فرودگاه بین‌المللی هانيا

Loading...

فرودگاه بین‌المللی هانيا

فرودگاه بین‌المللی هانيا یک فرودگاه همگانی و نظامی با کد CHQ انجمن بین‌المللی حمل ‌و نقل هوایی یا همان یاتا بوده که در شهر تاریخی هانیا کشور اروپایی یونان واقع شده است. این فرودگاه بین‌المللی در ارتفاع ۱۴۹ متری از سطح دریا واقع شده‌ و دارای یک باند فرود به طول ۳۳۴۷ متر است. شهر تاریخی هانیا نیز در نزدیکی خلیج سودا واقع شده و نامگذاری آن به سال‌های حکومت امپراطوری عثمانی بر یونان فعلی در قرن‌های گذشته باز می‌گردد.

آمار جابه‌جایی مسافر در فرودگاه

براساس آمارها، فرودگاه بین‌المللی هانیا در سال 2016 میزبان بیش از 3 میلیون مسافر بود که بخش اعظم آنها گردشگرانی از کشورهای مختلف جهان بودند. این فرودگاه همچنین پنجمین فرودگاه شلوغ یونان و هشتمین فرودگاه شلوغ شبه جزیره بالکان بوده و حدود 30 درصد پروازهای آن خارجی و از کشورهای آسیایی و اروپایی و مابقی داخلی هستند.  فرودگاه بین‌المللی هانیا همانند بیشتر فرودگاه‌های یونان در ماه‌های فصل تابستان که تعداد گردشگران یونان به بیشترین حد خود می‌رسد، میزبان بیشترین تعداد مسافر است.

نمای بیرونی فرودگاه بین‌المللی هانیا
نمای بیرونی فرودگاه بین‌المللی هانیا

شرکت‌های هوایی فعال در فرودگاه بین‌المللی هانيا

خطوط هوایی داخلی و بین‌المللی زیادی در طول سال به فرودگاه بین‌المللی هانیا پرواز دارند که در این میان خط هوایی یونانی ایجین ایرلاینز از مقصد پروازی لاپنرانتا، خط هوایی فرانسوی ای‌اس‌ال ایرلاینز از مقصد پروازی منچستر، خط هوایی یونانی آسترا ایرلاینز از مقصد پروازی سالونیک، خط هوایی آتلانتیک ایرویز جزایر فارو از مقصد فصلی واگار، خط هوایی اتریشی آسترین ایرلاینز از مقاصد پروازی گراتس، لینز و وین، خط هوایی صربستانی ایر صربیا از مقاصد پروازی بلگراد، نیکولا و تسلا، مي‌باشد.

همچنین از برخي ديگر خطوط هواپي که به صورت فصلی و دائمی به این فرودگاه پرواز دارند می‌توان به خط هوایی انگلیسی بریتیش ایرویز از مقصد پروازی فرودگاه هیترو لندن، خط هوایی انگلیسی ایزی‌جت از مقصد پروازی گاتویک، خط هوایی آلمانی یورو وینگز از مقصد پروازی دوسلدورف، خط هوایی ایر برلین از مقاصد پروازی مونیخ و اشتوتگارت و خط هوایی آلمانی جرمن‌وینگز از مقاصد پروازی دوسلدورف و هانوفر اشاره کرد.

نمای داخلی ترمینال فرودگاه بین‌المللی هانيا
نمای داخلی ترمینال فرودگاه بین‌المللی هانيا

امکانات فنی فرودگاه بین‌المللی هانیا

فرودگاه بین‌المللی هانیا در ابتدا یک فرودگاه نظامی بود که توسط ارتش بریتانیا درست قبل از جنگ جهانی دوم، ساخته شد. در سال 1967 ساخت اولین ترمینال مسافربری و آشیانه هواپیماها در این فرودگاه آغاز شد و در سال 1974 به یک فرودگاه بین‌المللی تبدیل گردید. با آغاز پروازهای بین المللی فرودگاه هانیا و افزایش چشمگیر مسافران این فرودگاه که بیشتر آنها گردشگر هستند، در سال 1996، ساختمان ترمینال جدید فرودگاه بین‌المللی هانیا به مساحت 14،650 متر مربع به بهره‌برداری رسید.

امکانات رفاهی فرودگاه بین‌المللی هانیا

طی سالهای اخیر نیز اقدامات زیادی در فرودگاه بین‌المللی هانیا در راستای بهبود شرایط ایمنی و افزایش رفاه مسافران صورت گرفته که از آن جمله می‌توان به بهبود روشنایی، بهبود دسترسی، افزایش فضای پارک خودرو، ارتقاء امکانات بهداشتی، ارائه اتصال به اینترنت رایگان (WiFi) و بهبود سطح ایمنی برای مقابله با آتش سوزی اشاره کرد. مسافران برای رسیدن به فرودگاه بین المللی هانیا که فاصله آن از شهر تاریخی هانیا حدود 20 دقیقه است، علاوه بر خودرو شخصی و تاکسی می‌توانند از اتوبوس‌های ویژه فرودگاه نیز استفاده کنند.

امکانات فرودگاه

  • پارکینگ
  • صرافی
  • رستوران
  • بانک
  • خدمات پزشکی
  • فری شاپ

اطلاعات تماس

  • وب‌سایت: وب سایت فرودگاه
  • تلفن: +30 2821083800
  • آدرس: Chania International Airport I.Daskalogiannis 73 100, Chania Crete Greece

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *