آریوپاگُس یا تپه‌ی مارس، محلی مشهور در افسانه و تاریخ

Loading...

همین که آکروپولیس را ترک کنید آریوپاگُس، یا تپه ی آرس (مارس)، درست در سمت غرب شما قرار دارد. این بنا از جاذبه‌های یونان باستان می‌باشد که گردشگران می‌توانند از بالای آن چشم اندازی بر شهر آتن داشته باشند. آریوپاگُس بنا به دلایلی برای مردم آتن مهم بود.

افسانه

نمایشنامه نویس قرن پنجم بنام آسچلوس در نمایشنامه ی غمناک خود “الهگان انتقام”، داستان اورستس را می‌گوید.  اورستس پسر آگممنون، رهبر یونانی‌ها در جنگ تروجان بود. زمانی که آگممنون از جنگ بازگشت، همسرش کلوتایمنسترا او را به قتل رساند. اورستس در انتقام مرگ پدرش، مادر خود را به قتل رساند. محاکمه ی اورستس بر روی آریوپاگُس انجام شد. آتنا الهه ی خرد و زیبایی از او پشتیبانی کرد و او تبرئه شد.

چشم انداز آتن از تپه‌ی آریوپاگُس
چشم انداز آتن از تپه‌ی آریوپاگُس

تاریخچه

قبل از قرن پنچم پیش از میلاد مسیح، اینجا محلی بود که ریش سفیدان شهر در آنجا شورا برگزار می‌کردند. بیشتر شبیه مجلس سنا رومی‌ها بود. فقط در صورتی می توانستید یکی از اعضای این شورا باشید که یک دفتر دولتی داشته باشید. و همچنین باید دارای درجه‌ی خاص و مهمی مانند افسر عالی رتبه‌ی، آتن قدیم باشید.

این روند تا سال 462 پیش از میلاد مسیح ادامه داشت، زمانی که ملیانی افیالتس فرزند ایرودیموس، که در یونان باستان نماد خیانت به میهن شناخته می‌شد، موجب اصلاحاتی شد که آریوپاگُس را تقریبا از تمام عملکردهایش محروم کرد. تنها قدرتی که باقی مانده بود نگه داشتن دادگاه های قتل عمد بود. در زمان‌های قديم، تپه آریوپاگُس به عنوان محکمه ی اصلی قتل در آتن عمل کرد.

در دامنه‌ی تپه معبدی بود که وقف اِرینیِس (Erinyes) ها (الهه های غضب و قصاص شده بود). در بخش‌های زیادی در دنیای یونان باستان، محل‌هایی طراحی شده بود که قاتلان می‌توانستند در آنجا تحصن کنند. این معبد یکی از محل های تحصن بود. در بخش شمالی تپه‌ی آریوپاگُس بقایای یک کلیسای قدیمی وجود دارد. این کلیسا اساسا متعلق به مردم اولیه‌ی آتن بود که آیین خود را تغییر داده بودند. شما همچنین می‌توانید یک لوحه مسی را مشاهده کنید که شامل نوشته‌های مربوط از انجیل می‌باشد.

آریوپاگُس

بالارفتن از آریوپاگُس (تپه ی مارس ) و آگورای سیار آتن

آریوپاگُس معبد مقدسی در یونان باستان بود که بر فراز تپه ای در مقابل آکروپولیس بنا شده است. وقتی از آکروپولیس به سمت پایین نگاه می کنید در سمت شمال غربی یک صخره ی بسیار کوچکتر واقع شده است. این صخره با نام آریوپاگُس در یونانی و تپه ی مارس در رم معروف می‌باشد. کمی دورتر از تپه ی مارس آگورای باستانی واقع شده است، بازاری که از معبدها و سمبل های دیگر فرهنگ یونانی باستانی پر شده است.

این معبد، محل تشکیل دادگاه رسیدگی به جنایات مذهبی در آتن به شمار می‌آمد. علت اینکه نام آرس یا همان مارس بر روي اين تپه گذاشته شده بود اين بود که آرس (مارس) که خداوند جنگ در یونان باستان محسوب می‌شد، نام خود را بدین معبد داده بود، و علت اینکه معبد مذکور به یک محکمه یا دادگاه مربوط به امور مذهبی اختصاص یافته بود، داستان ذیل بود:

“آرس روزی در حال عبور از حوالی تپه‌ای بود که بعدها آریوپاگُس بر آن بنا شد. در دامنه ی این تپه، چشمهی آبی قرار داشت و آرس ناگهان در کنار این چشمه مشاهده نمود که پسر پوزئیدون (پادشاه دریاها و فرمانروای خدایان دریایی، همچنین خدای روخانه ها، سیلابها و خشکسالی، زمین لرزه ها و اسب‌ها) قصد دارد به اجبار با دختر آرس، یعنی آلسیپ، درآمیزد. آرس با مشاهده‌ی این صحنه خشمگین شد و پسر پوزئیدون را کُشت. پوزئیدون، چون قاتل پسرش را شناخت و دانست که آرس پسرش را به قتل رسانیده‌ است، وی را به محکمه‌ای فراخواند که از تمامی خدایان المپ و در بالای همان تپه تشکیل شده بود. پس از محاکمه، خدایان المپ، آرس را تبرئه کردند.” بدین ترتیب و با همین سابقه، معبد آریوپاگُس در بالای تپه بنا گردید و محل محاکمات مذهبی قرار گرفت.

دور نمایی از آریوپاگُس

آنچه این محل را منحصربه‌فرد کرده است‌

آریوپاگُس مرکزی برای زندگی در دوران قديم بود. اینجا محلی برای دادرسی قاتلان و همچنین آنهایی که مرتکب توهین به مقدسات شده بودند به‌شمار می‌رفت. این تپه بخاطر موعظه‌ای که به وسیله‌ی اسقف پائول در کتب عهد جدید مسیحیان برای فیلسوفان کشور یونان ایراد می‌کرد مشهورتر از قبل گردید. همانطور که اسقف پائول از بازار عبور می‌کرد و راهش را به سمت تپه‌ی مارس باز می‌کرد، او رساله‌ای ایراد می‌کرد که دانش را از “خدایان ناشناخته” به تفصیل شرح می‌داد. او این کار را به این خاطر انجام می‌داد که مشاهده کرد آنها مردمی بسیار مذهبی هستند.

 آریوپاگُس به‌نظر می‌رسد محلی است که در طی تاریخ این همه مشهور بوده، ولي در حال حاضر مردم محلی يونان آن را فراموش کرده‌اند.

نمای اطراف آریوپاگُس

وقتی از آریوپاگُس به پایین نگاه می‌کنیم، بازار نمایان است. کلیسایی که در سمت راست است کلیسای اسقف مقدس می‌باشد. این کلیسا حدود سال 1000 بعد از میلاد مسیح ساخته شده است و یکی از قدیمی ترین کلیساها در آتن می‌باشد. در سمت چپ خرابه های زورخانه و محل برگزاری تئاتر باستانی و اپرا قرار گرفته اند.

معبد هفاستئوس مقابل کلیسا قرار گرفته است. آن معبد یکی از حفاظت‌شده ترین معبدها در آتن می‌باشد که مرمت کمی بر آن انجام شده است. هفاستئوس خدای حامی فلزکاری بود که برای مغازه های زیادی که بازار را اشغال کرده اند زمینه فراهم می‌کرد. فلزکاران و سفالگران روزانه کار می‌کردند و کالاهای خود را ساخته و می‌فروختند.

وقتی از عقب به آریوپاگُس نگاه می‌کنیم، این تخته سنگ عظیم مرمری، یک نمای عالی از بازار و چشم اندازهای مختلف آکروپولیس را به ما نشان می‌دهد. این تپه اندازه و تعداد معبدها برای خدایان مختلف را در دیدرس ما قرار می‌دهد. دیدن کردن از آریوپاگُس بینشی درباره داستان های قدیمی مسیحیت و اسقف پائول به ما می‌آموزد. حتی برای آنهایی که شاید با داستان آشنا نباشند، قبل از اینکه از پله ها بالا روید این پیام بر روی لوحه تاریخی به چشم می‌خورد. این داستان شاید برای عده ای از مردم آموزشی باشد.

لوح تاریخی حاوی داستان

یک دیدگاه خوب و جذاب

یک دلیل برای بالا رفتن از تپه آریوپاگُس چشم انداز زیبا و دلنواز آن می باشد. از سمت شمال می‌توانید بیشتر آتن را ببینید، از سمت غرب دریای اژه و  بندر پیرایوس (پیرئوس) گسترده شده است. در حالی که اگر به سمت شرق برگردید یک منظره ی واضح از پروپیلیا بر روی آکروپولیس قابل رویت می‌باشد.

راهنمای سفر

زمانی که از پلکان مرمری بالا می‌روید تا به بالای تپه برسید بسیار مراقب باشید. چرا که پلکان در طی قرن ها استفاده ساییده شده اند، و در آب و هوای بارانی می‌توانند لغزنده باشند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *