آکادمی آتن

Loading...

آکادمی آتن

ساختمان اصلی آکادمی آتن یکی از بناهای برجسته‌ی شهر است. این ساختمان که به آکادمی باستانی افلاطون نیز شهرت دارد، برای اولین بار در تاریخ 18 مارس سال 1926 تاسیس شد و منشور خود را به تصویب رسانید. آکادمی به سه دسته اصلی تقسیم شده است: علوم طبیعی، ادبیات و هنر، علوم سیاسی و اخلاقی.

این ساختمان در دو مرحله ساخته شد. یعنی در طی سال‌های 1859-1863 و سال‌های 1868-1885 بر طبق مطالعات معمار دانمارکی‌اش تکمیل شد.

آکادمی آتن در نزدیکی آکروپولیس بین خیابان فانپسیتیمو و خیابان آکادیمیاس واقع شده است. از این محل می‌توانید تا مرکز شهر آتن یک پیاده‌روی راحت داشته باشید. اگرچه که ورود به آکادمی آتن برای عموم مردم آزاد نیست، اما حتی دیدن نمای این ساختمان زیبا نیز خالی از لطف نیست و ارزش بازدید دارد.

در هر سمت ایوانِ این بنای یادبود یونانی، دو مجسمه وجود دارد: در سمت راست آپولوی گیتار نوزا (3.71 متر ارتفاع)، و در سمت چپ آتنای مدافع (4.11 متر ارتفاع) به چشم می‌خورد که در ادامه بیشتر توضیح داده می‌شود.

آکادمی آتن
آکادمی آتن

 

آکادمی، باشکوه‌ترین بنای نئوکلاسیک در آتن

آکادمی باشکوه‌ترین ساختمان در میان ساختمان‌های نئوکلاسیک می‌باشد که در طی قرن نوزدهم در آتن ساخته شده است. برای طراحی آن از معبد باستانی آتنا در آکروپولیس الهام گرفته شد.

در اوایل قرن نوزدهم، آتن نسبتا یک شهر کوچک با خیابان‌های باریک بود که در اطراف آن، ویرانه‌های تاریخی و باستانی به چشم می‌خورد. زمانی که یونان استقلال خود را در سال 1832 برای بار دوم بدست آورد، آتن به عنوان پایتخت جدید اعلان شد. از آن پس شهر، سوار بر جنون و علاقه‌ی شدید به ساختمان‌سازی شد و تمام نهادهای تازه ساخته شده را در خود جای داد. یک دانشگاه، یک کتابخانه، یک پارک ملی، یک ساختمان مجلس و حتی یک عمارت از جمله بناهایی بودند که پس از استقلال دوباره ساخته شدند. یکی از پرابهت‌ترین ساختمان‌ها که در طی این دوره برپا گردید، آکادمی آتن، یعنی خانه‌ی آکادمی ملی یونان بود.

ساختمان آکادمی

ساختمان توسط تئوفیل هانسن، یک معمار دانمارکی در طی یک آموزش کلاسیک طراحی شد. هانسن قبلا با برادرش کریستین بر روی ساختمان دانشگاه کار کرده بود و پس از آن کتابخانه‌ی ملی را نیز طراحی کرد. این سه ساختمان همه در کنار هم ساخته شده‌اند، و به اصطلاح “گروه سه گانه معماری” آتن را شکل دادند و با این نام مشهور هستند.

آکادمی، تحسین برانگیزترین ساختمان از بین این سه ساختمان می‌باشد. این ساختمان مرمری بین سال‌های 1859 – 1885 تحت نظارت ارنست زیلر شاگرد هانسن ساخته شد.

آکادمی آتن
آکادمی آتن

طراحی

ساختمان آکادمی شامل یک معبد آمفی پروستایل مرکزی می‎‌باشد (یعنی یک ایوان جلویی و عقبی دارد) که توسط یک ستون‌بندی به دو بال یا جناح وصل می‌باشد، و هر کدام یک معبد نئوکلاسیک دارند. طراحی معبد مرکزی، با یک ایوان ایونیک (نوعی سبک معماری، با ستون‌هایی که دارای شیار بوده و سرستون آن مثل شاخ قوچ پیچیده است) در قسمت شرقی در آکروپولیس انجام شد. مجسمه‌های آزادی در مقابل کلیسا توسط لئونیداس دروسیس ساخته شده‌اند. آنها تفسیر ایالت‌های معروف پارتنون (معبد و نیایشگاهی باستانی در آکروپولیس آتن) هستند و سمبل تولد الهه‌ی خرد و دانایی یعنی آتنا هستند.

درون آکادمی با هشت نقش دیواری بزرگ طراحی شده است، که به وسیله‌ی هنرمند آلمانی نقاشی شده‌اند. آن هشت نقش افسانه‌ی پرومتئوس ( پرومتئوس در اسطوره‌های یونانی، یکی از تیتان‌ها و پسر یاپتوس و کلیمنه و خدای آتش است) را انتخاب کردند. افسانه‌ای که آتش را از زئوس دزدیدند و آن را به میراها دادند. در اوایل قرن نوزدهم در طی جنگ استقلال، چهره‌ی اساطیری پرومتئوس به انقلابی‌ها الهام داد.

مجسمه آتنا در آکادمی
مجسمه آتنا در آکادمی

 اطراف معبد اصلی دو ستون بلند ایونیک به همراه مجسمه‌ی آتنا (الهه‌ی خرد، هنر، تمدن، رفاه، و عدالت) به چشم می‌خورد که لباس رزمی پوشیده و یک سپر و نیزه نیز در دستانش نگه داشته است. در سمت دیگر آپولو (خدای موسیقی و شعر) انتخاب شده که یک چنگ در دست چپ خود نگه داشته است. هر دو مجسمه توسط لئونیداس دروسیس تراش خورده‌اند.

وی همچنین دو مجسمه‌ی دیگر ساخت، که در دو طرف راه پله‌ای قرار گرفته که به آکادمی می‌رسد. آن‌ها مجمسه‌های فیلسوف‌های معروف یونانی به نام‌های افلاطون و سقراط هستند.

نمای خارجی ساختمان

نمای خارجی ساختمان آکادمی آتن با سنگ مرمر طراحی شده است. یک سمت آن به دانشگاه آتن و سمت دیگر آن به سمت باغ آکادمی می‌باشد. این بنا از سمت شمال به خیابان آکادیمیا و از شرق به خیابان سینا می‌رسد.

ساختمان شامل یک بخش مرکزی با دو جناح می‌باشد، و ویژگی‌های خاص و دلنوازی را نشان می‌دهد. به طور کلی اینجا به وسیله‌ی بسیاری از متخصصان یونانی و خارجی مورد تحسین و تایید قرار گرفته است. ساختمان آکادمی آتن یکی از ساختمان‌های نئوکلاسیک نفیس است. ارولاندوس تاکید می‌کند که:

“رمز زیبایی آکادمی نه تنها در خطوط هماهنگ و اندازه‌های دقیق ابزاری آن، بلکه در شکل وظاهر ساختمان نیز می‌باشد؛ این شکل و ظاهر یک سند محکم برای برتری و چشم‌نوازی این بنا می‌باشد. این آرایش تو رفتگی‌ها و برآمدگی‌های منظم، منجر به تغییرات حاد شدت نور و ایجاد سایه بین سطوح عمودی ساختمان می‌شود.”

 ساختمان آکادمی آتن با یکسری از مجسمه‌های تزیین شده است، که در طی ده‌ها از دهه‌ی 1870 تا اواسط دهه‌ی 1880 بنا شده بودند.

آکادمی آتن
آکادمی آتن

فعالیت‌ها و بخش‌های مختلف آکادمی آتن

آکادمی آتن یک نهاد مستقل و متکی بر خود است. مسئول اجرایی اصلی آن یک شورای 9 نفره است. این شورا شامل رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور، دبیرکل، دبیر انتشارات، دبیر جامع، رئیس‌جمهور اسبق، و رؤسای سه وزارت‌خانه کشور می‌باشد و در هنگام جلسات رئیس جمهور، سناتور و تمام اعضا را گردهم جمع می‌کند.

فعالیت‌های آکادمی شامل: گزارش‌های خاص، گفت و گو‌ها و ارائه‌ها؛ انتشارات خاص، تحقیقات و پروژه ها؛ عملیات آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و کارهای گروهی و غیره….

آکادمی دارای یک کتابخانه‌ی مرکزی غنی و چندین کتابخانه‌ موضوعی و کوچک و کلکسیون‌های مختلف می‌باشد. آکادمی 14 مرکز تحقیقات، و 7 دفتر تحقیقات را اداره می‌کند و 4 بنیاد وابسته دارد. از این رو یک بنای فرهنگی و علمی به شمار می‌رود.

آکادمی مدال‌های رقابت‌های علمی مختلف (طلا، نقره، برنز)،جایزه‌های علمی و سایر افتخارت ملی و بین‌المللی را نگهداری و از آنها مراقبت می‌کند. همچنین خود آکادمی مسئولیت برگذاری بسیاری از همایش‌ها و مسابقات بزرگ علمی و پژوهشی را بر عهده می‌گیرد. بهترین و مهمترین جایزه‌ای که توسط آکادمی آتن اهدا می‌شود، مدال افتخار است. این جایزه هر چهار سال یکبار بر طبق یک سیستم فهرستی به یک دانشمند یونانی، شخصیت ادبی، موسیقی‌دان، سراینده، نقاش، معمار یا مجسمه‌ساز؛ بخاطر فاکتورهای تاثیرگذار آن فرد در زمینه علمی، فرهنگی یا هنری داده می‌شود. در نتیجه آکادمی همچنین در فعالیت‌های مهم اجتماعی درگیر است.

آکادمی در گستره‌ی وسیعی از وقایع علمی، فرهنگی و اجتماعی شرکت می‌کند. فعالیت‌های مختلف آن شامل برگذاری کنفرانس‌های بین المللی به عنوان نمایشگاه رسمی یونان و ایجاد و حمایت از پژوهش‌های تحقیقاتی می شود. همچنین در سال 2002، بنیاد تحقیقات پزشکی آکادمی آتن نیز تاسیس شد.

اگر سفری به آتن داشتید بازدید از این آکادمی شکیل و نفیس را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *