کلیسای حواریون مقدس در شهر آتن کشور یونان

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

کلیسای حواریون مقدس

کلیسای حواریون مقدس در قسمت جنوب شرقی آگورای باستانی و تاریخی آتن قرار دارد و در اوایل قرن یازدهم (‌شاید حدود ۱۰۲۰‌) ساخته شده‌ است. و با گذر زمان در سال‌های 1954 تا 1956 آن را بازسازی کامل کردند. همزمان با حفاری برای اکتشاف؛ بسیاری ازکلیسا‌های این منطقه را تخریب کردند، اما تصمیم بر این شد که این کلیسای کوچک بیزانس را که به حواریون مقدس اختصاص داشت حفظ کنند. این بنا تنها بنایی  از معبد هفتاستئوس (Hephaestus) می‌باشد که دست نخورده باقی مانده است. اینجا کلیدی‌ترین جای شهر در دوران یونان قدیم و عصر بیزانتین بود و از آن جهت که در سمت غربی قرار داشت دیوار دفاعی خوبی پس از پایان قرن سوم برای دفاع از شهر به حساب می‌آمد.

کلیسای حواریون مقدس آتن
کلیسای حواریون مقدس آتن

 این کلیسا اولین کلیسای دوره بیزانتین در آتن و اولین کلیساهای به اصطلاح آتنی می‌باشد. این بنای تاریخی در توسعه معماری بیزانتین سهم قابل‌ توجهي دارد زیرا ترکیب موفقی از یک ساختمان متقاطع است. نام سولاکیس (Solakis) احتمالا به خانواده‌ای اشاره دارد که برای بازسازی کلیسا زحمات زیادی کشیده اند.

تاسيس و شروع فعاليت کلیسا در اواخر قرن دهم می‌باشد که با آغاز عصری بزرگ برای آتن همراه بود و تا پیروزی فرانک‌ها در سال 1201 به طول انجامید. در آن زمان شهر در حال توسعه بود و مردم پيش از پيش نياز به کليسا داشتند. بنابراين کليسا براي رفع اين نياز ساخته شد. 

کلیسای حواریون مقدس آتن
کلیسای حواریون مقدس آتن

معماری کلیسای حواریون مقدس

طرح کلی کلیسا شامل یک سلول چهار ستونی است که توسط یک گنبد پوشیده شده است چهار بازوی متقاطع در محفظه‌های نیمه دایره‌ای قرار دارند معماری این بنا به گونه ای خاص طراحی شده است که هوش و ذکاوت معمار را در طراحی می‌رساند. اضافه کردن نارتکس(narthex) به کلیسای اصلی به اندازه‌ای مبتکرانه است، که در قسمت غربی کلیسا در هر طرف نارتکس (narthex) از آن استفاده شده است که شکل یونانی حرف  Π است. همه این‌ها به کلیسا یک شخصیت متعادل و هماهنگ از نظر داخلی و خارجی می‌دهد.

طرح باز سازی کلیسای حواریون مقدس آتن
طرح باز سازی کلیسای حواریون مقدس آتن

بعد از اتمام ساخت اولیه توسط باستان شناسان یک arcosolium داخلی ( یک فرورفتگی قوسی به عنوان محل دفن اجساد ) کشف شده بود که احتمالا هیچ شکی نیست کسی که در اين مکان دفن شده است اهدا کننده کلیسا می‌باشد که براساس سنت بیزانتین، حق داشت با اعضای خانواده‌اش در آنجا دفن شود. همچنین قبر ‌های دیگری در منطقه اصلی کلیسا یافت شده بود.

 الگوهای تزئینی تغییر رنگ‌های جالب در دیوارهای خارجی کلیسا ایجاد می‌کنند. حاشیه‌های تزئینی زیبایی با الگوی آجر مانند در قسمت بالایی نارتکس(narthex)، در طی نوسازی با توجه به سایر نمونه‌های مشابه به کار برده شده است. گنبد با تناسب نوري مناسبی ساخته شده که نمونه قدیمی از نوع آتنی در شهر است. پنجره های دو نوره در دو طرف گنبد بسيار نادر و قابل توجه هستند.

بازسازی کلیسای حواریون مقدس

در 12 فوریه 1954، اداره آثار باستانی این درخواست را برای تخریب کلیسا و تبدیل کردن آن به کلیسای حواریون مقدس تصویب کرد. در 22 فوریه دو کارگر شروع به کندن گچ از دیوارها کردند تا میزان دیوارهای اصلی را مشخص کنند. بنای زیبای بیزانتین که شبیه به قسمت شرقی کلیسا بود در قسمت پایینی دیوار شمالی تا درب و برج ناقوس گسترش يافته بود.

طول اصلی این دیوار تا حدی نامشخص است. عناصر ساختاری کلیسا و ستون ها اواخر تابستان 1955 بازسازی شدند.هنوز کارهای زیادی باید قبل از مراسم جشنواره دوازده حواریون انجام می‌شد، که قصد داشتند همزمان با Attalos در ۳ سپتامبر ۱۹۵۶ برگزار کنند. سقف‌هاي کليسا ساخته شده‌ بود، دیوارهای داخلی روکش شده, کف را باسنگ مرمر ،سنگ فرش کردند و خیلی کارهای دیگر برای بازسازی این کلیسا انجام شد.

نمای کلیسای حواریون مقدس آتن از سمت جنوب غربی 1950
نمای کلیسای حواریون مقدس آتن از سمت جنوب غربی 1950

یافته‌های باستان‌شناسی و نوشته‌های مسافران متعددی که از این جا بازدید کرده اند، نشان می‌دهد که کلیسا در جنگ بین عثمانی‌ها و ونیزی‌ها  آسیب دیده است و در قرن 18 زمانی که کلیسا تعمیر شد، نقاشی های دیواری نیز به آن اضافه شدند. همچنین  در سال 1882- 1876، تلاش  گسترده‌ای در تعمیر و گسترش کلیسا انجام شدکه منجر به تغییراتی در آن گردید و قسمت های زیادی به آن اضافه شد.

جشنواره دوازده حواریون هنوز هرساله  روز 30 ژوئن در کلیسا جشن گرفته می‌شود. و این سنت قدیمی از گذشته های دور تا به امروز پا برجا مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *