آنو پُلی

Loading...

آنو پُلی (بالاشهر)

شهر قدیمی تسالونیکی  آنو پُلی و یا بالاشهر در قسمت شمالی شهر قرار گرفته است. در قديم اينجا محله‌ی قدیمی عثمانی‌ها بود، که جمعیت بزرگی از یهودی‌ها نیز در آنجا زندگی می‌کردند. در آنجا می‌توانید کلیساهای بیزانس و صومعه‌های بی‌شماری را بیابید. تنها صومعه‌ی فعال از بین 20 صومعه‌ی اینجا معبد ولاتادون می‌باشد.

آنو پُلی قسمت تاریخی و قدیمی شهر است که به خاطر قرار داشتن در بالای تپه به «بالاشهر» هم معروف است. این ناحیه از خیابانی به نام اودوس الیمپیادوس قابل دسترسی است و به‌خاطر وجود گذرگاه‌های مارپیچ مانند و پر شیب معروف می‌باشد. فواره‌های زیادی از دوران عثمانی باقی مانده است، که تأثیرات ترک‌ها بر این محله را نمایان می‌کنند. کلیساهای ارزشمند و تاریخی بسیاری در این ناحیه وجود دارد که برخی از آن‌ها کلیسای سنت کاترین، کلیسای پیامبر الیاس، کلیسای تاکسی آرتْس و به ویژه کلیسای اوسیوس داوید هستند. این کلیسا‌ها  در قرون 5 و 6 ميلادي ساخته شده‌اند و به خاطر موزاییک کاری بی‌نظیر آنها دارای شهرت خاصی هستند و گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کنند.

آنو پُلی
آنو پُلی

تاريخچه آنو پُلی

بالاشهر سنتی‌ترین بخش شهر است، چرا که آنجا کالبد شهر دوره‌ی عثمانی را حفظ می‌کند. از این‌رو از ویژگی‌های آن می‌توان خیابان‌های سنگ فرش شده‌، میدان‌های قدیمی و خانه‌هایی در یونان باستان و همچنین سبک معماری عثمانی را نام برد. بالاشهر بالاترین نقطه‌ی شهر است و آکروپولیس، ديوارهاي بیزانس و قلعه‌ی نظامی دوره عثمانی آن را احاطه کرده است. دیوارهای باقی‌مانده‌ی شهر هنوز هم بالا شهر را با بسیاری از ساختارهای بیزانس و عثمانی محاصره می‌کنند. این دیوارها هنوز هم پا برجا باقی مانده‌اند. موزه آتاتورک نیز در بالاشهر قرار دارد. در طی دوره عثمانی اینجا ناحیه‌ و محل زندگی اصلی ترک‌های شهر بود، در حالی که یونانی‌ها و یهودی‌ها در اطراف بندر زندگی می‌کردند.

 بالاشهر باعث می‌شود حس کنید شهر در حالت سکون باقی مانده است. با بازدید از اینجا سریعا تحت تاثیر سبک معماری ویژه‌ی آن قرار خواهید گرفت. این سبک معماری خیلی متفاوت از قسمت‌های دیگر تسالونیکی می‌باشد و شما را به دوران گذشته شهر بیزانس می‌برد.

آنو پُلی
آنو پُلی

حس شهر قدیمی

به‌خاطر موقعیت جغرافیایی آنو پُلی، اینجا جایی است که دژ اصلی شهر و ساختارهای دفاعی دیگر (همچون برج تریگونیو) در طی دوره عثمانی و بیزانس ساخته شد. بخش بزرگی از دیوارهای بیزانس که تسالونیکی را محدود می‌کند به خوبی محافظت شده است، و به زیبایی و جذابیت شهر اضافه می‌کند.

اگر کمی پیاده‌روی شما را اذیت نمی‌کند، می‌توانید با پای پیاده به آنو پُلی برسید؛ در غیر این صورت می‌توانید سوار اتوبوس شده و خود را به آنجا برسانید. می‌توانید در خیابان‌های کوچک سنگ فرش شده‌ی گرافیکی که به وسیله‌ی خانه‌های عثمانی زیبا و کوچک محاصره شده قدم زنید و از چشم انداز وسیع و حیرت انگیز شهر و دریا لذت ببرید. تماشای غروب آفتاب در این منطقه خالی از لطف نیست و به شما حس خوب و دل‌انگیزی می‌دهد.

رستوران‌های کوچک بی‌شمار اینجا، غذاهای سنتی آسیای میانه و مقدونیه را ارائه می‌دهند. این رستوران‌ها تاریخچه‌ی ناحیه و هویت فرهنگی آنو پُلی را در یک قیمت بسیار مناسب بازتاب می‌کند. شما همچنین می‌توانید از مغازه‌های کوچک توریستی که منتظر شما هستند برای خودتان مقداری سوغاتی از بازدیدتان در تسالونیکی تهیه کنید.

در طی چهار دهه‌ی گذشته، توسعه‌ی مسکونی شدید و کمبود برنامه‌ریزی شهری مناسب بقای تاریخی شهر آنو پُلی را تهدید کرده است. خوشبختانه امروزه ساختمان‌های مهم زیادی یا ترمیم شده‌اند یا از نو ساخته شده‌اند، از این‌رو روحیه‌ی قدیمی شهر را برای بازدیدکنندگان حفظ کرده‌اند.

 در روزهای آفتابی می‌توان کوه المپ که حدود 100 کیلومتر (62 مایل) دورتر از خلیج قرار دارد، را از این شهر دید که بر افق قامت کشیده است.

آنو پُلی
آنو پُلی

آنو پُلی ، محل تولد آتاتورک

در شهر قدیمی یا آنو پُلی، شما خانه‌ی کمال آتاتورک، رهبر مشهور ترک را خواهید یافت. کمال آتاتورگ در اواخر قرن نوزدهم زمانی که شهر هنوز تحت فرمانروایی عثمانی بود در اینجا بدنیا آمد و بزرگ شد. امروزه این خانه میزبان کنسولگری ترک می‌باشد و بخشی از آن به عنوان موزه کار می‌کند. بخش بزرگی از شهر قدیمی، مخصوصا قسمت یهودی شهر، در آتش سال 1917 نابود شد. این آتش هولناک تمام شهر را در طی دو روز سوزاند و با خاک یکسان کرد.

آنو پُلی
آنو پُلی

آنچه نباید در بازدید از آنو پُلی از دست داد

در بازدید از آنو پُلی از یکی از سنتی‌ترین پیاده‌روی‌ها در تسالونیکی لذت ببرید. سعی کنید این پیاده‌روی دل‌انگیز را حتما به برنامه‌ی خود اضافه کنید.

هر جای شهر دهه‌ی 1960 را به‌نمایش می‌گذارد؛ از ساختمان‌های عجیب و جالب گرفته، تا جاده‌ها و فضای کلی منطقه بیانگر این دهه هستند. از سال 1979 این منطقه به عنوان یک محل باستانی و سنتی شناخته شده است و قدم زدن در این اطراف احساسات و تخیل را به‌کار می‌گیرد.

در بازدید از آنو پُلی همانطور که پیش‌تر گفته شد فرصت رفتن به دیوارهای آکروپولیس و‌ کلیسای آوسیوس دیوید (صومعه‌ی لاتومو)، کلیسای آگیوس نیکولاس ارفانوس، کلیسای تاکسی آرتس، معبد ولاتادون، کلیسای آگیا اکاترینی، کلیسای حضرت الیاس، حمام بیزانس در میدان کریسپو و مسجد الاتزا امارت را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *