آگورای باستان آتن

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

آگورای باستان

آگورای باستان، یکی از مهمترین مکان های پایتخت یونان و در شمال غربی آکروپلیس، بین محله های دیسیون و موناستیراکی واقع شده است. آگورای باستان آتن منطقه ی بزرگی از ویرانه های باستانی است و در روزگاران قدیم، قلب آتن بود؛ کلمه یونانی «آگورا» در لغت به معنای «دورهمی و نطق» می‌باشد و اجتماعات سیاسی در آنجا برگزار میشد. موزه بی نظیر آگورا و نوازشگاه آگورا نیز در راهروی اطالوس “پادشاه پرگامون” قرار دارد. به‌جرات می‌توان ادعا‌ کرد که این مکان مهد دموکراسی یونان در دوره باستان بوده‌ است. همچنین می‌توان در این مکان نظری به سرآغاز فرهنگی آتن انداخت.

موقعیت و مکان

آگورای باستان  از سمت دیوارهای شمالی آکروپلیس واقعا دیدنی و شگفت انگیز است … بهترین ورودی آگورا، دروازه شمالی در خیابان آدریانو (نزدیک کلیسای سنت فیلیپ) نزدیک میدان آی او فیلیپو می­باشد. آگورای باستان در یونان با معماری بی نظیر و خیره کننده همواره مسافران و توریست ها را از سرتاسر جهان به خود جذب می­ کند.

آگورای باستان
آگورای باستان

کاربرد تاریخی

در دوران باستان، این مکان محل اجتماع و ملاقات اشراف بوده و مفهوم دموکراسی نیز در همین مکان شکل گرفت. با تمام جریانات تاریخی و سیاسی، این مکان همیشه شلوغ بوده است. در اوایل دوره نوسنگی (سه هزارسال قبل از میلاد)، اگورا یک منطقه­ ی مسکونی بود که قبرستان هم داخلش داشت.

در آتن قدیم (قرن 5 قبل از میلاد) و اوج دوران دمکراسی آتن، شورای شهر، روسای شورا و قضات و دادرسان، همه در آگورای باستان همدیگر را ملاقات کرده و تصمیمات مهم خودشان را اتخاذ میکردند. دادگاه های قانونی نیز در آنجا برگزار میشدند. برخی رویداد های ورزشی و نمایش ها و تئاترها نیز در آگورا برگزار می شد.

سرگذشت آگورای باستان

اما در اوایل قرن ششم قبل از میلاد و در زمان سولون و توسط پسیستراتوس مهاجم، آگورا تبدیل به یک منطقه ­ی عمومی شد. اگرچه خودش در آگورا ساکن شد، اما تمام خانه های دیگر را جابجا کرده و چاه ها را بست و این ناحیه را مرکز دولت آتن قرار دارد. او همچنین سیستم زهکشی ایجاد کرد، فواره هایی ساخت و یک معبد را برای خدایان المپیا بنا کرد. در قرن بعد، آتنی ها ساختمان هایی عمومی ساختند و برای خدایان هفستیون، زئوس و آپولو معابدی بنا کرده و درخت های فراوانی در آگورا کاشتند.

به نظر می‌رسد که محوطه­ ی آگورا در یونان باستان، از نوعی حرمت و قداست نیز برخوردار بود. چراکه متهمین و کسانی که مرتکب جرم یا جنایتی می‌شدند، تا روز شروع محاکمه‌شان از اماکن مقدسه دور نگاه داشته می‌شدند و در عین حال قانون اجازه نمی‌داد که این افراد حتی به محوطه­ ی میدان آگورا نیز وارد شوند.

 

آگورای باستان
آگورای باستان

بناها و آثار تاریخی آگورای باستان

یکی از شاخص ترین بخش های آگورا، ایوان سرپوشیده ای به طول ۱۸ متر است که محل جلوس افسران ارشد و باسیلیوس بود که به نوعی وظایف مشابه پادشاهی را بر عهده داشتند. احتمالا دادگاه مشهور سقراط در سال ۳۹۹ پیش از میلاد نیز در این ایوان سرپوشیده متعلق به قرن شش پیش از میلاد، انجام شده است.

در سال 480 پیش از میلاد، پارس ها بیشتر ساختمانهای آگارا را در محاصره آتن نابود کردند، اما بعدها آتنی ها آنها را دوباره ساختند. آگورا دوباره در زمان های بیزانس و روم، بعنوان یک منطقه مسکونی محسوب میشد. پس از یک سری تعمیرات و بازسازی، در قرن دوم قبل از میلاد به فرم مستطیل شکل نهایی خودش رسید. این منطقه تاکنون اتفاقات زیادی را از سر گذرانده است؛ حمله ی پارس ها در حدود 500 سال قبل از میلاد، رومی ها در 89 سال قبل از میلاد و هرولای در سال 267 پس از میلاد از جمله ی این اتفاقات بوده است.

اما پس از این حملات آتنی ها باز هم این منطقه را سراپا نگه داشته و فعالیت ساخت و ساز رونق داشت. ولی پس از تهاجم اسلاویچ در سال 580 پس از میلاد، آنجا یک مکان متروکه شد. اوج شکوفایی این بنا در زمان پریکلس بود تا اینکه توسط قبیله گوتیک از اسکاندیناوی نابود شد. از دوره بیزانس تا پس از سال 1834، یعنی زمانی که آتن به پایتخت دولت یونان مستقل تبدیل شد، آگورا دوباره به عنوان یک منطقه مسکونی توسعه یافت.

 آگورای باستان
آگورای باستان

معبد هفتاستئوس

در میان مهم ترین بناهای تاریخی آگورا، معبد هفتاستئوس است که به شکل خوبی بعنوان یک معبد باستانی حفظ شده است؛ مردم محلی این معبد را به نام تسیون نیز می شناسند؛ یکی از بهترین مکان هایی است که از دوران یونان باستان باقی مانده و در شرایط فیزیکی مطلوبی به سر می برد و در امان ماندنش را وامدار تبدیلش به یک کلیسای مسیحی است . معماری معبد هفستیون متعلق به سبک دوریک بوده و بسیار شبیه معبد آکروپولیس می باشد.

از قرن هفتم تا ۱۸۳۴، از این معبد بعنوان کلیسای ارتودوکس سنت جورج آکاماتاس استفاده میشد. ابعاد این معبد  ۱۳.۷ متر در ۳۱.۷ متر می­باشد و دارای ۶ ستون در عرض و ۱۳ ستون در طول است. از سنگ مرمر کوه پنتلوس ساخته شده است. مجسمه های تزئینی در این معبد وجود دارد. در قرن ۳ قبل از میلاد درختان و درختچه های (انار، مورد و لورل) در اطراف معبد کاشته شد و یک باغ کوچک در اطراف این معبد ایجاد شد. این معبد از دیدنی­های واقعا تحسین ­بر­انگیز آتن به شمار می رود. در گوشه جنوب شرقی آن نیز معبد باستانی آپوستلز قرار دارد.

 آگورای باستان
آگورای باستان

استوآ اطالوس

همچنین میتوان به استوآ اطالوس که اخیرا بازسازی شده است نیز اشاره نمود. استوآ در واقع یک بازار و راهروی تجاری بود که توسط پادشاه پرگاموس یعنی اطالوس، بین 159 تا 138 سال قبل از میلاد ساخته شد. در آگورای باستانی آتن چندین استوآ مختلف وجود دارد. استوآ در معماری یونان باستان بسیار رایج بود و در واقع به راهروهای سقف دار بزرگ گفته میشد که به روی عموم باز بودند. بزرگترین آنها در آتن استوآی آطالوس بوده است که نام خود را از یک پادشاه یونانی گرفته است.

ابعاد این استوآ ۱۱۵ متر طول در ۲۰ متر عرض است که آن هم تماما از مرمر کوه پنتلوس در نزدیکی آتن ساخته شده است. در داخل این استوآ موزه آگورای باستانی قرار دارد که منزلگاه اشیاء تاریخی بین ۵ تا ۷ قرن قبل از میلاد مسیح است. امروزه آنجا به عنوان یک موزه واقع شده و میزبان بسیار آثاری است که در طول حفاری آگورای باستان پیدا شده است.

دیدنی شناخته شده دیگر آتن در شرق آگورای باستان آتن کتابخانه هادریان است.که در سال ۱۳۲ میلادی توسط امپراطور هادریان روم ساخته شد. بخش اصلی کتابخانه در سمت شرق محوطه قرار داشته که در آن کتابهای ساخته شده از پاپیروس نگهداری میشدند. امروزه از این کتابخانه تنها بخشی از دیوارها و ستونهای آن باقی مانده است. اما در ورودی آن هنوز هم نشان از ابهت باستانی آن دارد.

بازسازی بنا

در همین زمان­ها بود که کلیسای بیزانس آگیو آپاستولوی که 1000 سال پس از میلاد ساخته شده بود، توسط دانشکده آمریکایی بازسازی و مرمت شد. بین سالهای 1972 و 1975، کار بازسازی و حفظ معبد هفستیون انجام شد؛ این منطقه از پوشش گیاهی پاک شد و سقف معبد در سال 1978 توسط سرویس باستان شناسی تعمیر شد.

در سال 1890 کار برای ساخت و ساز راه آهن آتن-پیرائیوس بخشی عظیم از آگورا از زیر خاک خارج کرد. برای حفاری کل منطقه، حدود 400 مجتمع مدرن که مساحتی حدود 12 هکتار را پوشش می­داد، خراب شد. در قرن نوزدهم، چهار پیکر عظیم الجثه از غول ها و خدایان یونان در نمای خارجی ژیمناسیوم توسط انجمن باستان شناسی یونان، تعمیر و مرمت شد.

در هنگام مرمت و بازسازی آگورا، ساختمان های جدیدی نیز بدان اضافه گردید از معروفترین آنها می توان به نوازشگاه واقع در قسمت مرکزی بخشی که از زیر خاک بیرون آورده شده بود، اشاره کرد. در آگورای باستانی آتن سازه ها و محوطه های بسیار مهمی قرار دارد که هر کدام به منظور خاصی بنا شده بودند. به عنوان مثال تالارهای مختلفی که هر کدام به منظور برگزاری جلسات یا تجمعات خاصی صورت میگرفتند.

حرف آخر

وقتی از در ورودی وارد میشوید بزرگی محوطه مطمئنا شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مطمئن باشید یکی از بهترین تجارب سفر خود را در آتن و به ویژه در آگورای باستان خواهید داشت. اینجا یکی از مهدهای تمدن بشری است. تمدنی که سرچشمه­ تمدن مدرن امروز بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *