرفت. همان‌گونه که سنگ مرمرهای پرزرق‌ و برق جزيي از ساختمان­‌هاي  آتن شده و از مجاورت با کوره­های آهک‌پزی تغذیه می­کنند. بر اساس شهادت­ها و شواهد، عمدتاً مسافران اروپایی از این مکان دیدن می­کنند و همچنین شواهدی از آیین­های جادویی که توسط دختران جوان آتن در ویرانه های فضایی خراب‌شده انجام می­شود ارائه می­دهند و هدف دختران از انجام این آیین­ها را یافتن شوهری خوب عنوان می­کنند.

استادیوم پاناستاییک
ساختار قديمي از استادیوم پاناستاییک

بازي هاي المپيک

در میان اولین تلاش ها برای احیای ایده بازی های المپیک، بازی هایی در سال های 1870 و 1875 در استادیوم پانتانایی برگزار شد. به مناسبت المپیاد زاپیان نمایشگاه های یونانی با حمایت از بانی خیر خواه ملت اوانجلیس زاپا برگزار شد. این ایده را  بارون پیر،نجیب زاده ای فرانسوی با یک آموزش کلاسیک صوتی به ارمغان آورد که در سال 1894 کنفرانس المپیک بین المللی را در پاریس برگزار کرد . دمتریوس ویکلاس،رییس انجمن کنفرانس و نماینده ی ژیمناستیک پنلیک  بود که نمایندگان را متقاعد به برگزاری اولین بازی های المپیک مدرن در سال 1896 در پایتخت یونان کرد.

این استادیوم پاناستاییک آتن برای میزبانی بازی های المپیک انتخاب و مرکز مهمی از شهر برای آماده سازی این رویداد بزرگ شد. یکی دیگر از حامیان کشور جرجیوس آوروف عمدتا هزینه هنگفت احیای این ورزشگاه را به عهده گرفته است وجورجیوس وراتوس  مجسمه پرتره سنگ مرمر وی را از سمت راست ورود به استادیوم حک کرد.

ارنست زیلراز اوایل سال 1836 کاوش باستان شناسی آثار این استادیوم پاناستاییک آتن باستانی را کشف و در سال 1896 بر اساس این یافته ها و همچنین یافته های حفاری شده آن را هدایت کرد و آناستاساس متاکساس  طرح بازسازی آن را آماده کرده بود. بازسازی استادیوم از سنگ مرمرپنتلیک به واسظه درجه بالای اعتبار بازسازی بنای تاریخی هرودوس  متمایز است.

اولين بازي هاي المپيک

اولین بازی های المپیک مدرن در 25 مارس آغاز و در اوایل 4 آوریل به پایان رسید که موفقیت بزرگی به شمار میرفت. سیپروس لوییس یونانی پیروز مسابقات ماراتن بود. اولین سروده های المپیک با اشعار poet Costis و موسیقی آهنگساز سیپروس سامانس برای اولین بار در این استادیوم بود که شنیده میشد.در طول قرن بیستم این استادیوم پاناستاییک آتن میزبان رویداد گوناگون از جمله بازی های پن هلنیک و بین المللی شد.

در بازی های المپیک 2004 آتن لحظات تعلیق , عواطف طی مسابقات تیر اندازی و مسابقه ماراتن به عنوان خط پایان را تجربه کرد و پدیده ای از مردم آتن که همانند نامشان مفتخرند اعلام گردید . این استادیوم محل رقابت باشکوه و بازی عادلانه ذهن و بدن از زمان قدیم بوده است.

استادیوم پاناستاییک
بازي هاي المپيک استادیوم پاناستاییک

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *