صومعه دافنی در آتن

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
Loading...

صومعه دافنی در آتن

صومعه دافنی در غرب آتن واقع شده است و در ۱۱ کیلومتری جاده ملی آتن به کورینتوس قرار دارد ​این صومعه اولین بار در قرن ششم بعد از میلاد با دیوارهای قوی دفاعی و تقریبا در پلانی مربعی شکل در محل معبد باستانی آپولو ساخته شده است.​​ ​صومعه دافنی که در جاده مقدس باستانی آتن واقع شده‌ است‌، جایگزین معبدی شده‌ است که به آپولودافنيوس شهرت داشت.

صومعه دافنی در‌ طی حمله گوت‌ها در ۳۹۵ بعد از میلاد مسیح تخریب شد و تنها یک ستون لونیکی ( ستون هايي که مربوط به زمان معماري يونانيان باستان مي‌شود)  از آن  باقی  مانده است که در ردیف ستون‌های نارتکس قرار دارد، در حالی  که مابقي بنا توسط لرد الگین در قرن ۱۹ از بین رفت. صومعه دافنی به زیبایی هرچه تمام‌تر اسطوره‌های باستانی، دوران کلاسیک و تاریخ شهر بیزانس را ترکیب می‌کند. این صومعه مهم‌ترین بنای تاریخی بیزانتین در حوالی آتن شناخته می شود  و موزاییک کاری های آن  دوران طلایی هنر بیزانس را به نمایش می گذارد.

صومعه دافنی
صومعه دافنی

 هنگامی که آتن توسط ترک‌ها یعنی توسط سلطان دوم عثمانی در ۱۴۵۸ تصرف شد، صومعه دافنی به راهبان ارتدوکس بازگردانده شد.​​​و توسط راهبان ارتودکس  در این ساختمان‌ها تغییرات و بازسازی هایی انجام شد و آنها آن را گسترش دادند ​​.در طول انقلاب یونان از این صومعه به عنوان پادگان استفاده می‌شد . و در سال 1838- 1839 نیروهای باواریا (باواريا يکي از يزرگترين استان‌هاي آلمان مي‌باشد) بر روی این منطقه  مستقر شدند. همچنين از این صومعه در سال 1883  به عنوان تیمارستان نیز استفاده می شد تا این که زلزله سال  1889 و 1897 صدمات شدیدی را به ساختمان صومعه دافنی وارد کرد.

طراحي بنا

این صومعه برای بار دوم در قرن یازدهم مجددا ساخته شد‌. اين صومعه در مرکز حیاط، صومعه کاتولیکون که یک کلیسای باسیلیکا سه پایه بود.( معماری باسیلیکا به بناهایی گفته می شدکه پلان اين نوع بنا‌ها مستطيل شكل و دو يا چند مذبح نيم دايره داشته باشد.)  قرار داشت.​ در امتداد دیوارها، ساختمان‌های دو طبقه ساخته شده بود که شامل محل اسکان راهبان می شد. تالار پذیرایی و یک ردیف از حجره راهبان به دیوار شمالی محوطه وصل شده‌ بود.​

در قرن 11، صومعه دافنی با دیوارهای قوی خارجی، شبیه به یک قلعه ساخته شد
در قرن 11، صومعه دافنی با دیوارهای قوی خارجی، شبیه به یک قلعه ساخته شد

آثار هنري در صومعه دافني

شخصیت‌های فردی نمایانگر فرشته بزرگ‌، پیامبران‌، قدیسان‌، شهدا‌، اسقف‌ها هستند.​ ​​قسمت پایینی دیوارها با ورقه‌های مرمر زیبا پوشیده شده بود که با نقاشی‌های دیواری در سال۱۶۵۰ جایگزین شدند. ​درجنوب شرقی‌، قبرستان صومعه با کلیسای ( سنت نیکولاس ) که در قرن نهم بعد از میلاد مسیح ساخته شده اند قرار دارد.

معماری صومعه دافنی

اولین حفاری‌ها در این مجموعه در سال 1892 توسط کامبوروگلو (Kambouroglou ) انجام شد و با بررسی های کارشناسی و باستان شناسی  مشخص گردید که صومعه دافنی همراه با صومعه هوسیوس لوکاس و کليساي nea moni (ساده‌ترین نوع معماری  را به نمایش می گذارد، یک کلیسای هشت‌ضلعی بدون فضاهای اضافه‌شده است) که درقرن یازدهم ساخته شده بودند، نمونه‌های برجسته‌ای از ویژگی‌های ساخت و ساز و معماری مذهبی در دوره بیزانس هستند که مهم‌ترین آثار به جا مانده از آن دوران می باشند.

​​اگر چه از لحاظ جغرافیایی، این سه صومعه و کليسا از یکدیگر فاصله دارند  (اولی در آتیکا در نزدیکی آتن، دومی در فوکیدا در نزدیکی دلفی و سومی در جزیره کویوس در  اقیانوس آرام، نزدیک آسیای میانه) اما از نظر زیبایی شناختی و برخی از ویژگی های معماری شبیه هم هستند .کلیساها در یک طرح مربعی با یک گنبد بزرگ ساخته شده‌اند که توسط اسکوئینچز (squinches ) پشتیبانی می‌شود.​ این بناها در سده‌های یازدهم و دوازدهم با سنگ‌های مرمر عالی و موزاییک با  زمینه طلا تزئین شده اند.

موزاییک کاری زیبا در صومعه دافنی
موزاییک کاری زیبا در صومعه دافنی

صومعه هوسیوس لوکاس و دافنی :

اين صومعه دارای معماری پیچیده تری هستند که به وسيله يک فضای هشت‌ضلعی با مجموعه‌ای از خلیج‌ها که یک مربع را تشکیل می‌دهند، احاطه شده‌ است.​​​ این ساختار پیچیده‌تر، سلسله‌ مراتب حجم و عملکردها را تعریف می‌کند و اجازه اجرای یک برنامه اکونوگرافيک iconographic و تزیینی گسترده را می‌دهد.

کشف صومعه دافنی در آتن

​این صومعه  از طریق مجموعه‌ای از بقایای باستان‌شناسی کشف شد در طول حملات مردمان اسلاو (یک گروه قومی و گویشوران یکی از شاخه‌های زبان‌های هندواروپایی هستند.) در سده‌های هفتم و هشتم رها شد. ​تا سال ۱۱۰۰‌، در زمان امپراتوری بیزانس آن را از میان خرابه‌ها بیرون کشید.​ ​ساختمان‌های عرفانی دیگر مانند سفره‌خانه‌، حجره‌ها و یک چاه که در آن صومعه ساخته شده‌ بودند و کلیسايي که با موزاییک تزیین شده بود را کشف نمودند. و از سال 1888 تحت تعمیر و مرمت قرار گرفته‌است .

باز سازی صومعه دافنی
باز سازی صومعه دافنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *