آکروپولیس

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

آکروپولیس

اگر قصد سفری به آتن پایتخت یونان داشته باشید، احتمالا آکروپولیس اولین جایی است که دلتان بخواهد آن را از نزدیک ببینید. بعد از یک پیاده روی طولانی، منظره ای مسحور کننده را خواهید دید که الهام بخش بسیاری از مسافران خارجی، شاعران و نویسندگان قرن 18م بود.

پیش تر به دلیل تصرف یونان توسط امپراطوری عثمانی، سفر به آتن دشوار بود و این شهر برای دنیای خارج به یک راز تبدیل شده بود. یونانیان باستان شهرهایشان را در اطراف تپه ها می ساختند تا بتوانند به آسانی از آن ها دفاع کنند. بعدها از بالای تپه ها به عنوان قلعه ها و مکان های عبادت استفاده می شد. «آکروپولیس» در زبان یونانی به معنای «شهر بالایی» یا «بلند شهر» می‌باشد.  چندین آکروپولیس در یونان وجود دارد اما آکروپولیس معروف این کشور در شمال شرقی آتن قراردارد و حدود 156 متر بالاتر از بقیه شهر است.

آکروپولیس
نمايي از آکروپولیس باستاني شهر آتن

واژه آکروپولیس

آکروپولیس یک دژ تاریخی به همراه سازه های قدیمی می باشد که نشان از عظمت معماری در یونان باستان دارد. اگرچه اعتقاد بر این است که این بنا در هزاره چهارم پیش از میلاد ساخته شده ولی در واقع قدمت آن به قرن پنجم پیش از میلاد باز می گردد. زمانی که پریکلس رهبر یونان بود و مهم ترین بناها ایجاد شد. بنای تاریخی در آن دوران که به «عصر طلایی آتن» نیز مشهور است برای احترام گذاشتن به الهه پشتیبان شهر، «آتنا» ساخته شد. شهر باستانی آکروپولیس شامل «پارتنون»، «ارکتیون»، معبد «آتنا نایک» و «پروپیلیا» می باشد. در شمال شرقی آکروپولیس، «آروپاگوس» (سنگ آرس) قرار دارد که در آن دوران دادگاه عالی پرونده های جنایی و مدنی بوده است.

آکروپولیس
آکروپولیس

پارتنون، نماد عظمت معماری یونان باستان

پارتنون یک نمونه عالی از نظم و ترتیب در معماری یونان باستان است که ساخت آن از سال 447 قبل از میلاد شروع شد و 9 سال بعد یعنی در سال 438 قبل از میلاد تکمیل شد. طراحی آن به دو طراح برجسته به نام های کالیکریتس و ایکتینوس سپرده شد و معمار و مجسمه ساز مشهور آن زمان، فیدیاس، ساخت و آرایش آن را بر عهده داشت. برای ساخت آن از نوعی مرمر سفید استفاده شده است. داخل آن دو اتاق وجود داشت که در اتاق شرقی مجسمه ای طلایی از آتنا قرار داشت و اتاق غربی هم به عنوان خزانه استفاده می شد.

نقوش پارتنون

حاشیه زینتی حکاکی شده روی دیواره فضای داخل، صفوف منظم مردم آتن را نشان می دهد که در حال عبادت الهه مقدسشان یعنی آتنا می باشند. مقامات آتنی در حال راه رفتن، پیرمردها به عصا تکیه داده، روحانی ها حیواناتی را برای هدیه با خود می برند، خانم ها در حال حمل بافتنی های تازه ای برای آتنا هستند و خدایان در حال تماشای آن ها هستنند. چیزی که اکثر مردم راجع به آن اطلاع ندارند این است که بالای سرستون های پارتنون با رنگ های متضاد مصور شده است. رنگ این اثر هنری از مواد رنگی طبیعی مانند سیلیکات مس آبی رنگ و اکسید آهن قرمز رنگ بدست آمده است.

تصویر زیر بیانگر یک نمونه از آن است.

آکروپليس
نمونه ای از نقوش با رنگ های متضاد که در پارتنون یافت می شود

در قرن پنجم میلادی، معبد پارتنون تبدیل به کلیسا شد. سپس بعد از تصرف توسط ترک ها به عنوان مسجد و بعد از آن هم به عنوان انبار باروت استفاده می شد. در سال 1687 توسط ونیزی‌ها بمباران شد و تا حدود زیادی نابود گردید. بعدها در قرن نوزدهم، لرد الگین سفیر بریتانیا با کسب اجازه از سلطان بیش از نیمی از مجسمه ها را به لندن انتقال داد که هم اکنون نیز در موزه لندن قابل مشاهده هستند.

برگشت دادن آن ها به آتن یک مسأله فرهنگی است که هنوز حل نشده باقی مانده است.

ارکتیون

ارکتیون در سال 406 قبل از میلاد مسیح در جایی کامل شد که طبق افسانه های قدیمی یونان، آتنا و «پوزیدیون» (نام خدای دریا در افسانه های یونان باستان) در آن جا بر سر «پشتیبان» شدن شهر رقابت می کردند. آتنا نیزه اش را بر زمین کوبید و یک درخت زیتون در آن جا ظاهر شد. آتنا پیروز گردید و نام «آتن» نیز به همین دلیل به این نام مشهور شد. عمارت به خاطر درگاه زیبا و مجسمه دوشیزه ها که در واقع ستون هایی برای نگه داری ایوان می باشند شناخته شده است.

اکنون چهار عدد از این مجسمه ها در موزه آکروپولیس و پنجمی در موزه بریتانیا قرار دارد.

آکروپليس
ارکتیون

معبد آتنا نایکی

یک معبد کوچک و ظریف نرسیده به پروپیلیا وجود دارد که ساخت آن در سال 424 قبل از میلاد تمام شد و معبد آتنا نایکی نام گرفته است. کتیبه های نقش بسته روی دیوار آن نبرد «پلاته» را نمایش می دهند که حاکی از دفاع یونانی ها در برابر ارتش خشایارشاه هخامنشی است. در نهایت می رسیم به مکانی که توسط خود یونانیان به طرز شگفت آوری تحسین شده است. یک دروازه عظیم در انتهای غربی، جایی که تنها ورودی عمارت بود، پروپیلیای بزرگ در سال 432 قبل از میلاد درست پیش از جنگ های «پلوپونیسین» ساخته شد.

معبد آتنا نایکی

سازمان یونسکو در مارس 2006 آکروولیس را به عنوان یک میراث جهانی ثبت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *